Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Thessla z odzyskiem wilgoci


Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 628
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeszcze wracając do mojej sprawności temperaturowej odzysku po wymianie wymiennika. Wczoraj zauważyłem, że wartość "Temperatura powietrza zewnętrznego" znajdującego się pod rejestrem 16, a używana do obliczania sprawności, jest zawyżona o jakieś 5C. Pokazując ~7C podczas gdy

Temperatura powietrza za nagrzewnicą FPX (TZ2) (rejestr 19) pokazuje już realną temp ~2C. Podczas gdy temp. zewn. z 3 innych termometrów wynosiła 1C. Na szybko sprawdzając sprawność wg. temp za nagrzewnicą sprawność zamiast ok 78-79% wtedy, wynosiłaby w okolicach 83%.

 

Czy u Was "Temperatura powietrza zewnętrznego" też zawyża wartość, czy po prostu u mnie kolejny czujnik temperatury jest do wymiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji. Po zmniejszeniu wymiany pod CO2 - w dzień 90, w nocy 140m3/h. 2 listopadzie nawilżacz się praktycznie nudził. Dzisiaj włączył się na chwilę.

94kg wody odzyskane w listopadzie.

 

a takie pytanie - ile m3 podlegających wymianie powietrza masz w domu ?, u siebie liczę to tak : 130m2 x 2.85 (wysokość do sufitu) = 370 m3 - powiedzmy 20 na ściany/zabudowy/meble to wychodzi mniej więcej 350m3 do wymiany, mam rekuperator TG 300v energy+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temperatura zewnętrzna i fpx są zbliżone, ale obie zawyżają o jakieś 3 stopnie od samego początku. Czujnik temperatury w czerpni pokazuje średnio 3 stopnie mniej. Z punktu widzenia erv i fpx to dla mnie nawet lepiej. Fpx włącza się dopiero przy -6 na zewnątrz.

 

Przejrzałem historię i wygląda, że na początku września temperatury zaczęły się rozjeżdżać. I rozjeżdżają od tego czasu coraz mocniej. Będę pilnować i w razie czego będę zgłaszać do serwisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubatura ok 460m3.

 

w nocy masz wymianę na poziomie (140/460) = 30 %. Ja niestety aby utrzymać CO2 w granicach 700-800 nad ranem ( w godz. 5- 8 rano) w sypialni muszę dać aż 80% mocy wymiany czyli około 230m3/h :(.

I teraz nie wiem :( czy mam kiepski miernik CO2 czy coś źle z rekuperatorem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tego że nie masz wentylacji chodzącej za mieszkańcami.

Co prawda nie mierzę CO2, ale mam wymianę o/k 100 - 120m3 / w nocy od 22:00 do 08:00 przeznaczonych tylko na dwie sypialnie.

W pozostałych godzinach cały dom.

Przy smażeniu kotletów muszę nastawiać na max. czyli 360m3/h, mierzonej wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak kol. Owczar to urrzeźbił, ale na pewno jest zadowolony.

W moim prostym domku, parterówce, jest szczelna przepustnica odcinająca nawiew do salonu w nocy.

Regulacja przepustnicy czasówką.

Przy otwartym salonie na kuchnię i tak przepływa powietrze z sypialni, które docelowo poprzez hol trafia do wywiewów w kuchni, WC i łazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe rozwiązanie z tą przepustnicą , jak to zamontowałeś ?

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?368039-Regulacja-wentylacji-a-zamkni%C4%99te-drzwi/page2

 

 

Owczar skąd bierzesz wilgotność bezwzględną w HA?

Integracja Thermal Comfort czy coś innego?

 

Dokładnie, czujniki bme280 w różnych częściach wentylacji oraz thermal comfort. Wtyczka jest naprawdę dokładna. Jedyne co, pokazuje wartości w g/M3, a nie jak zwykle w g/kg. Ale w moim zastosowaniu upraszcza w sumie liczenie reszty.

 

Optymalizacja wentylacji oraz wymiennik ERV zdecydowanie i wyraźnie wpłynęły na zużycie energii przez pompę ciepła. Nie porównując już nawet zużycia do referencyjnego miesiąca sprzed roku, a bardziej do innych użytkowników, od których zużycie miałem zdecydowanie wyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie do reku wrzucilen 3 czujniki z xiaomi i z tego zbieram dane. Odczyty +- 0,2 w srosunku do tych z reku ale tez umiejscowienie nieco inne, bo nie w króćcach więc nawet zrozumiałe. Plus taki ze bezprzewodowo i nieinwazyjnie ale za to odświeżanie nie w czasie rzeczywistym tylko przy wiekszch zmianach albo co 1h.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Tak przy okazji - mamy już na magazynie gotowe do wysyłki wymienniki entalpiczne do Home 300v/400v/500v - głębokość wymiennika 300mm.

Udało się wyjaśnić wątpliwości co do głębokości w poszczególnych modelach i mamy w ofercie wszystkie typowe modele do wersji Home v i h oraz do AirPack4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...