Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Forowoltaika+kocioł elektryczny c.o.


Swr71

Recommended Posts

Witam.

Planuję zamontować instalację fotowoltaiki ok. 6kW. Dodatkowo chciałbym wywalić piec węglowy c.o. i zamienić na elektryczny.

Zastawiałem się nad następującymi kotłami:

Kotłem EP 6kW

Kotłem elektrodowym.

Kotłem akumulacyjnym 1000L

Mam stary domek ocieplony 15cm styropian. Powierzchnia użytkowa. 120 m2 Chciałbym, aby fotowoltaika pomniejszyła koszty energii.

Proszę o opinie. Może ktoś ma doświadczenia z kotłami elektrycznymi i mógłby się podzielić.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem opinii na temat tej innowacyjnej formy grzania.

 

Innowacyjny to mają marketing. Kocioł elektryczny ma sprawność blisko 100% - niewiele prądu jest zamienianego na promieniowanie elektromagnetyczne czy inne a reszta to ciepło. Nie ważna konstrukcja - fizyki nie oszukasz. Ile energii dostarczasz, tyle musi zostać zamienione na inną.

 

To, co ma znaczenie te sterowanie, żeby zapewnić optymalne temperatury i system dystrybucji ciepła (w tym straty na tym i utrzymywanie nieoptymalnej temperatury w pomieszczeniach).

 

Przy podłogówce akumulację zapewnia podłoga. Przy grzejnikach dla grzania (prawie) wyłącznie w taniej strefie przydałby się spory bufor (dobrany odpowiednio do obciążenia i zapotrzebowania na ciepło).

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Swr71

 

Jak pisał Kolega @Kaizen każdy piec elektryczny, czy kocioł daje tyle samo ciepła. Nawet farelka taka za 100 złotych.

 

Jeśli chcesz znacząco pomniejszyć koszty ogrzewania przy pomocy energii elektrycznej to dodatkowo zainwestuj w urządzenie z COP znacznie większym niż = 1, np w klimatyzację z funkcją grzania, lub w pompę ciepła.

 

Znajdziesz sporo tego na FM, między innymi w takim dziale:

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?245730-Tanie-ogrzewanie-domu-klimatyzatorem-od-splita-po-kana%C5%82%C3%B3wk%C4%99

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie używam pieca miałowego górnego spalania. Na sezon idzie około 4t miału. Chcę zastosować rozwiązanie, które właczę w istniejącą instalację grzejnikową.

 

To teraz sobie odpowiedz na pytanie, czy chcesz/możesz postawić spory bufor? Jeżeli tak, to ma sens kocioł (choć też do rozważenia).

Jeżeli nie - to masz kilka opcji do wyboru.

1. Jednak kocioł elektryczny - ale grzanie w znacznej części w drogiej strefie (co i tak wyjdzie taniej, niż G11). Ale znacząco drożej, niż grzanie (prawie) wyłącznie w taniej strefie co zapewnia bufor i/lub podłogówka.

2. Montaż klimatyzatorów - znacznie droższy w montażu, ale ze 3x tańszy w eksploatacji. Minusem jest hałas a dodatkowym plusem możliwość chłodzenia w upały.

3. Montaż grzejników - od promienników podczerwieni, przez "farelki" po olejowe.

4. Maty pod okładziny - zwłaszcza w łazienkach pod płytkami fajnie się sprawują.

5. Mix 2, 3 i 4 - w zależności od pomieszczenia. Np. w łazienkach maty, w salonie klima, w sypialniach grzejniki olejowe.

 

Standard jest taki, że im tańsze źródło ciepła tym droższa kWh ciepła. Czy to przez COP (klima daje ze 3x tańszą kWh) czy przez akumulację (spory grzejnik olejowy będzie pewnie niewiele pracował w drogiej strefie).

Wybór zależy też od instalacji elektrycznej (jak wepniesz gdzieś grzejnik czy matę to lepiej nie podpinać do tego obwodu innego prądożernego urządzenia).

 

Fiksowanie się, że musi być centralne źródło ciepła (kocioł) przysłania alternatywy, które mogą wygrać kosztem nabycia i/lub używania i/lub komfortem (np. klimy dając chłód).

 

PV daje oszczędności jak zastępuje prąd z drogiej strefy. Jak z taniej, to się nie opłaca.

I tu się znowu kłania rozważanie wielkości instalacji i sposobu rozliczania przez ZE - Tauron ma zarówno ceny jak i zasady rozliczania podważające sens PV, PGE przeciwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Ty oszacowałeś koszty eksploatacji pieca elektrycznego? Mówisz ze pompa droga. Ale 4tony węgla to pewnie w okolicy 20.000kWh ciepła. Nawet jeśli sprwaność marna i jest to 15000 ciepła, to z tej fotowoltaiki pokryjesz może 1/5 zapotrzwowania na ciepło i to mocno optymistycznie licząc. Nie piszesz ile zużywsz prądu bytowego, wiec to takie zgadywainie. Będziesz musiał dokupic sporo tej energii. Jesteś tego śwaidomy?

Jeśli jesteś śwaidomy to potrzebujesz sporego bufora żeby kupować jak najwięcej w taniej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...