Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Eksperyment nie pokazuje wyjątkowości piecokominka, tylko budownictwa pasywnego. Oczywiście dla jednych to zaleta, dla innych wada. Przy czym wszyscy mają rację... Jest tam przeciętne urządzenie grzewcze, odpalane 2-3 razy w tygodniu, które w 100m2 domu dobrze ocieplonym potrzebowałoby już 2-5 mp, a kiepsko ocieplonym 5-8 mp drewna na sezon...Układ dachu, specjalne okna, rekuperator....sami wiecie lepiej dlaczego pasywniak nie stygnie....Dla mnie istotny był między innymi wynik dotyczący przegrzewania budynku pasywnego z piecokominkiem. Mit się nie sprawdził, a badania niemieckie się potwierdziły... Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dyskusja

3. No i powrót do tradycji rodzinnej - zarzuconego kiedyś zduństwa. Umiejętne wykorzystanie wiedzy dziadków, połączenie dotychczasowych doświadczeń z doświadczeniami kolegów z Austrii, Czech, Niemiec - piecokominek. Tworze swój system......

Okazuje się, że tym ustrojstwem mogę ogrzewać dom 220-250 m2 ....o połowę zmniejszając zużycie drewna.

Jak wiesz, od dłuższego czasu forumowiczom pytającym o coś do grzania, odradzam wkłady kominkowe

W telegraficznym skrócie....Nie pytaj mnie jak to jest i o co tu chodzi. Taka jest rzeczywistość badawcza, że sprawność w pojęciu laboratorium certyfikacyjnym, nie ma związku z wydajnośćią czy zużyciem opału.

 

To co opisywałem Fotohobby dotyczyło porównywalnej (w kwestii wymogów energetycznych) powierzchni czy kubatury do ogrzania...Na tym moje doświadczenia się nie kończą. Wymienione tam 3 punkty "rozwoju", mają kontynuację.

Punkt nr 4. Trudno nie zareagować w swoich badaniach na to co ostatnio dzieje się w budownictwie...Co prawda pisałem już o tym, ale chyba dobry moment by przypomnieć.

Trzeci sezon zaczynamy testować piecokominek w domu o powierzchni 100 m2, będący tam jedynym źródłem ciepła. Średnia z dwóch lat to zużycie na poziomie 1 mp drewna odpadowego na rok

 

To może napisz jeszcze jaka jest kubatura wspomnianego domu o powierzchni 100m2?

Chcielibyśmy wiedzieć też, jak jest ocieplony.

Jeden ma 2,2 m do sufitu, a inny 2900 mm.

Inaczej to próżne przechwałki amatora udającego zawodowca.

 

Dokładnie tak.

1mp buka to 2200kWh.

Zakładając sprawność 90% otrzymamy 1980kWh, odpowiednik mniej więcej 200m3 gazu.

 

Mam dom dość dobrze ocieplony, ale jednak potrzebuję tego gazu ok 400m3 na sezon.

 

Rozumiem, że tym 1mp dom ogrzany został dom, ocierajacy się o parametry domu pasywnego ?

 

Przepraszam gdzie to zrozumiałeś? Według mnie masz źle docieplony dom i czarujesz z tymi 400 m3. Gdybyś napisał z jakiej kubatury startujesz z wyliczeniami to jeszcze bym to zdzierżył. Mniej więcej to ile tak naprawdę u ciebie w chałupce?

 

Tak. Do tego eksperymentu "użyliśmy" domu zbudowanego w technologii pasywnej.

Podstawa to nie podawać kompletu informacji lub podawać je wybiórczo tak aby osiągać zamierzone cele :D

 

Teraz już wiadomo skąd bierze się 1500% sprawności piecokominka...

 

PS niktspecjalny - kolejny raz dałeś "przytyk" z którego wynika że znowu robisz zadymą.

Kolejny raz nietrafiony przytyk.

Wszystko przez osobistą niechęć do kolejnego Forumowicza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Do tego eksperymentu "użyliśmy" domu zbudowanego w technologii pasywnej. Napuszczenie wody do wanny podnosi temperaturę w całym budynku o 0,14 o C.

 

Też masz 100 m2?

106

 

Jaki jest sens wkładać do domu pasywnego piecokominek ?

Dom pasywny powinien być ogrzewany żrodłem o dużej elastyczności które powinno mieć możliwość szybkiej reakcji na pojawienie się zysków bytowych (lub ich brak), czy też ( i to głównie głownie) zysków słonecznych.

Wykorzystuje się systemy, które nie tylko reaguje na bieżące zmianę pogody (pogodówka), ale wykorzystują też prognozy pogody aktualizowane poprzez Internet.

 

A tu ktoś proponuje wlożyc do takiego domu szamotowy klocek, który, kiedy sie w nim napali, przez 2dni promieniuje energią - czy ona jest potrzebna, czy nie...

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeci sezon zaczynamy testować piecokominek w domu o powierzchni 100 m2, będący tam jedynym źródłem ciepła.

 

 

to wykluczone, by dom posiadał TAKIE jedyne źródło ciepła.

może to dom testowy ....lub stary, istniejący na starych zasadach czyli poza aktualnie istniejącym urzędniczym dyktatem.

 

Tak. Do tego eksperymentu "użyliśmy" domu zbudowanego w technologii pasywnej. Napuszczenie wody do wanny podnosi temperaturę w całym budynku o 0,14 o C.

 

Też masz 100 m2?

 

Sądzę, że ktoś się wpuścił w maliny podaczas "prób i testów'.

Podany wynik, można poddać weryfikacji na wiele sposobów.

Edytowane przez dbx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisami wykluczone ale kto mu zabroni mieć dwa systemy zgodnie z nimi a odpalać tylko jeden;-)

Tak, tylko, że:

.... Trzeci sezon zaczynamy testować piecokominek w domu o powierzchni 100 m2, będący tam jedynym źródłem ciepła. ...

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisami wykluczone ale kto mu zabroni mieć dwa systemy zgodnie z nimi a odpalać tylko jeden;-)

 

A gdzie ta sprzeczność?

Sprzeczność widoczna i logiczna.

Pytanie po co robić dwa systemy grzewcze aby jeden (ten trudniejszy do sterowania, pewnie znacznie droższy i kłopotliwy w użyciu) używać?

Tylko po to aby ominąć przepis prawa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdział 4 § 132. 1 chyba znanego rozporządzenia, tak wiem że nie wymieniono piecokominka. Jeśli przekonałeś PINB właściwy do lokalizacji budowy to rewelacja, nie każdy daje się przekonać;-)
Nie w tym kierunku kieruje moje wątpliwości. Przeczytaj dwa pierwsze punkty paragrafu 133....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...