Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa w modernizowanym domu


JacekRze

Recommended Posts

przeliczyłem na cieplowlasciwe.pl dołożenie 15cm wełny na stropie na poddaszu. zapotrzebowanie na moc spadło mi o 0,7kW, z 55W/m2 na 50W/m2, zapotrzebowanie na ciepło z 22000kWh na 20500kWh. biorąc pod uwagę średni COP 3, oznaczałoby to zmniejszenie zużycia prądu o około 500kWh, czyli około 180-200zł rocznie. jeszcze jakiś czas temu nie sądziłem, że się da takie rzeczy policzyć.

cena 1m2 - 20zł (035), powierzchnia do ocieplenia 50m2 ("stara część domu) - koszt 1000zł + moja robocizna, akurat w tym przypadku 90% to łatwizna, reszta trochę gimnastyki. zwrot 5lat, więc wydaje się to dobrym pomysłem.

policzę jeszcze koszt wymiany grzejników - wygląda na to, że większe kaloryfery mogę przełożyć tam, gdzie są aktualnie mniejsze, a na miejsce aktualnych większych myślę dać 3 panelowe, zamiast dwu. oczywiście muszę to poprzeliczać na poszczególne pomieszczenia, ale da się to zrobić - również z pomocą cieplowlasciwe.pl. wiem, że wyniki nie będą idealne, ale na pewno dadzą mi niezły punkt odniesienia. celem jest możliwość wykorzystanie niższej temperatury zasilania co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 592
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

przeliczyłem na cieplowlasciwe.pl

 

To jakaś strona z garncarstwem.

 

zapotrzebowanie na ciepło z 22000kWh na 20500kWh

 

A jeżeli masz na myśli cieplowlasciwie.pl, to te liczby są tak dalekie od rzeczywistości, jak to możliwe. Po dyskusji na FM Juzef dołożył tylko informację Nie są tu uwzględnione żadne zyski energii.. Dla laika nic to nie mówi - ale tłumacząc na ludzki to "wyniki od czapy".

klik

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakaś strona z garncarstwem.

 

 

 

A jeżeli masz na myśli cieplowlasciwie.pl, to te liczby są tak dalekie od rzeczywistości, jak to możliwe. Po dyskusji na FM Juzef dołożył tylko informację Nie są tu uwzględnione żadne zyski energii.. Dla laika nic to nie mówi - ale tłumacząc na ludzki to "wyniki od czapy".

klik

 

link nie działa

 

jest taki komunikat

 

Wiadomość

gawel nie masz dostępu do tej strony. Prawdopodobne powody to:

 

Twoje konto nie ma wystarczających uprawnień, aby przeglądać tę stronę,

 

Próbujesz edytować cudzą wiadomość lub wykonywać jakiekolwiek inne akcje administracyjne,

 

Twoje konto nie zostało w pełni aktywowane lub jest wyłączone przez administratora,

 

Wyloguj się Strona główna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdaję sobie sprawę, że obliczenia są orientacyjne. jeżeli nie są uwzględnione żadne zyski energii, to dotyczy to stanu przed i po dołożeniu wełny. chodzi o samą zmianę, przy takich samych parametrach, spowodowaną dołożeniem wełny.

 

Nie, to są obliczanie dezorientacyjne. Ilość kWh masz przekłamaną nie o kilka czy kilkanaście procent, a w starym domu pewnie ze 2x. Ale bez porządnych obliczeń - to zgadywanie, ale na pewno znacznie mijają się z rzeczywistością. A wydawanie dziesiątków tysięcy na takiej podstawie to szaleństwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen - przy okazji przeczytałem Twój wpis jedna klima na cały dom. Gaweł, wzorując się na kulibob, testuje ogrzewanie klimą. sam zauważyłem, że (ku mojemu zdziwieniu), klimatyzatory mają bardzo dobry COP przy ogrzewaniu. widziałem też wpis o auto czyszczeniu. wcześniej myślałem o chłodzeniu KK z PC, potem doszedłem do wniosku, że jednak 2-3 jednostki klimy, a teraz widzę, że klimą można fajnie ogrzewać dom - na pewno do pewnego poziomu temperatur za zewnątrz, ale jest to możliwe i całkiem tanie rozwiązanie. ba - może to i jakiś sposób na taktowanie PC w temperaturach powyżej 5-8C - po prostu wyłączyć PC i użyć klimę. muszę się wczytać w temat i go przeanalizować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz widzę, że klimą można fajnie ogrzewać dom - na pewno do pewnego poziomu temperatur za zewnątrz, ale jest to możliwe i całkiem tanie rozwiązanie. ba - może to i jakiś sposób na taktowanie PC w temperaturach powyżej 5-8C - po prostu wyłączyć PC i użyć klimę. muszę się wczytać w temat i go przeanalizować.

 

Masz o tym gigawątek.

 

PC PW z kaloryferami ma tylko jedną przewagę - kompletną (albo prawie, bo kaloryfery potrafią trochę szumieć) ciszę. Nie ma natomiast problemu z grzaniem klimą w największe mrozy - moja pierwsza klima (Panasonic zainstalowany 11 lat temu) która niby miała grzać tylko do -5 grzała też przy -22*. Bez problemu dobierzesz takie, żeby mocy wystarczyło w największe mrozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tym filmiku widać, że pobiera powietrze z zewnątrz. a więc: zimą grzeje, w lecie chłodzi, oczyszcza powietrze, dba o odpowiedni poziom wilgotności w powietrzu.

czemu jeszcze tego nie mam?

 

pytałem o zasysanie świeżego powietrza, bo marzy mi się mechaniczna wentylacja centralna, ale w starym domu to bardzo duży nakład pracy/przeróbek i co za tym idzie wysokie koszty. chodzi mi o świeże powietrze w domu. na chwilę obecną jedyne wyjście to otwieranie okien, przeciągi itd.

Edytowane przez JacekRze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny temat - poczytam. a czy jest jakaś możliwość, żeby klima zasysała świeże powietrze z zewnątrz?

 

Możliwość jest przy niektórych przenośnych - ale to ich wada, a nie zaleta. Bo jak do wentylacji potrzebujesz w danym pomieszczeniu kilkadziesiąt m3/h tak klima może potrzebować kilkuset do grzania.

 

Co do zasady - nie należy łączyć ani grzania, ani chłodzenia z wentylacją.

 

Co do szczegółu - można tak zrobić. Ale trzeba wiedzieć jak, trochę się nakombinować i ekonomicznie to się nie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, czyli klima osobno.

w związku z tym, że mam ograniczoną możliwość założenia rekuperacji (tzn można, ale bardzo drogo to wychodzi) z jednostką centralną, zaczynam się przyglądać kompaktowemu rekuperatorowi kanałowemu. jeden na jedno pomieszczenie. muszę poszukać, jak to się sprawdza. jak dla mnie, wystarczyłoby takie rozwiązanie zamontować w sypialni, pokoju dzieci, salonie, kuchni i może na klatce schodowej połączonej z komunikacjami na każdym piętrze. co o tym sądzicie? na alle w opisach są wpisane wydajności odzysku ciepła na poziomie do 82%. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, czyli klima osobno.

w związku z tym, że mam ograniczoną możliwość założenia rekuperacji (tzn można, ale bardzo drogo to wychodzi) z jednostką centralną, zaczynam się przyglądać kompaktowemu rekuperatorowi kanałowemu. jeden na jedno pomieszczenie. muszę poszukać, jak to się sprawdza. jak dla mnie, wystarczyłoby takie rozwiązanie zamontować w sypialni, pokoju dzieci, salonie, kuchni i może na klatce schodowej połączonej z komunikacjami na każdym piętrze. co o tym sądzicie? na alle w opisach są wpisane wydajności odzysku ciepła na poziomie do 82%. .

 

I to niby taniej wyjdzie?

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?344670-Rekuperator-%C5%9Bcienny-odzysk-ciep%C5%82a&p=7971440&viewfull=1#post7971440

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że wpadłem na ten sam pomysł co bobrow.

sama jednostka centralna pod mój dom to minimum 4tys. do tego dochodzi cały osprzęt i tak jak bobrow napisał - prucie ścian i stropów w domu. złożyłem zapytanie o wycenę w jednej z firm - wycenili mi całość, z robocizną na prawie 35tys + ewentualnie GWC za około 15tys jako opcja. rozwiązanie super, ale cena kosmiczna.

te pojedyncze jednostki wychodzą dużo taniej, ale muszę się wczytać jak by to działało i czy w ogóle ma to sens. tak jak pisałeś - trzeba by je zsynchronizować bo inaczej będą się zakłócały. kolejny problem - aktualna wentylacja - wypychanie ciepłego powietrza, zasysanie zimnego, a przecież w łazienkach wentylacji nie odetnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w opisach tych rekuperatorów jest informacja: "Najbardziej efektywną pracę zapewnia wykorzystanie dwóch urządzeń i zsynchronizowanie ich tak, żeby w jednym momencie jeden z nich nawiewał powietrze, a drugi wywiewał." ja planuję może nawet 4szt, więc przy odpowiednim ustawieniu przynajmniej jeden problem da się rozwiązać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Achtung,Achtung !

Ja od tygodnia mam rekuperator ścienny Marley Menv 180 plus 60 .

Na razie nie zamontowany w ścianie.Odpaliłem go tylko na krótko ,żeby zobaczyć jak to działa.

Z tego co zauważyłem, jest przy zmianie obrotów takie jakby stuknięcie-napisałem do przedstawiciela Marleya ,poprosili o filmik z tym.

Zamontuję kontraktony do okien i będę włączał reku wg warunków :

-okna zamknięte

-pora dnia np 20-8.00

-wzrost CO2 powyżej 700 PPM start reku , a stop przy 600PPM

Sterowanie Z Raspberry Pi , Domoticz, czujkę CO2 sam zrobiłem na bazie MH-Z19

Muszę się tylko zebrać do kucia w ścianie- 400pln ze wiertnicę nie dam, wolę poćwiczyć mięśnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w opisach tych rekuperatorów jest informacja: "Najbardziej efektywną pracę zapewnia wykorzystanie dwóch urządzeń i zsynchronizowanie ich tak, żeby w jednym momencie jeden z nich nawiewał powietrze, a drugi wywiewał." ja planuję może nawet 4szt, więc przy odpowiednim ustawieniu przynajmniej jeden problem da się rozwiązać.

 

Brzmi to jak marketingowy blekot sprzedawcy kup X to będzie lepiej , dla kogo chyba dla niego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja planuję może nawet 4szt, więc przy odpowiednim ustawieniu przynajmniej jeden problem da się rozwiązać.

 

Cztery sztuki w tej mocniejszej wersji kosztują tyle, co całkiem przyzwoity "zwykły" rekuperator (a drożej od Izzifast) a w sumie mają na maksymalnych obrotach 120m3 (120m3 nawiew/120m3 wywiew) więc za mało nawet do małego domu. Potrzebujesz MINIMUM 2x więcej, czyli 8sztx1400zł=11200zł zakładając samodzielny montaż. Znacznie taniej wyjdzie zwykła rekuperacja z całym osprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę w takim razie poważnie rozważyć i przeliczyć jednak rekuperator przy swoim nakładzie pracy. żona mnie będzie chciała zamordować, ale gra może być warta świeczki.

bardzo chętnie usłyszę też jak działa rozwiązanie bobrowa - trzymam kciuki!! też bym chciał chociaż w sypialni i salonie mieć takie coś sprawnie działające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...