Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Thessla z odzyskiem wilgoci


Recommended Posts

W obrotowym woda się wykrapla i potem odparowuje. Wszystko co było w powietrzu zostaje na wymienniku.

 

Celulozowy natomiast przepuszcza wodę, ale to trochę na zasadzie przesiąkania. Nie ma takiej separacji i filtracji jak w polimerowym. Dlatego 3 lata temu żaden z nich mnie nie przekonał.

 

Polimerowy będzie suszył jeśli powietrze wywiewane będzie mniej wilgotne niż nawiewane. Woda przechodzi z ośrodka o niższej wilgotności do wyższej. Ale jeśli w domu powietrze nie jest osuszane może w skrajnym przypadku dojść do sytuacji odwrotnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 628
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wszystko co było w powietrzu zostaje na wymienniku.

Większość na filtrach lub na zewnątrz, ale na wymienniku tez pewnie coś zostanie.

 

Dla mnie też te systemy mają dużo minusów.

Już gdzieś dyskutowaliśmy, że gdybym miał nieograniczony budżet to miałbym najzwyklejsza centralę a obok system nawilżająco-osuszającu pilnujący parametrów powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego obrotowy i celuloza nie?

Ten polimerowy to latem będzie suszył? Myślałem, ze wszystkie odzyskujące wilgoć odzyskują je zawsze w swej konstrukcji (chyba, że powietrze ominie wymiennik).

 

Widziałeś kiedyś kierunkowy wymiennik? Jak obrócisz o 180* to niby zimą będzie chłodził i suszył? Nie. To działa w ten sposób, że z ośrodka o większej wilgotności bezwzględnej "zawraca" wilgotność z powrotem. Tak samo jak z ciepłem.

 

Jak ze strony A masz większą wilgotność bezwzględną, to przekazuje ją wraz z przeciwnym strumieniem w stronę A. Niezależnie od tego czy A jest po tej, czy po tamtej stronie ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość na filtrach lub na zewnątrz, ale na wymienniku tez pewnie coś zostanie.

 

Sądzisz, że filtry wyłapią pary różnych substancji, które w domu mogą się pojawić i skroplić na wymienniku i ponownie odparować? Żeby odfiltrować wirusy, to trzeba by mieć filtry HEPA albo ULPA. Znasz jakiś rekuperator z takimi filtrami? Jak często trzeba je wymieniać i ile kosztują?

 

Membrana nie działa na zasadzie przesiąkania - tu nie występuje skraplanie. Przedostaje się para wodna analogicznie, jak przez membranę dachową. Jak się wykropli, to przez membranę nie przejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze foto z temp. pracy mojego rekuperatora

Air++ 2.jpg

Air++ 3.jpg

 

Nie wiem czy zdjęcie się dodało więc podaję parametry :

1. CZERPNIA +8.0C

2. WYRZUTNIA +16.5C

3. WYWIEW +19.8C

4. NAWIEW +19.3C

Powyższe temp. przy wydajności centrali 35%

Działanie wymiennika firmy ERV CORE pokazano na filmie :

CORE wykorzystuje membranę firmy dpoint

https://dpoint.ca/products/

Na ich stronie w zakładce "MENU" jest przekierowanie na stronę firmy CORE

A odnośnie montażu przez TG grzałki na nawiewie to dla mnie jest ona niepotrzebna.

Przy -16C nie odczułem wiania chłodnym powietrzem z nawiewników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturowo to wygląda lepiej niż na hrv szczerze mówiąc.

 

Masz zbilansowany na równo nawiew i wywiew?

 

PS to 16,5 to temperatura odpływu skroplin zależna od temp otoczenia.

 

Dziękuję za poprawienie odnośnie temp.

Co do bilansowania to mam zamontowany moduł CF i bilansowanie przepływów 1:1.

Od czasu uruchomienia jednostki przez instalatora w maju 2019r nie zmieniałem żadnych nastaw oprócz temp. BP.

No i oczywiście kombinowałem z wymiennikami.

Oryginalny dostarczony z centralą lekko przeciekał od strony nawiewu i TG dosłała nowy w ramach gwarancji.

Następnie kupiłem wymiennik firmy Recair typ RCH160, ale niestety nie spełnił oczekiwań w temacie odzysku wilgoci.

No i ostatni zakup, CORE typ C-ERV366 jak na razie się sprawdza.

Po tych wszystkich kombinacjach zostały mi 3 szt. "zapasowych" wymienników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak byla tak najzimniejsza noc - u mnie -19C w nocy- to wilgotnosc mi spadal do 38.8% a teraz znow jest na 49-51%....czy grzalka sie zalaczyla nie wiem i skoro to jedna noc to jakby mnie nie obchodzilo ale zanim powietrze dotrze do reku to juz mi sie w domu ogrzewa (ma jakies 9 m to przejscia). Ja jestem zadowolony zadnych nawilzaczy.

 

dokladac erv za 3k to TH to juz mozna sie zastanowci na zenhderem bo cenowo wychodzi podobni...niemniej jaki kto wybierze erv to jest sluszny wybor!

Edytowane przez .:Paco:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakupie nie będzie trzeba dokładać 3k. To ma być różnic w cenie wymiennika, a HRV nie kosztuje o wiele mniej. Nawet teraz do mniejszych centrali to koszt 2,5k. Do 600V kosztuje 3k. Aczkolwiek rozważam poważnie tego Zerna. Jak mi ściągną w tej cenie z case 2.1 - inne wykończenie na bokach, z ramką T, to chyba go wezmę, żeby zmniejszyć ilość cykli na PC.

 

Tylko w czym Zehnder jest lepszy od TH?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakupie nie będzie trzeba dokładać 3k. To ma być różnic w cenie wymiennika, a HRV nie kosztuje o wiele mniej. Nawet teraz do mniejszych centrali to koszt 2,5k. Do 600V kosztuje 3k. Aczkolwiek rozważam poważnie tego Zerna. Jak mi ściągną w tej cenie z case 2.1 - inne wykończenie na bokach, z ramką T, to chyba go wezmę, żeby zmniejszyć ilość cykli na PC.

 

Tylko w czym Zehnder jest lepszy od TH?

 

wiele osob by musialo wymienic a jaka bedzie roznica w cenie zobaczymy. jak jak rozmawialem z TH we wrześniu to mi mowili roznica bedzie ok 2,5k na reku.

ja mam zenhdera i jestem zadowlony dzi utrzymuje ok53-54% procent - wedlug miernikow rozsianych po domu...

 

TH ostatnim razem testowala te same erv co ma zehnder wiec pytanie wtedy jaka bedzie roznica miedzy obydwoma markami. + dla zenhder,ze ma lepsze parametry - kPA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Mi się dzisiaj skończyła cierpliwość do tego wymiennika Recair.

 

Woda jest dla niego ogromnym problemem. Wietrzenie działa ale nie ma róży bez kolców. Przy mrozach poniżej -10 podczas wietrzenie lekko przymarzł wymiennik - zbyt wolna reakcja FPX.

 

Ustawiłem, że poniżej -5 ma zmieniać prędkość stopniowo i wszystko było pięknie, ale jednak zbyt szybko zmienia flow i znowu przymarzł.

 

Zamówiony zern, uszczelka dopasowana, będą testy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Steruje tym przez modbus. Napisałem do producenta żeby to zmienili gdy temp na zewnątrz jest poniżej 0.

 

U mnie FPX działa na -3.

Na wykresie widać pulsowanie FPX-a po włączeniu wietrzenia. Wydłużyłem teraz czasy na 30 sek na każdym biegu. Dodałem też stopniowe zmniejszanie. Na FB ktoś pisał, że po częstym wietrzeniu na mrozie oberwał wentylator, który jest tuż pod grzałką. Grzałka idzie na pełną moc, a nagle flow spada o ponad 100%. Reakcja automatyki jest natychmiastowa, ale bezwładność grzałki swoje robi.

IMG_20210209_133121.jpg

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mały update.

Wymiennik przyszedł. Jakosc wykonania nie odbiega od recair. Obudowa jest nieco sztywniejsza, a sam wymiennik ciezszy. Widac delikatne nitki kleju, ale nie ma to wplywu na calosc.

 

Wszedł do obudowy dość ciasno - z racji tego, że to case 2.0 bez wypustek, musiałem zamontować uszczelki.

 

Po wygrzaniu (prosto z furgonetki kuriera) zrobiłem pierwszy test dla warunków zadanych:

Flow in/out temp in/out wilg in/out

188/172 -3/20 62/55

 

Wyniki wyszły bardzo zbieżne z wynikami z kalkualtora:

https://blaubergselector.com/heat_exchanger/counterflow/enthalpy

 

Wyniki nawet nieco wyższe niż deklaruje rpoducent, ale metody obarczona sporym błędem. Co nie zmienia faktu, że w porówaniu z recair wypada podobnie nawet temperaturowo! Mimo odzysku entalpii.

 

Teraz działa w trybie poza zakresem kalkualtora, więc nie porównam, ale chce porównać do recair.

 

Recair po przewietrzeniu dochodził do 86% (liczone od FPX na -3), ale szybko spadał do 79%, wietrzenie i tak w kółko. Teraz mam FPX na -1,2 (taka temperatura na zewnątrz więc się nawet nie włącza).

Sprawność w okolicy 85%. Zobaczymy jak będzie to wyglądało w czasie.

Temp wywiewu 19,5/53%, a nawiewu 16,3/56%

 

Wcześniej na wywiewie było 5-6 stopni, teraz jest 1,6 i zero skroplin. Wyciska z tego powietrza tyle ile się da.

 

110202115229.jpg

110202115243.jpg

110202115151.jpg

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...