Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym zmniejszyć przepływ w kanale wentylacyjnym?


Recommended Posts

Hej, w 10 letnim, zamieszkałym domu mam went. graw., ale na szczęście z każdego pokoju mam murowane pustaki wentylacyjne o średnicy wew. 15cm. Reku będzie na strychu a w tych (chłodnych) kanałach poprowadzę termoflexy o średnicy wew. 10cm + wełna 2,5cm = akurat 15cm (innej opcji nie ma, bo w zimie chce zminimalizować straty cieplne a z kolei w lecie tymi przewodami będzie lecieć schłodzone powietrze z GWC - to rury w tych pionowych kanałach też muszą być ocieplone, żeby się nie pociły). Odcinki w pionie od kratki wentylacyjnej do podłogi na strychu to 3,5m (z parteru) i 0,8m (z poddasza) + w poziomie po podłodze strychu do zbiorczej skrzynki rozpreznej (typu choinka wlot 1x160 lub 200 i 7 wylotów po 100) parę-kilka metrów.

 

Pytanie jak zróżnicować przepływy do poszczególnych pokoi - do salonu poleci pełnym strumieniem, ale jak zmniejszyć przepływu do pokoi dzieci (1 pokój = dziecko), tak żeby nie generować kolejnych oporów. (myślałem żeby do pokoi wymagających mniejszych przepływów puścić termoflexy o śr. wew. 80mm ale to będą kolejne opory no i skomplikuje to prowadzenie/łączenie kanałów na strychu jak będą pomieszane 80-tki z 100-tkami).

 

Najlepiej byłoby wszystko setkami tylko jak zróżnicować te przepływy?

Edytowane przez Nanofox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał (o ile to możliwe) do salonu 2x100.

Jeśli nie ma takiej możliwości (brak odpowiedniej ilości wolnych kanałów), to można zastosować takie tłumiki przepływu:

tłumik.jpg

Czyli do salonu zstawiasz "psty" kanał 100, a do pozostałych pokoi wstawiasz ten tłumik (z wyjętymi wszystkimi częściami - wtedy masz 50% tego co salon).

I nie ma co się przejmować spadkiem ciśnień, domowe instalacje są na tyle małe, że każdy reku sobie poradzi, wentylatory mają spory zapas.

 

Ps. A po co robisz GWC? Boisz się zamarzania wymiennika? Teraz już chyba wszystkie rekuperatory (oprócz Luny) są zabezpieczone przed zamarzaniem. Bo jeśli myślisz, że latem pomoże Ci to choćby minimalnie walczyć z upałem to ZAPOMNIJ :) Nie ten rząd wielkości przepływu i nie ta delta t. :)

Nie jeden tak myślał a i tak finalnie skończył na klimatyzacji. W tym oczywiście i ja :)

Edytowane przez mistalova
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to mam jeszcze 1 wolny kanał biegnący przez salon - jest to kanał dymowy :) tylko wtedy te 2 strumienie będą się w salonie krzyżować - kratki wentylacyjne (przez które powietrze będzie nawiewane) będą w samym rogu pokoju przylegać do siebie prostopadle - mam nadzieję że taki nawiew krzyżowy to nie problem :) to do salonu pójdą dwie setki a do wszystkich pozostałych pokoi po 1 setce.

 

A jak chodzi o żwirowe GWC to nie chodzi o to że się boję zamarznięcia wymiennika, wiem że nagrzewnica sobie da radę :) tylko chodzi o to, że mieszkam prawie na Podhalu, tu częściej są mrozy, nieraz duże i zależy mi na tym, zeby nagrzewnica jak najmniej pracowała + nawilżenie powietrza w zimie jak będzie taka potrzeba (zraszanie złoża) + zmniejszenie wilgotności w lecie (wilgoć w gorącym powietrzu po zetkneciu się z zimnym żwirem zacznie się na nim skraplać + efekt chłodniczy w lecie (no kurcze nie mogę uwierzyć, że jak będę miał w wilgotnej glinie 2 złoża po 12m3 każde (2m x 6mx 1 głęboko) i jak będę "odpalał" pierwsze złożę od powiedzmy 10 do 14 a drugie od 14 do wieczora to nie uzyskam schłodzenia z 30 stopni (przez złożę o temp 8 stopni) do przynajmniej 22 stopni nawiewanego powietrza - jak na praktycznie zerowe koszty eksploatacji to mi to w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...