Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła - kilka pytań.


marcin199

Recommended Posts

Powitać. Jestem w trakcie załatwiania dokumentacji na budowę domu. Początkowo miał być kocioł gazowy kondensat. Jednak jako że nie mam gazociągu to mial być zbiornik 2700l.

Jednak teraz zastanawiam się nad pc. Cenowo wyjdzie podobnie, licząc montaż zbiornika gazowego.

Dom 105m2 + 35m2 garaż. Dom parterowy, 20 cm styro grafit na ścianie, 20cm na podłodze i 20 cm na stropie. Strych nieuzytkowy nad całością bez ocieplenia. 100 proc podłoga + zasobnik około 150 litrów.

1. Jaka pompę polecacie na takie metry?

2. Jaka moc pc powinna być?

3. Jak to wychodzi cenowo?

4. Jeśli ktoś z Was ma podobne metry to ile płacicie za prąd miesięcznie?

5. Czy pompy panasonic są dobre?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Jakie masz zapotrzebowanie na ciepło i obciążenie cieplne?

Tego jeszcze nie wiem. Załatwianie dokumentacji w toku. Chciałbym poznać opinię i koszty osób posiadających to dzieło człowieka w praktyce.

Drugi temat. Czy opłaca się inwestować w styro 20? Czytam i czytam na ten temat i opinie podzielone. Wszędzie piszą że strata ciepła jest minimalnie niższa przy 20 niż 15. Ze ta inwestycja 5cm styro więcej w kosztach ogrzewania zwraca się po 50 latach. Czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi temat. Czy opłaca się inwestować w styro 20?

 

Jak masz X zł to wydania, to może być tak, że jedna kombinacja systemu grzewczego i termoizolacji będzie optymalna. A może być tak, że dwie wyjdą (prawie) identycznie w jakiejś perspektywie czasu. Generalnie im tańsza kWh ciepła, tym słabsza termoizolacja będzie optymalna. Im droższa kWh ciepła - tym lepsza termoizolacja będzie optymalna.

 

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132580-Dwa-w%C4%85tki-o-optymalizacji-termoizolacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wychodzą koszty prądu mniej więcej przy takim metrażu? Albo ile wychodzi tak plus minus roczny koszt ogrzewania takich metrów pc powietrzna?

 

Jeżeli nie znasz jeszcze zapotrzebowania na ciepło, to mam propozycję. Wejdź u nas na stronę: https://www.viessmann.pl/pl/informacje-dla/projektanci-i-architekci.html i przy kalkulatorach doborowych pobierz Kalkulator kosztów ogrzewania. To edytowalny plik w excelu. Co prawda jest przeznaczony dla projektantów, ale jest bardzo intuicyjny. Wpisując różne parametry budynku będziesz mógł zobaczyć jak zmieniają się koszty ogrzewania.

 

Oczywiście jak będziesz miał projekt, to najlepiej skontaktować się bezpośrednio z firmą wykonawczą, która dobierze dla Ciebie urządzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...