Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dwie dzialki, jeden wlasciciel i brak dostepu do drogi publicznej z drugiej dzialki


doOh

Recommended Posts

Witam,

 

Rozpoczynam powoli remont i przebudowę na drugiej "od drogi" dzialce. Jestem wlascicielem obu dzialek ale bank chce zebym ustanowil sluzebnosc przejazdu przez pierwsza dzialke do Budynku Nr 2 (przejazd nr2). Jak to ugryzc ? Czy jesli jestem wlascicielem obu dzialem dalej musze do notariusza ? itp itd ? Czy ktos moze mi doradzic jako ze wszystko co znajde na necie to praktycznie "walka z sasiadem" :)

 

dzialki.jpg

 

Pozdrawiam

Edytowane przez doOh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracasz się do banku o pożyczkę, więc bank chce, a raczej musi się zabezpieczyć na wypadek gdybyś przestał spłacać pożyczkę. Zabezpieczenie polega na obciążeniu hipoteki działki nr 100 (bud.1), a docelowo na sprzedaży nieruchomości nr 101 (bud.2). Nikt nie kupi nieruchomości bez dojazdu, dlatego dojazd musi być zagwarantowany prawem. To będzie zrealizowane po wydzieleniu drogi dojazdowej (osobna działka=osobny numer) w której współwłasność będzie miał własciciel dz. 101 lub ustanowieniem służebności dojazdu do działki 101 przez działkę 100. Wpisane do księgi wieczystej prawo uważa się za domniemane. Dokładnie, to wpis następuje do obu ksiąg wieczystych. KW dla działki 100 jest obciążona służebnością na rzecz KW działki 101, która jest nieruchomością władnącą . Nie ma nic do rzeczy że jesteś właścicielem obu. Chodzi o to aby w razie nieszczęścia dla banku - jakiegokolwiek, że nie spłacasz bo np. wyjechałeś na wyspy Hula Gula i nigdy nie wrócisz bo tubylcze dziewczyny są piękniejsze i gorętsze, a na listy nie odpisujesz bo zajęty jesteś. Wtedy bank może nieruchomość 101 sprzedać bez jakiegokolwiek twojego udziału. Na nic nie musisz się zgadzać, bo służebność związana jest z nieruchomością a nie z właścicielem. Formułka wpisu brzmi mniej więcej tak: ustanawia się obciążenie służebnością dojazdu (powinna być podana lokalizacja np. wzdłuż zachodniej granicy działki pas o szerokosci 3metry) przez nieruchomość nr 100 na rzecz każdoczesnego właściciela nieruchomości nr 101.

A w drugiej KW: dojazd do nieruchomości służebnością na dz. nr 100.

Howgh!

Edytowane przez Bertha
(powinna być podana.... )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Notariusz sporządza AN, przesyła go z twoim wnioskiem do wydziału ksiąg wieczystych właściwego (miejscowo) sądu, natychmiast zobaczysz wzmiankę o wniosku (tylko przez stronę -->ekw.ms.gov.pl , żadne płatne wynalazki!!) i śpisz spokojnie a bank jest happy. Treść wpisu będzie widoczna za jakiś czas, gdy nastąpi fizyczny wpis treści wniosku w obu księgach wieczystych. W banku zostawiasz jeden egzemplarz AN (czyli znają treść wniosku) a wzmianka jest dowodem na złożenie wniosku. Edytowane przez Bertha
W banku..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...