Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przepisy na świąteczne pyszności


Gość

Recommended Posts

przez pomyłke nacisnąłam...

 

i tak:

 

makę nalezy zmieszac z papryka ostra i łagodną....( kolorek ma byc paprykowy) obtoczyc filety i smazyc na oleju, 1,5 szklanki, jak posmazymy wszystko to na pozostały olej wrzucamy pokrojona w cienka kosteczke cebulkę...dusimy do miekkosci..pozniej jak juz jest miekka, wrzucamy wszystkie przyprawy i rodzynki...podduszamy do miekkosci rodzynek...

 

filety układamy w jakims naczyniu...i przekkładamy ta podsmazona cebulka i rodzynkami....po wystygnieciu do lodóweczki....najlepsze jest na drugi dzien...

 

no chyba mi sie o niczym nie zapomniało.

Smacznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 645
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...

Widzę, że ciasto na pierniczki już dojrzewa...moje za chwilę zacznie dojrzewać :wink:

 

To może podam łatwy, szybki przepis na piernik z powidłami...nawet mi za każdym razem się udaje. Piecze się go krótko przed świętami...

4 szklanki mąki,

2 szklanki cukru

25 dkg margaryny

2 jajka,

słoik powiedeł lub dżemu śliwkowego

3-4 łyżeczki kakao,

2 opakowania przyprawy do piernika

2 szklanki mleka, 2 łyżeczki sody,

tłuszcz i bułka tarta do formy...

Margarynę roztopić i ostudzić, mąkę przesiać.

Jajka utrzeć z cukrem i przyprawami do piernika, a następnie stopniowo dodawać wszystkie pozostałe składniki.

Piec ok. 50-60 w średnio gorącym piekarniku.

Kiedy ciasto ostygnie można przełożyć powidłami, pyszny jest z polewą czekoladową orzechami, migdałami... co kto lubi.

 

Pozdrawiam

Edzia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierniczki "Aganiok" ze str mniammniam.pl

 

składniki:

 

50 dag miodu (ja dodaję naturalny ale sztuczny też może być)

2 niepełne szklanki cukru

25 dag masła lub margaryny

1 kg i 1 szklanka mąki tortowej

4 jaja

3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej

1/2 szklanki mleka

1 szklanka siekanych orzechów włoskich

1/2 szklanki siekanej skórki pomarańczowej

1/2 szklanki rodzynek

1 czubata łyżka ciemnego kakao

2 płaskie łyżeczki cynamonu

2 płaskie łyżeczki imbiru

1/2 łyżeczki pieprzu

1/2 łyżeczki mielonych goździków

(bakalie można oczywiście zmienić wg uznania)

szczypta soli

 

 

sposób przygotowania

 

Miód, cukier i tłuszcz włożyć do garnka i mieszając podgrzewać do rozpuszczenia się wszystkich składników. Powstałą masę wystudzić.

Do masy dodać mąkę, jaja, sól, kakao, przyprawy oraz rozpuszczoną w zimnym mleku sodę.

Rodzynki sparzyć i drobno posiekać.

Ciasto dobrze wyrobić (można to zrobić ręcznie, można też użyć melaksera), pod koniec dodać bakalie.

Ciasto (które ma w tym momencie lepką konsystencję) należy przełożyć najlepiej do kamionkowego, szklanego lub emaliowanego naczynia i przykryć lnianą ściereczką. Odstawić na kilka tygodni w chłodne miejsce (najlepiej do chłodnej spiżarni).

Ciasto kiedy odpoczywa powinno zmienić konsystencję z lepkiej i luźnej na zwięzłą i twardawą.

Po kilku tygodniach, możemy przystąpić do pieczenia pierniczków. Ciasto należy zagnieść, podsypując w miarę potrzeb mąką, następnie rozwałkować na grubość ok. 0,5 cm. i wykrawać pierniki.

Piekarnik rozgrzać do 180 stopni.

Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, układać pierniki i piec ok. 15 minut.

Pierniki oczywiście, jak to pierniki, zrobią się twardawe po upieczeniu. Dlatego należy je włożyć do metalowej puszki i poczekać ok. tygodnia, aż zmiękną. Uwaga: dobrze schować, bo mogą w magiczny sposób zniknąć :-)

Dodam z własnego doświadczenia, że pierniczki należą do pulchnych i w czasie pieczenia ulegają lekkiemu zniekształceniu, na zdjęciu te po lewej stronie na tacy. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierniczki całuski bardzo dobre do dekoracji, zachowują kształt

25 dag miodu

60 dag mąki

20 dag cukru pudru

10 dag masła

2 jajka

1łyżeczka sody

2 łyżeczki przyprawy korzennej

-przesiać mąkę i w dołek wlać podgrzany miód

-mieszać przez chwilę nożem i dodać: cukier p.,przyprawę,sodę rozpuszczoną w niewielkiej ilości octu i jajka

-zagnieść ciasto i włożyć do lodówki na min. 1 godz.

-po schłodzeniu wałkować, wykrawać i piec.....

Żeby pierniczki miały lekki połysk można przed pieczeniem posmarować białkiem :D

 

Przepis na przyprawę korzenną, nie mój (też z w/w str) ale sprawdzony i bardzo dobry:

50 g cynamonu

50 g kardamonu

30 g mielonego pieprzu

15 g ; goździków

15 g ; imbiru

10 g ; ziela ang.

10 g ; gałko muszkatołowej

Wszystko dobrze wymieszać i przyprawa gotowa :o bardzo aromatyczna

Polecam :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się pochwalę. W sobotę piekłam gwiazdki cynamonowe (niestety zostało po nich tylko wspomnienie :wink: oraz pierniczki. Załączam efekt pracy twórczej 14- latki, która przedłożyła pieczenie i zdobienie pierniczków nad szkolną imprezę. :D

 

http://foto.onet.pl/upload/36/75/_383556_n.jpg

 

http://foto.onet.pl/upload/34/55/_383557_n.jpg

 

Ozdobiłyśmy 70 pierniczków. A Piernik Party trwało od 16 do 2 w nocy :D

A na poniedziałek do szkoły wyszykowałyśmy piernikową bombonierkę. Wielkie, płaskie pudełko wyściełane cieniusieńką, kolorową bibułką i na to 4 warstwy śliczniastych pierniczków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sobotę zrobiłm pierniczki z 1/3 ciasta i poszły w mgnieniu oka, większość ciepłych prosto po wyjęciu z piekarnika, rozpływały się jak mgiełka. Na następny dzień zostało kilka (schowanych) bo chiałam zobaczyć jakie będą po stwardnieniu. Ale mam jedno pytanko. Co zrobić żeby one się tak nie odszktałcały (czytaj rosły) w trakcie pieczenia bo moje pomimo ślicznie wykrojonych wzorków (gwiazdek, choinek itp.) po wyjęciu z piekarnika wyglądały jak wielkie placki. Ale nawet z takim wyglądem zrobiły u mnie w domku furorę, były po prostu pyszne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja ostatnia sobota też zakończyła się wypiekami pierniczków (wg przepisu z początku tematu) - wyszło ok. 300 szt - wynik nie taki jak u B.B. .....ale jak na jeden wieczór to wystrczyło zabawy :lol: :lol:

dekorowałam je prosto - na każde ciasteczko dawałam trochę polewy czekoladowej czarnej lub białej (z torebki schwartau) albo lukru (sok z cytryna+cukier puder wymieszane do konsystencji b. gęstej śmietany), i w to wciskałam różności: skórkę pomarańczową, rodzynki, migdały, orzechy włoskie, wiórki kokosowe, posypkę czekoladową......teraz zamknięte leżą w pudle ;-)

robiłam też ciasteczka kruche - te idą u mnie nawet szybciej niż pierniczki ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie najlepiej wygląda zwykły lukier:

1 białko i ok. 1 szkl. cukru pudru (naprawdę tyle się zmieści)

Białko wlać do miseczki, rozcierając widelcem dodawać stopniowo cukier do momantu aż będzie gęsta konsystencja. Nakładam małym pędzelkiem.

 

Te kolory to rzeczywiście barwniki schwartau i żeby się udało to po udekorowaniu musi to schnąć 2 dni nie stykając się z innymi pierniczkami bo mogą się posklejać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...