Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Koszty robocizny - realne?


ktatar156

Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Dostałem następującą wycenę robocizny (woj. łódzkie) od stanu zero do SSO bez dachu.

Koszt murowania 60 zł za m^2

wykonanie stropu 70 zł za m^2

kominy systemowe 100 zł za mb

 

Doradźcie mi proszę czy to są ceny ok/realne czy z kosmosu?

 

Policzyłem, że przy tych stawkach, będzie mnie to kosztowało koło 35 tys. Ekipa (dwie osoby) powiedziała, że wyrobi się w miesiąc max.

 

Przy okazji naszła mnie taka refleksja... 35k PLN na dwóch za niecały miesiąc pracy daje 17,5k PLN zarobku per osoba, wydaje mi się to naprawdę dobrym pieniądzem. Nie rozumiem w takim razie z czego wynika, że murarz w większej firmie zarabia np. 5k PLN miesięcznie tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od stanu zero do SSO bez dachu.

 

Stan zero, znaczy od chudziaka/płyty fundamentowej?

 

Policzyłem, że przy tych stawkach, będzie mnie to kosztowało koło 35 tys. Ekipa (dwie osoby) powiedziała, że wyrobi się w miesiąc max.

 

No, to nie wierzę, że to dwie osoby. W miesiąc to mistrzostwo świata ze stropem - ale bez szans w dwie osoby.

 

Koszty wszystkich narzędzi (w tym szalunków) po stronie wykonawcy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem, że przy tych stawkach, będzie mnie to kosztowało koło 35 tys. Ekipa (dwie osoby) powiedziała, że wyrobi się w miesiąc max.

 

Przy okazji naszła mnie taka refleksja... 35k PLN na dwóch za niecały miesiąc pracy daje 17,5k PLN zarobku per osoba, wydaje mi się to naprawdę dobrym pieniądzem. Nie rozumiem w takim razie z czego wynika, że murarz w większej firmie zarabia np. 5k PLN miesięcznie tylko.

 

Dobrze policzyłeś.35.000 zł / (2 osoby x 1 miesiąc) = 17.500 zł / osobo-miesiąc.

Zakładając 25 dni pracy w miesiącu daje to 700 zł dziennie.

10 godzin pracy daje 70 zł / godzinę ale jest to praca w sobotę i ponad ustawowe 8 godzin dziennie.

 

Murarz zarobia 5.000 zł miesięcznie - netto do ręki czy brutto?

Policz ZUS obu stron, podatek dochodowy, 1 miesiąc urlopu i już trochę inaczej to wygląda.

 

Niemniej 17.500 zł/miesiąc to nie jest mało jak na polskie warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan zero, znaczy od chudziaka/płyty fundamentowej?

 

 

 

No, to nie wierzę, że to dwie osoby. W miesiąc to mistrzostwo świata ze stropem - ale bez szans w dwie osoby.

 

Koszty wszystkich narzędzi (w tym szalunków) po stronie wykonawcy?

Tak, od chudziaka. Czyli zostaje dalsze murowanie i położenie stropu. Nie wiem czy to takie mistrzostwo czy norma - fundamenty (ława + 1m wysokości murowania z bloczka) powstały w półtora tygodnia licząc od wbicia pierwszej łopaty - ale robione we trzech i faktem jest, że godzin więcej niż 8h dziennie było.

Szalunki po mojej stronie, reszta narzędzi (w sumie wychodzi na to, że jest to betoniarka, kastry i kielnie, jakiś flex do cięcia) po ich stronie. Strop Teriva - podobno kładzie się go szybciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze policzyłeś.35.000 zł / (2 osoby x 1 miesiąc) = 17.500 zł / osobo-miesiąc.

Zakładając 25 dni pracy w miesiącu daje to 700 zł dziennie.

10 godzin pracy daje 70 zł / godzinę ale jest to praca w sobotę i ponad ustawowe 8 godzin dziennie.

 

Murarz zarobia 5.000 zł miesięcznie - netto do ręki czy brutto?

Policz ZUS obu stron, podatek dochodowy, 1 miesiąc urlopu i już trochę inaczej to wygląda.

 

Niemniej 17.500 zł/miesiąc to nie jest mało jak na polskie warunki.

 

Wydaje mi się, że do ręki ma 5k PLN murarz - chyba, że macie inne info i wiecie jakie są zarobki w firmach? A oficjalnie pewnie są na najniższej krajowej i od niej ZUS i inne składki się liczy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby murarz otrzymał 5.000 zł do ręki (po zusie i po podatku dochodowym) to musi mieć pensję 7.000 zł brutto.

A pracodawca płaci do tego "swój" zus i łącznie jest to kwota ok. 8.450 zł miesięcznie.

Biorąc pod uwagę urlop to wychodzi ponad 9.200 zł miesięcznie.

To jest miesięczny koszt opłacenia murarza.

Do 17.500 zł jest jeszcze trochę ale nikt nie liczy pozostałych kosztów firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...