Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Thessla z odzyskiem wilgoci


Recommended Posts

Tak, to najważniejsze pytanie...

u mnie wygląda to tak.

[ATTACH=CONFIG]462014[/ATTACH]

 

Najgorzej jest wieczorem. U mnie w sypialni jest dodatkowo noworodek. Budzi się co chwilę, zwykle wzrosty CO2 własnie to obrazują.

 

To, że musiałeś podnieść wymianę... zwyczajnie czasem lepiej przykręcić wymianę w innym pomieszczeniu, wtedy automatycznie np. sypialnia dostanie więcej powietrza. 200m3 to naprawdę spore zawirowanie.

 

W jaki sposób przykręcić? Masz jakieś przepustnice przemysłowe, sterowane automatyką? Zwykle instalacja domowa nie ma tego typu narzędzi i jest statyczna, wiec trzeba dobierać wszystko pod pomieszczenie krytyczne -> sypialnia główna.

Ja w tym celu ostro przewymiarowałem sypialnię (80m3/h przy powierzchni 13m2), choć instalator wciskał 50m3/h.

I teraz w dzień spokojnie mi starcza wymiana na poziomie 30%, to w nocy musi to być chociaż 40%, a najlepiej 50-60%, wtedy mam CO2 na sensownym poziomie <700ppm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 628
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Napisali sami z siebie drugiego maila, czy dopytywałeś?

Ja pytałem 2tyg temu, dostałem info że nie ma takiej opcji. Ale może jak zobaczą większe zainteresowanie, to coś pomyślą.

Wymiary to TG 300/400/500h to: 366 x 366 x 345 mm

Jeśli dostaniesz jakieś info nt możliwości pozyskania wymiennika HRV, to wrzuć proszę tutaj info. Ja bym chętnie kupił. Szukam już 2tyg, ale nigdzie nie widzę.

 

Doprecyzuję zapytałem czy mają HRV i ERV do AirPack 4 w wersji 400V? Tak żeby znać obie opcje...

 

Pan po pół godz. odpisał, że jeszcze nie mają ERV. Może w przyszłości wprowadzą ERV, ale na bank nie HRV.

Po paru godz. Pan sam dopytał o wymiary wymiennika, ale jak wiadomo jeszcze go nie mam :)

 

Gdyby ktoś dysponował TG AP4 w wersji V to mile widziane wymiary, albo dane z tabliczki. Bo rozumiem, że wersja H ma inne wymiary.

 

Czyli jeżeli już będzie opcja update'u to z modelu Energy do "Enthalpy", ale nie odwrotnie.

 

Może jest opcja po prostu kupić sam wymiennik HRV albo ERV jako część w Thessla Green?

Jeśłi nie to kto jeszcze oferuje zamienniki/wymienniki?

 

Z góry dzięki i pozdrawiam!

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób przykręcić? Masz jakieś przepustnice przemysłowe, sterowane automatyką? Zwykle instalacja domowa nie ma tego typu narzędzi i jest statyczna, wiec trzeba dobierać wszystko pod pomieszczenie krytyczne -> sypialnia główna.

Ja w tym celu ostro przewymiarowałem sypialnię (80m3/h przy powierzchni 13m2), choć instalator wciskał 50m3/h.

I teraz w dzień spokojnie mi starcza wymiana na poziomie 30%, to w nocy musi to być chociaż 40%, a najlepiej 50-60%, wtedy mam CO2 na sensownym poziomie <700ppm.

 

niestety nie zrobiłem już (brakło czasu) doktoratu :) z wentylacji i zaufałem "fachowcom" z tzw. renomowanej firmy a mogłem przynajmniej jak Ty przewymiarować sypialnie. Teraz muszę dawać około 200m3 nawiewu ab utrzymać nad ranem CO2 na rozsądnym poziomie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli jeżeli już będzie opcja update'u to z modelu Energy do "Enthalpy", ale nie odwrotnie.

 

Piotr

 

Pisałem kiedyś w tej sprawie do Thessli i odpisali, że to nie takie proste, bo jest zbyt wiele różnic (choćby inna nagrzewnica). Ale nie wiem na ile to prawda. Poniżej odpowiedź:

 

"Urządzenia w wersjach Energy oraz Enthalpy, różnią się większą ilością elementów, nie tylko wymiennikiem ciepła.

 

W wypadku wersji z odzyskiem wilgoci są to m.in. inne oprogramowanie, dodatkowa nagrzewnica oraz elementy automatyki.

 

 

 

Aktualnie nie ma możliwości przebudowy urządzenia do innej wersji."

Edytowane przez PeLkeR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też napisali że nie oferują samych wymienników + robili wykład nie wiem po co jak działa erv. Teraz czekam na odpowiedź, jak to możliwe że nie mają wymienników, w kontekście części zapasowych do swoich central - co jak wymiennik by się nam uszkodził np przy myciu ?

Generalnie różnice o których piszą to takie trochę straszenie na siłę- oprogramowanie inne bo dochodzi sterowanie nagrzewnica wtórna i inne ustawienie startu dla nagrzewnicy wstępnej. Ale fpx można zmienić, a wtórnej jeśli nie masz to po prostu będziesz mieć chłodniejsze powietrze przy erv a jak chcesz przejść z erv na hrv to wtórna wcale się nie włączy przez większość czasu, bo tam masz utrzymywanie 3 lub 2 stopni różnicy między nawiewem a wywiewem w zależności od trybu. A można też wyłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób przykręcić? Masz jakieś przepustnice przemysłowe, sterowane automatyką? Zwykle instalacja domowa nie ma tego typu narzędzi i jest statyczna, wiec trzeba dobierać wszystko pod pomieszczenie krytyczne -> sypialnia główna.

Ja w tym celu ostro przewymiarowałem sypialnię (80m3/h przy powierzchni 13m2), choć instalator wciskał 50m3/h.

I teraz w dzień spokojnie mi starcza wymiana na poziomie 30%, to w nocy musi to być chociaż 40%, a najlepiej 50-60%, wtedy mam CO2 na sensownym poziomie <700ppm.

 

Anemostaty nawiewne i wywiewne... można je przykręcić. Sypialnie zostaw, ale inne pokoje przykręć. Łazienki zostaw odkręcone, ale np. wiatrołap czy pom. techniczne lepiej mocno skręcić. Musisz popatrzeć na swój dom i zastanowić się jak leci powietrze i jak lecieć powinno.

 

Ja miałem jeszcze nawiewniki strumieniowe, takie których nie da się przykręcić - do rur przy skrzynce rozdzielczej wstawiłem przepustnice ręczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doprecyzuję zapytałem czy mają HRV i ERV do AirPack 4 w wersji 400V? Tak żeby znać obie opcje...

 

Pan po pół godz. odpisał, że jeszcze nie mają ERV. Może w przyszłości wprowadzą ERV, ale na bank nie HRV.

Po paru godz. Pan sam dopytał o wymiary wymiennika, ale jak wiadomo jeszcze go nie mam :)

 

Gdyby ktoś dysponował TG AP4 w wersji V to mile widziane wymiary, albo dane z tabliczki. Bo rozumiem, że wersja H ma inne wymiary.

 

Czyli jeżeli już będzie opcja update'u to z modelu Energy do "Enthalpy", ale nie odwrotnie.

 

Może jest opcja po prostu kupić sam wymiennik HRV albo ERV jako część w Thessla Green?

Jeśłi nie to kto jeszcze oferuje zamienniki/wymienniki?

 

Z góry dzięki i pozdrawiam!

 

Piotr

 

Generalnie nasz pracownik (Jan) słusznie powiedział - nie planowaliśmy sprowadzać wymienników HRV, ale gdyby faktycznie byłaby potrzeba to dlaczego nie.

Jeśli chodzi o AirPack4 V to konieczne są wymiary wymienników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem kiedyś w tej sprawie do Thessli i odpisali, że to nie takie proste, bo jest zbyt wiele różnic (choćby inna nagrzewnica). Ale nie wiem na ile to prawda. Poniżej odpowiedź:

 

"Urządzenia w wersjach Energy oraz Enthalpy, różnią się większą ilością elementów, nie tylko wymiennikiem ciepła.

 

W wypadku wersji z odzyskiem wilgoci są to m.in. inne oprogramowanie, dodatkowa nagrzewnica oraz elementy automatyki.

 

 

 

Aktualnie nie ma możliwości przebudowy urządzenia do innej wersji."

 

Oni twierdzą, że nie ma, a wiele osób już zmieniło i działą jak złoto :) Dodatkowa nagrzewnica nie jest do niczego potrzebna przy dobrze zrobionej wentylacji, która nie wieje po plecach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nasz pracownik (Jan) słusznie powiedział - nie planowaliśmy sprowadzać wymienników HRV, ale gdyby faktycznie byłaby potrzeba to dlaczego nie.

Jeśli chodzi o AirPack4 V to konieczne są wymiary wymienników.

 

Panie Romanie,

W ogóle dziękuję za szybkie odpowiedzi i na różnych kanałach!

 

Wydaje się, że tendencja jest taka, że sprzedaje się coraz więcej REKU wyposażonych oryginalnie w wymienniki ERV.

Jeśli dobrze czytam forum, to nie zawsze są one idealne na cały rok..., a kilka osób już szuka/rozważa dokupienie wymiennika HRV...

 

Pozdrawiam! Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Po kilku uwagach w tym wątku, ale też czytając wątek nt. IZZI. Wydaje mi się, że przynajmniej pod kątem przepływów / ciśnień porównywać powinno się;

IZZI 302 vs TG AP4 400. Przynajmniej tak wynika z wykresów - na poziomie 30% (~90m3@30Pa) i 60% (~180m3@100Pa) przepływy są podobne, dopiero przy 100% AP4 (~360@150Pa) przewyższa IZZI 302 (300@150Pa).

Oczywiście różnią się wielkością/szerokością wymienników - chyba 250 vs 345. Jednak silniki muszą być podobne?!

 

Dla mnie:

'

Na korzyść IZZI: podstawowa płyta pozwala podłączyć system alarmowy, okap, przewietrzenie, sterowanie zewnętrzne mocą, itp. W niskiej cenie jest choćby podstawowy higrostat i może nie do końca działający sensor CO2 - ale zawsze coś?!

Minusy: Silnik nawiewny jest przy kanale nawiewu - może być głośniejszy, brak nagrzewnicy, brak styków czujników zewn. typu HIGRO czy CO2. Brak odpływu skroplin, czyli raczej HRV nie zamontujemy w razie w. Chyba, że może jest opcja zrobienia odpływu skroplin w razie potrzeby i po gwarancji dla HRV?!

 

Na korzyść AP4: Może być cichszy, bo silnik nawiewny jest przy kanale czerpni nagrzewnica i odprowadzenie skroplin.

Podstawowa płyta pozwala podłączyć czujnik jakości powietrza i higro, ale jakie czujniki i czy działają, tzn. mają wpływ na pracę centrali? - ktoś podpowie?

Minusy: brak funkcji typu okap czy sparowania z alarmem. Rozumiem, że tryb nieobecność to albo z AIR++ albo wg. harmonogramu.

Nie wiem czy na plus czy na minus - ma być system czujników, które będą sterować pracą - pytanie kiedy i za ile?!

 

Różnica w cenie 35-40% w zależności od wyposażenia... To jednak bardzo dużo!

 

Z góry dzięki za komentarze i pozdrawiam!

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Po kilku uwagach w tym wątku, ale też czytając wątek nt. IZZI. Wydaje mi się, że przynajmniej pod kątem przepływów / ciśnień porównywać powinno się;

IZZI 302 vs TG AP4 400. Przynajmniej tak wynika z wykresów - na poziomie 30% (~90m3@30Pa) i 60% (~180m3@100Pa) przepływy są podobne, dopiero przy 100% AP4 (~360@150Pa) przewyższa IZZI 302 (300@150Pa).

Oczywiście różnią się wielkością/szerokością wymienników - chyba 250 vs 345. Jednak silniki muszą być podobne?!

 

Dla mnie:

'

Na korzyść IZZI: podstawowa płyta pozwala podłączyć system alarmowy, okap, przewietrzenie, sterowanie zewnętrzne mocą, itp. W niskiej cenie jest choćby podstawowy higrostat i może nie do końca działający sensor CO2 - ale zawsze coś?!

Minusy: Silnik nawiewny jest przy kanale nawiewu - może być głośniejszy, brak nagrzewnicy, brak styków czujników zewn. typu HIGRO czy CO2. Brak odpływu skroplin, czyli raczej HRV nie zamontujemy w razie w. Chyba, że może jest opcja zrobienia odpływu skroplin w razie potrzeby i po gwarancji dla HRV?!

 

Na korzyść AP4: Może być cichszy, bo silnik nawiewny jest przy kanale czerpni nagrzewnica i odprowadzenie skroplin.

Podstawowa płyta pozwala podłączyć czujnik jakości powietrza i higro, ale jakie czujniki i czy działają, tzn. mają wpływ na pracę centrali? - ktoś podpowie?

Minusy: brak funkcji typu okap czy sparowania z alarmem. Rozumiem, że tryb nieobecność to albo z AIR++ albo wg. harmonogramu.

Nie wiem czy na plus czy na minus - ma być system czujników, które będą sterować pracą - pytanie kiedy i za ile?!

 

Różnica w cenie 35-40% w zależności od wyposażenia... To jednak bardzo dużo!

 

Z góry dzięki za komentarze i pozdrawiam!

 

Piotr

 

TG ma modbusa i jeśli trochę ogarniasz i planujesz jakiś system smartdom, to wszystko sobie ogarniesz z tego poziomu i masz większą swobodę niż przy zastosowaniu rozwiązań producenta - korzystasz z dowolnych czujników, łączysz jak chcesz z alarmem, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Romanie,

W ogóle dziękuję za szybkie odpowiedzi i na różnych kanałach!

 

Wydaje się, że tendencja jest taka, że sprzedaje się coraz więcej REKU wyposażonych oryginalnie w wymienniki ERV.

Jeśli dobrze czytam forum, to nie zawsze są one idealne na cały rok..., a kilka osób już szuka/rozważa dokupienie wymiennika HRV...

 

Pozdrawiam! Piotr

 

Po weryfikacji nie widzę problemów aby wprowadzić do oferty taki wymiennik, który powinien być też tańszy niż ERV.

Zainteresowanych zapraszamy celem zgłoszenia mailowego [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Wystarczyły 2 dni z niskimi temperaturami i już wilgotność spadła. U mnie na ten moment 46% - a wywiew z domu 8,41g/m3. Najniższa wartość na zewnątrz około 3g/m3.

 

Tak, tu się zgodzę. Już pierwszego dnia mrozu widzialem mocny zjazd, a teraz utrzymuje mi się w granicach 45-55%, na zewnątrz nieco powyżej 3g/m3

 

Owczar - robiłeś te testy z CO2 w kanale? Jestem bardzo ciekaw, bo nie wiem dlaczego, ale mam problem z utrzymaniem go w ryzach. W gabinecie rano, który całą noc stał pusty mam poziom 570-600ppm, który dość szybko rośnie jak zaczynam pracę. Przy zamkniętych drzwiach to całkiem jest dramat, bo rośnie bardzo szybko i nawet przy wymianie 120m3/h, dość szybko mam w gabinecie powyżej 1000ppm. W sypialni gdzie śpimy przy otwartych drzwiach rano ok 900ppm, przy zwiększonej na noc wymianie (150m3/h). Nigdzie w domu nie udało mi się zejść poniżej tych 550ppm, czujnik raczej ok, po 10min na zewnątrz pokazywał coś koło 450ppm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo w gabinecie. Podejrzewam drzwi, gdyż w tym pomieszczeniu mają naprawdę niewiele przerwy od podłogi. W związku z czym opór jest największy i powietrze woli iść gdzie indziej.

 

Sypialnię mam połączoną z łazienką, w której jest wyciąg i tam ten sam czujnik, który w gabinecie pokazuje nawet 1600, nie pokazuje więcej niż 500.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To inna kwestia - brak dyfuzji. Przy okazji sypialni to opisywałem.

 

W danym pomieszczeniu musi być minimum 30m3 nadmuchu na osobę. A jeśli dmuchamy przykładowo 150m3 na cały dom, a na nawiewie mamy równo 10 flexów, to na jednego flexa przypada 15m3/h. Jak zamkniemy drzwi, to mamy połowę zalecanej wymiany. Trochę badałem temat w sypialni, stąd przepustnica w wentylacji.

 

Przy otwartych drzwiach poziom CO2 w całym domu jest zbliżony. Kupiłem nawet drugi czujnik scd30 i oba pokazują badzo podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj mała grafika pokazująca sytuację:

TtN6X2X.png

 

Jak widzicie przyrosty jest spory. Szczelina pod drzwiami to ok. 80cm2, niby miało wystarczyć. Ale wiadomo, albo zamykamy wszędzi, albo nigdzie - a jak są jedne zamknięte (w gabinecie) to faktycznie powietrze szuka innej drogi.

 

Natomiast zarówno Owczar jak i agb - piszecie że normalnie macie poziomy max 500ppm, u mnie jak widać po nocy, w pustym pokoju jest poziom prawie 600ppm. Nigdy nie widziałem niższego odczytu.

 

PS: Owczar, jak ogarnąłeś tą przepustnicę i jak nią sterujesz? Teoretycznie ja mam nitkę którą mógłbym odciąć dopływ na parter i w sumie o tym myślałem, bodajże to jest spiro f160, a na parter idzie ~50% powietrza.

 

Ile macie dopływu do sypialni? Ja miałem w projekcie zadane 60m3/h przy 100%, więc walczyłem o to by zwiększyć i zostało zwiększone do 75 (więcej się nie da na jednym anemostacie) tak aby przy powiedzmy 50% (tyle ustawiam czasem na noc, normalnie mam 40%) mieć chociaż te prawie 40m3/h (minimum po 20m3 na osobe).

Edytowane przez WojciszPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kojarzę żebym pisał, że mam max 500ppm. :)

 

Mam ustawione, że od 800 w strefie dziennej wentylacja zwiększa moc.

W nocy mam ustawione na stały wydatek ustawiony pomiarami, żeby nie przekraczać w nocy 1000ppm.

 

Dzisiaj rano po całej nocy 600ppm - otwieram dzwi od sypialni i po chwili w salonie robi się 700ppm.

 

Przepustnica:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?368039-Regulacja-wentylacji-a-zamkni%C4%99te-drzwi/page2

 

Na sypialnie też niałem 60m3/ ale przy 460m3/h. Nie doceniłem działania dyfuzji i wpływu zamkniętych drzwi... Stad wpadła przepustnica. Domyka 90% dołu i kieruje cały strumień do 3 sypialni. Dzięki temu przy 150m3/h nie przekraczam raczej 1000ppm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...