Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wybór wkrętarki / wkrętarko-wiertarki


Recommended Posts

Cześć,

 

Chciałem zapytać co będzie 'lepsze' na budowę domu jednorodzinnego: wiertarko-wkrętarka udarowa czy osobno wiertarka udarowa i wkrętarka?

Widzę, że praktycznie wszystkie wiertarko-wkrętarki udarowe są tylko akumulatorowe - podobno niby postęp jest i podobno są wystarczające - ale jestem ciekawy Waszego zdania.

W pierwszej kolejności pomyślałem jednak osobno wiertarka sieciowa + wkrętarka akumulatorowa, ale może taki mix 2w1 z dwoma akumulatorami będzie wystarczający na budowę? Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego co chcesz robić na budowie. Jeśli wiele to im więcej tym lepiej (wiertarka, wkrętarka z udarem, klucz udarowy, młotowiertarka) Ja "zajechałem" kilka elektronarzędzi. Chodzi o to że jak padnie np udar to wiertarka do niczego się nie nadaje, a tak masz drugie, bez ale wierci i wkręca. To samo jest z każdym innym elektronarzędziem. Później można mieć jedno wielofunkcyjne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy ile chcesz budować lub robić samemu. Jeśli budujesz "własnymi ręcamy" to oczywiście osobno wiertarka, wkrętarka aku i najlepiej jakaś młotowiertarka.

 

Ja w drewnie lub w betonie komórkowym wiercę często wkrętarką - bo nie chce mi się targać wiertarki, ale nie oszukujmy się jak przychodzi do poważnego wiercenia to wkrętarką na aku można się szybko wkurzyć.

 

Mam dwie wkrętarki, dwie zwykłe wiertarki sieciowe i jedną młotowiertarkę. Wkrętarka jedna Hyundai z 2 aku 18v, druga jakaś śmieciówka za 100zł awaryjnie albo jak robimy cos w 2 osoby, do tego wiertarki jedna z marketu, druga z Juli, tak samo młotowiertarka - wszystko w sumie kosztowało niecały 1000zł i zawsze dawały rade, a wiertarkami mieszałem nawet kleje i zaprawy.

 

Fajnie mieć sprzęt na aku bo jest wygodny, zwłaszcza na wysokości lub jeśli biegasz z miejsca na miejsce i coś wiercisz.

 

Aha, mam jeszcze wkrętarkę sieciowa na kablu chyba 8m, z racji zasilania z sieci mocniejsza niz wkrętarki aku,i dobrze leży w dłoni ale totalnie jej nie używam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstra, dziękuję! W takim razie kupuję osobno.

Warto kupować wiertarkę dwubiegową?

Przykładowo mogę kupić taką, że:

1 bieg 0-1100 obrotów na minutę

2 bieg 0-3300 obrotów na minutę

 

A powiedzmy jednobiegowa ma 0-3300 obrotów na minutę?

Zakładając, że obie mają regulacje prędkości (te małe pokrętła przy spuście) to w czymś ta dwubiegowa będzie lepsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwubiegowa będzie lepsza do wiercenia w metalu i np do wkręcania wkrętów zamiast wkrętarki I bieg do wiercenia w drewnie i miękkich materiałach budowlanych II bieg( potencjometr w spuście reguluje również prędkość obrotową, ale nie przenosi momentu obrotowego - czyli wiertarka jest bardzo słaba i może się spalić, mechaniczne przełożenie zapewnia moc na poziomie mocy wiertarki)
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc,

 

Kupię wiec dwubiegową - tylko jaką? Celma, Ryobi, B&D czy Stanley? Czy w tych cenach 300-450 PLN to nie ma znaczenia?

Myślałem o Celmie, ale jako jedyna ma prędkość obrotową niższą (2800) niż pozostałe i nie ma podanej max. momentu obrotowego Nm. Ryobi podobno ma najlepszą jakość wykonania - czytałem w necie, że ma więcej metalu niż plastiku :D - ale nie wiem czy to prawda?

https://www.ceneo.pl/38029463#tab=spec

https://www.ceneo.pl/28530198#tab=spec

https://www.ceneo.pl/14299551#tab=spec

https://www.ceneo.pl/85086075#tab=spec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja na początku budowy kupiłem wkrętarkę Parksida i młotowiertarka macalistera. najtańsze co mogło być. Wkrętarka kilka razy zaliczyła upadek, kilkanaście bitów zjechała, całe poddasze zrobiła (choć tu lepsza byłaby zakrętarka) i żyje nadal. Z kolei młotowierkarka do kucia nie nadaje się wcale (dom z silikatów) więc tu musi iść mocniejsze narzędzie. Ale wywiercić coś, rozmieszać klej czy coś nie ma dla niej problemu. Ostatnio tylko przegiąłem z wielkością mieszadła do niej i lekko poszedł dym ale odpoczęła i wierci dalej. Ogólnie jak wiesz jak używać narzędzi i nie katujesz 5 godzi pod rząd to wystarczą ci takie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwie koncepcje:

1) Kupujesz markowy sprzęt na lata, chociaż nie wiem czy ktoś taki produkuje?

2) Kupujesz najtańszy sprzęt w promocji w supermarkecie "na jedną robotę" (zgodnie z radą CityMatic). Jak przeżyje ten jeden montaż (a z reguły przeżyje), to Twój zysk. Jak się zepsuje, to niewielka strata i kupujesz następne. Zwykle jeszcze jest gwarancja 2 lata, więc jest to całkiem sporo jak na sprzęt za 100-200 zł.

 

Ja zdecydowałem się na sprzęt akumulatorowy ze względu na planowaną kosę akumulatorową Makita. W Leroy Merlin (chyba nadal jest promocja)

Makita DHP453 kosztowała 409 zł. Była na pierwszej stronie gazetki reklamowej. Zawiera w pakiecie DHP453RFX8 akumulator i ładowarkę 18V w technologii LXT. Ta sama wiertarka sprzedawana jest w różnych pakietach wyposażeniowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
Na budowę domu jednorodzinnego polecałbym wiertarko-wkrętarkę udarową z firmy Chicago Pneumatic, którą znajdziesz w tym miejscu: https://www.pneumat.com.pl/wiertarki-udarowe-akumulatorowe . Sieciowe mogą sprawiać problem przy przemieszczaniu się.. więc całkowicie odradzam. Najlepiej załatwić sobie akumulatorową z dwoma bateriami i z dobrej firmy, aby móc jeszcze w przyszłości wykorzystać :p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
jak potrzebujesz sprawdzonego urządzenia do wkręcania i wwiercania z udarem do prac wykończeniowo- remontowych to tylko aeg, ponieważ jakością wykonania narzędzi i mocą niczym nie odbiega od tych całych "topowych" marek, najlepiej kupować te 18v z bezszczotkowym silnikiem bo wtedy ich wytrzymałość i moc jest większa a waga mniejsza, co przekłada się na większą szybkość w pracy. Ja mam takie aeg u siebie z udarem i jestem zadowolony, nic się z nim nie dzieje, wiertarki sa naprawdę wytrzymałe na przeciążenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Multiseries z Juli. Mam dwie w domu, ostatnio robiliśmy dach w firmie to przywiozłem żeby było więcej. Porównywalna z Dewaltem i dużo lepsza od niebieskiego Bosha. Mam wersję z udarem, do prac typu kołek 8mm jest wystarczająca, do mocnego betonu i dużych średnic już raczej nie . Masz tam też kupę innych sprzętów z tej serii zasilanych z tych samych aku. Wydaje mi się że ten sam chinczyk robi dla Yato bo urządzenia są bardzo podobne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...