Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wykorzystanie fotowoltaiki do ogrzania 15letniego domu


Wybuduję czy nie

Recommended Posts

Drodzy,

 

Co prawda ja mam już budowę za sobą, ale wspieram mojego tatę w temacie zmiany kotłowni na paliwo stałe (miał) na coś bardziej wygodnego i dobrze by było tańszego. Rodzice mają już po 50+ lat i coraz ciężej jest znosić zakupiony węgiel/miał do kotłowni oraz codziennie palić w piecu.

Dodatkowo sterowanie takim ogrzewaniem to koszmar. Rano jak wygaśnie zimno, a jak się rozpali i na piecu 80 stopni to w domu tropiki.

 

Rodzice zainwestowali w fotowoltaikę i tata zastanawia się czy można to wykorzystać w jakiś sposób do ogrzania domu/produkcji ciepłej wody.

Dom jest ze ścian trójwarstwowych zbudowanych z pustaka szlakowego, a pomiędzy 8cm styropianu takiego jaki był w tych czasach. Okna plastiki dwuszybowe. Dom stoi na wsi, wiec nie ma dostępu do gazu ziemnego. Tata rozważa połączenie fotowoltaiki z buforem powiedzmy 1000 litrów wraz z kotłownią gazową na propan-butan. Czy ma to sens ? Jak podejść do tematu budowy takiej kotłowni? Gaz czy może coś innego?

 

Pozdrawiam,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pomyślałbym nad dobrą gruntową pompą ciepła.

Dom weźmie ile musi. Dobrze , żeby brał mało - a to oznacza ocieplenie.

Są dotacje do likwidacji "komina dymiącego"

Zajrzyj na :spam:

 

Adam M.

Edytowane przez Greengaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom stoi na wsi, wiec nie ma dostępu do gazu ziemnego. Tata rozważa połączenie fotowoltaiki z buforem powiedzmy 1000 litrów wraz z kotłownią gazową na propan-butan. Czy ma to sens ? Jak podejść do tematu budowy takiej kotłowni? Gaz czy może coś innego?

Ile rocznie produkuje (będzie produkować) instalacja PV?

Jaki jest roczne zużycie prądu i jakie było roczne zużycie miału?

 

Piec elektryczny raczej nie ma sensu bo dom pewnie nie jest dostosowany do takiego źródła ciepła.

 

Pompa głębinowa też nie ma sensu.

 

Kotłownia na LPG może być najtańszym źródłem ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy - tu nic nie ma sensu...

Wyjaśnisz? Bo nie łapię...

O ogrzewanie tu chodziło a nie o wodę.

Jaka głębinówka?

ZAINWESTOWALI JUŻ w PV. MAJĄ.

(tak zrozumiałem)

Dobrze by było te zyski "solarne" pomnożyć przez COP pompy gruntowej.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile kosztuje gruntowa a ile powietrzna?

Jakie mają COP'y ?

 

W kalkulacji też chodzi o to ile kosztuje ogrzewanie w jednym systemie a ile w drugim i jak to się ma do kosztów inwestycyjnych.

Po ilu latach zwraca się różnica w inwestycji w pompę gruntową a powietrzną.

Może koszt ogrzewania pompą powietrzną wyniesie 1.500 PLN a gruntową 1.000 PLN a różnica w kosztach to 20.000 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrzna działa tak, ze robi dwa kraoki do przodu i jeden do tyłu - defrost.

To wiesz.

Czemu pytasz o COP?

COP to ma gruntowa. Cały czas. W powietrznej pytaj o SCOP.

Z tego powodu koszt eksploatacji gruntówki to 50% kosztu eksploatacji tej powietrznej lub mniej jak ostro przymrozi i ruszą w niej grzałki.

Koszt inwestycji jest porównywalny.

Różnica zwraca się po miesiącach lub tygodniach a nie po latach.

 

Ty chyba myślisz o gruntówce z dolnym źródłem bitym w skale do -150m.

Tak się tego nie robi!

Chociaż - można, tylko po co?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej to klimatyzacja z dobrym COP ...

 

TAK! Masz rację - NAJTANIEJ.

A najlepiej - gruntówka.

 

Aby było taniej zamiast budowy domu można rozbić namiot.

Nawet klimę do niego wstawić.

Ale czy to będzie najlepiej?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile wg Ciebie kosztuje PC gruntowa a ile powietrzna?

Te gruntowe chyba właśnie pomagasz wykonywać więc wiesz.

 

Nie wiem jak inne firmy, ale czytam, ze DOBRE powietrzne to około 40 tysięcy za komplet.

Nie...

Nie pomagam wykonywać...

Ja je WYKONUJĘ ! :lol: No, robię je od podstaw.

Firma, jak mi wiadomo, sprzedaje je w komplecie z montażem i uruchomieniem ponizej 40 tysiecy.

To kwestia odległości od nas i wielkości obiektu do ogrzania.

Gruntówki dobrze spełniają swe funkcje nawet w układzie wyłącznie z kaloryferami, czego powietrzne dobrze nie zrobią!

Pomyśl...

-20stC za oknem i + 50st w kaloryferach to transformacja o 70stC

Dla gruntówki to od +10 do + 50 czyli 40stC.

Przy podłogówce jest duzo lepiej, ale nie każdy ją ma.

Moze ją zaprojektować, jak dopiero buduje a co z tymi co termomodernizują i mają tylko kaloryfery?

Tam bym powietrznej nie polecał...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompami ciepła, hobbystycznie, zajmuję się już od ponad 20-tu lat.

Nawet rurki cieplne SOBIE robiłem (dla wiedzy). Na wodzie, na alkoholach...

Ja fizyk jestem i miałem (teraz też mam) mozliwości techniczne dla takiej zabawy.

 

Ostatnie pomiary decybelomierzem pokazały, ze nasza PC jest cichsza od lodówki domowej...

:lol:

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak inne firmy, ale czytam, ze DOBRE powietrzne to około 40 tysięcy za komplet..

 

Ciekawie piszesz więc pozwolę sobie dołączyć do dyskusji.

 

Czy Panasonic T-CAP to dobra jest bo jak tak to za 19-22 tys zł można taką nabyć z montażem poprzez alledrogo [moc 9 kW] więc do 40 tys dalekoooo

 

Zestaw dobrych, cichych klimatyzatorów z montażem do typowego domu 150 m2 też wyjdzie poniżej 20 tys zł, a tu mamy w cenie pełen komfort grzania i chłodzenia co mnie przekonuje.

 

 

Firma, jak mi wiadomo, sprzedaje je w komplecie z montażem i uruchomieniem ponizej 40 tysiecy.

To kwestia odległości od nas i wielkości obiektu do ogrzania.

Gruntówki dobrze spełniają swe funkcje nawet w układzie wyłącznie z kaloryferami, czego powietrzne dobrze nie zrobią!

Pomyśl...

-20stC za oknem i + 50st w kaloryferach to transformacja o 70stC

Dla gruntówki to od +10 do + 50 czyli 40stC.

Przy podłogówce jest duzo lepiej, ale nie każdy ją ma.

Moze ją zaprojektować, jak dopiero buduje a co z tymi co termomodernizują i mają tylko kaloryfery?

Tam bym powietrznej nie polecał...

 

Co do termomodernizacji w starych domach 40C na CO wystarcza, w nowszych niestety często i 65C trzeba podać bo grzejniki są podobierane na styk, a wiadomo, że ich moc producenci podają dla wysokich parametrów zasilania.

 

Co do temperatur przez ostatnich kilka lat -10 na zewnątrz w mojej okolicy było bardzo rzadko i krótko, przeważnie zimą maksymalnie -2 do -5 więc praktycznie różnica to 55C vs 40C i to przez krótki czas co znacząco zmniejsza opłacalność montażu 2 razy droższej gruntowej [a gdzie koszty naprawy ogrodu po wykonaniu odwiertów w zamieszkanym domu, które jak widzę się dyplomatycznie pomija ?].

 

Na terenach górskich czy Podlasiu wygląda to inaczej w kwestii temperatur więc warto to brać pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...