Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Modernizacja instalacji z czasów PRL - jak wykonać ochronę przeciwporażeniową


Recommended Posts

Na wsi jest posesja gdzie instalacja pamięta czasy PRL-u. Zasilanie ze słupa dochodzi do budynku gospodarczego (3 fazy + N) z tego budynku gospodarczego jest poprowadzony, ale ziemią przewód do domu. Foto w załączniku.

 

Pytanie jak wykonać zmodernizować instalację, aby zastosować tutaj dodatkową ochronę przeciwporażeniową z wykorzystaniem uziemienia i wyłącznika różnicowoprądowego? Czy da radę wykonać takie coś na razie dla budynku gospodarczego? Myślę, że tutaj nie byłoby problemów gorzej z domem, bo czy jeśli taka modernizacja nastąpi w budynku gospodarczym to czy można na razie zostawić instalację, jaka jest w domu?

 

Z budynkiem gospodarczym myślę, że nie byłoby problemu, bo wymiana instalacji, zmodernizowanie rozdzielnicy i wykonanie uziomu dałoby się zrobić bez większego problemu. Pytanie tylko, co z domem. Czy można taką instalację wykonać, a dom zostawić po staremu, aby w przyszłości ją zmodernizować? W domu wszystkie kable dwużyłowe należałoby zamienić na 3 żyłowe. Kucie przebudowy to nie jest taka prosta sprawa jak w budynku gospodarczym gdzie można wykonać instalację w oparciu o trasy natynkowe bez wiercenie babrania się w betonie.

 

Także moje pytanie dotyczy w zasadzie czy taką modernizację na instalację z zastosowaniem ochrony i uziemienia można wykonać etapami najpierw budynek gospodarczy pozostawiając dom na później czy należałoby robić to od razu i dla domu i dla budynku gospodarczego. Kolejna rzecz jak zostanie wykonana taka modernizacja w budynku gospodarczym to, co z kablem, który jest zakopany w ziemi a zasila dom. Skoro budynek gospodarczy zostanie zmodernizowany na oprzewodowanie 3 fazowe gdzie będzie 3 fazy, N i PE, a do domu idzie kabel 4 żyłowy 3 fazy i 0 robocze N to jak to pospinać? Czy w domu należałoby wykonać nową instalację z nowym uziomem i tam dać te same zabezpieczenia, co w budynku gospodarczym? budynek gospodarczy będzie miał swoją instalację a dom swoją z tym, że dom będzie zasilany z jednej linii, ale rozdziały będą w dwóch miejscach.

 

Jakieś pomysły?

DOM.jpg

Edytowane przez ViVi
Error
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tutaj najlepiej byłoby wziąć jakiegoś profesora, który ma bardzo dużą wiedzę teoretyczną i który mógłby doradzić fachowo jak taką instalację poprawnie zrobić. Potem wziąć jakiegoś projektanta, który zaprojektuje od 0 taką dedykowaną instalację a potem można brać elektryka, który ją wykona wg projektu.

 

Także mam pomysł jak nie masz pomysłu na wolny czas nie marnuj go bezsensownie na forum. Ja tu przyszedłem się tylko zapytać, jakie rozwiązanie byłoby dobre i jak można byłoby to zrobić. To samo zapytałbym elektryka tylko gorzej jak byłby to taki, po którym będzie trzeba na nowo robić tą instalację. Nie pisz mi, że elektryk zna się na wszystkim, bo to jak lekarz jak informatyk każdy ma swoją specjalizacje, dlatego więc robi ktoś projekt, kto ma wiedzę a ktoś inny wykonuje to w oparciu o projekt.

 

Także jak nie masz nić mądrego do powiedzenia to szukaj zleceń i nie marnuj czasu na bezsensowne dyskusje, bo szkoda czasu. Pieniądze można odzyskać, ale straconego czasu już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w domu masz instalację 2-przewodową to kiepsko to wygląda. A na 99,9% masz.

Jedyna nadzieja, że kable w ścianach puszczone są "po staremu: czyli w peszlach i łączone w puszkach.

 

Należałoby przeciągnąć nowe kable w peszlach i w gruncie rzeczy zrobić nową instalację+ rozdzielnię+ uziom. Temat do zrobienia, natomiast robota niewdzięczna. Przy dzisiejszych standardach troszkę bruzedwania by było bo jednak w dzisiejszych czasach trochę kabla w ściany idzie i na pewno wszystkie w peszla się nie zmieszczą.

 

Jeśli idzie instalacja podtynkowa to zostają dwie opcje:

a) rycie ścian (bruzdy), puszczenie instalacji podtynkowo i zagipsowanie / zatynkowanie;

b) puszczenie instalacji naściennie w korytkach kablowych - niestety estetyka takiego rozwiązania nie powala.

 

Jeśli coś złego dzieje się z instalacją to trzeba myśleć nad rozwiązaniami i nową instalacją, natomiast jeśli ma to być zabicie wolnego czasu to radzę wstrzymać się z wymianą instalacji do jakiegoś trochę większego remontu domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...