Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja i klima problem.


Recommended Posts

Witajcie.

 

Mam u siebie instalacje klimatyzacji i rekuperacji, dom jednorodzinny 200m2. Reku Thessla green airpack 400, chociaz nie jestem pewien czy nie 500. Ale to malo wazne. Panowie walcza u nas z ustawieniami, generalnie mamy tak ,ze w salonie nadole nawet przy 60% nic nie nawiewa jedynie w gabinecie, na gorze jest podobnie. Panowie twierdza ,ze zakladali system polaczony z klimatyzacja ktora ma chodzic razem z reku i ja wspomagac, cz yto prawda ? bo cos mi sie wierzyc nie chce. Oczywiscie klima w trybie wentylacji ma byc wlaczona non stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klima nie odprowadzi CO2 ani nie dostarczy O2. Osuszy - i o tyle poprawi komfort, o ile to wilgotność dokucza (a ostatnio jest bardzo sucho).

Masz wyniki pomiarów przepływów?

Wrzuć projekt z obliczeniami, jak wentylacja wykonana zgodnie z nim.

 

Beda dopiero robic pomiary. Wlasnie wilgotnosc nie dokucza, wrecz przeciwnie uzywamy nawilzacza powietrza.

Generalnie jesli chodzi sama reku bez "wspomagania" klima ,to tak jak by jej nie bylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzywamy nawilzacza powietrza.

Generalnie jesli chodzi sama reku bez "wspomagania" klima ,to tak jak by jej nie bylo.

 

A czego oczekujesz? Ma być mało CO2 - i tyle. A jak czujesz senność i zmęczenie, to jest masakra. Pożycz czujnik CO2.

Nawilżacz latem jest zbędny. Zimą pewnie nie da rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczekuje ,ze bedzie czym oddychac. Pozatym wydaje mi sie ,ze powinienem czuc nawiewane powietrze w anemostatach, a tak jest moze w dwoch z 7. Bez otwartych okien generalnie ciezko jest, jest duszno. Dziwi mnie tez fakt wspomagania reku, uwazam ,ze w ten sposob Panowie chca sie troche ratowac, tlumaczac ,ze musza chodzic dwa urzadzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To system kanałowy? Oba systemy są połączone?

W takich układach niestety często tak to działa. Przewody klimatyzacji są o wiele większej średnicy. Klimatyzator odpowiada za cyrkulację powietrza, a rekuperator jest dopięty do układu i wymienia część powietrza.

 

Taki system jest m.in. u sąsiada. Dlatego system musi pracować cały czas. Inaczej powietrze wymuszane przez rekuperator "stoi".

 

Sam miałem projektować coś takiego dla siebie

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rekuperacja została zrobiona jako dopinka do systemu klimatyzacji, to Panowie mają rację - klimatyzacja w trybie wentylowania musi chodzić cały czas. Taniej przy montażu, ale drożej w eksploatacji.

 

Rekuperator nie dmuchnie w taką instalację z zachowaniem jakiejkolwiek sensownej dystrybucji powietrza.

Tak jak pisałem, u sąsiada jest tak samo, ale u niego system po prostu działa cały czas utrzymując zadane parametry temperatury i to działa - nawet bardzo dobrze, choć pożera więcej prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...