Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tania energooszczędna stalowo - warstwowo - szkieletowa stodoła DIY :)


Recommended Posts

TANIA ENERGOOSZCZĘDNA STALOWO – WARSTWOWO – SZKIELETOWO STODOŁA :)

 

Oszczędzamy na fundamencie/płycie fundamentowej, plus za przeproszeniem nie p... się z budową ścian murowanych czy szkieletowych w pełnym sensie

nie mamy obciążeń w ścianach nie musimy myśleć o nadprożach i izolacji tego wszystkiego

 

A dlaczego to pewnie zaraz tu w komentarzach zobaczymy :))))

 

Czy zrobiłeś szacunkowe koszta ile zaoszczędzisz na budowie ? A może tylko Ci się wydaje że zaoszczędzisz ?

A czy płyty mają atesty PZH do ciągłego przebywania ludzi w pomieszczeniach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

przepraszam, co to znaczy

 

"atesty PZH do ciągłego przebywania ludzi w pomieszczeniach ?"

 

czy beton, pianka PIR, blacha stalowa czy dwuteownik konstrukcyjny stalowy IPE mają jakieś przeciwskazania do przebywania ludzi w ich pobliżu?

i co to znaczy ciągłego?

przecież każdego z tych materiałów używa się do budowy domów...

są takie przepisy? nie mam takiej świadomości...

bez złośliwości dopytuję

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiały stosowane w budownictwie w różnym stopniu oddziaływują na człowieka. Wytwory przemysłu chemicznego mogą nie być obojętne dla zdrowia. Normy budowlane regulują stosowanie materiałów budowlanych m.in. szkodliwego oddziaływania. Niezależna jednostka może zbadać stężenia szkodliwych substancji chemicznych. Normy budowlane dla ciągłego przebywania ludzi (m.in. budownictwo mieszkaniowe) są surowsze niż dla przebywania czasowego. Płyta warstwowa może zawierać pir. Jak zastosujesz na ściany ten materiał to będzie duża masa pir-a, większa niż wszystkie uszczelnienia pianą. Stąd moje wątpliwości. Pewien jestem że chcesz zastosować płytę warstwową ze względów ekonomicznych, jednak wydaje mi się że oszczędności nie będzie i wydaje Ci się że zaoszczędzisz. Wg. mnie zastosowanie płyty warstwowej uzasadnione jest w budynkach przemysłowych. Jestem przekonany że jak zrobisz dokładną kalkulację to postawisz budynek murowany. Pamiętaj że budynek murowany będzie miał dużo większą wartość i będzie łatwiejszy do zbycia. Edytowane przez Drops2
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam czy jest może na sali konstruktor?

Chciałbym skonsultować konstrukcję, bo mój chyba zaszalał i na oko to 6 ton stali :(

 

słupki pionowe profil zamknięty 200x200

wieniec i konstrukcja antresoli IPE 360 wypełnienie podłogi antresoli IPE180

konstrukcja dachu IPE 240

Rozumiem że policzył i tak wyszło i jeżeli trzeba to trzeba, ale gdziekolwiek oglądam

konstrukcje hal czy domów to z takimi pancernymi przekrojami się nie spotkałem

natomiast w mostach i owszem :)

 

konstrukcja.jpg

konstrukcja wieniec.jpg

konstrukcja przekrój.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to tam nie ma wiencow, bo takie elementy nie wystepuja w konstrukcjach stalowych, moze co najwyzej byc rygiel.

Po drugie masz blisko 7,5 m rozpietosci tego stropu na antresoli, na szybko sobie sprawidzilem jedna belke IPE 360 na antresoli i wyszlo mi wykorzystanie przekrou 66% ale bez wiedzy o tym jake warstwy na tym stropie przewidzial projektant to wrozenie z fusow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się, ale mnie brakuje stężeń w tej konstrukcji.

O akustyce już pisałem.

Natomiast PIR, o który tak martwi się kolega Drops2 jest zamknięty w okładzinie z blachy, z zasady szczelnej.

Po za tym, budynek na pewno będzie uszczelniany od wewnątrz, więc oddziaływanie pir-u nie będzie występowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowy problem każdego projektu - przewymiarowanie. Skonsultuj to z bardziej doświadczonym konstruktorem, to jedyna legitna ścieżka.

 

tak też zrobiłem, tanio nie jest, ale Pan Konstruktor obiecał mi zejście do około 3,5 tony w całości konstrukcji

przejrzeliśmy jego prace, wytłumaczył mi co i jak, widać duże doświadczenie i robi to na co dzień...

w przyszłym tygodniu będą efekty jego pracy oczywiście się podzielę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to tam nie ma wiencow, bo takie elementy nie wystepuja w konstrukcjach stalowych, moze co najwyzej byc rygiel.

Po drugie masz blisko 7,5 m rozpietosci tego stropu na antresoli, na szybko sobie sprawidzilem jedna belke IPE 360 na antresoli i wyszlo mi wykorzystanie przekrou 66% ale bez wiedzy o tym jake warstwy na tym stropie przewidzial projektant to wrozenie z fusow.

 

"wieniec" zapomniałem dać cudzysłów a brakło mi słowa, nie znam tutaj tego słownictwa w konstrukcjach stalowych

umówiliśmy się z konstruktorem na jeden słup w ścianie do podparcia antresoli, na niej, okazjonalnie wykorzystywanej ma być prosta

podłoga czyli dwie warstwy OSB i na to jakaś okładzina pewnie panele...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się, ale mnie brakuje stężeń w tej konstrukcji.

O akustyce już pisałem.

Natomiast PIR, o który tak martwi się kolega Drops2 jest zamknięty w okładzinie z blachy, z zasady szczelnej.

Po za tym, budynek na pewno będzie uszczelniany od wewnątrz, więc oddziaływanie pir-u nie będzie występowało.

 

Czarku dobrze Ci brakowało stężeń, konstruktorowi temu drugiemu też...

paru innych rzeczy też np. tych rurek kwadratowych do mocowania okien...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"wieniec" zapomniałem dać cudzysłów a brakło mi słowa, nie znam tutaj tego słownictwa w konstrukcjach stalowych

umówiliśmy się z konstruktorem na jeden słup w ścianie do podparcia antresoli, na niej, okazjonalnie wykorzystywanej ma być prosta

podłoga czyli dwie warstwy OSB i na to jakaś okładzina pewnie panele...

Ja w swoim szacunku przyjalem ze jest to poddasze a nie antresola( wieksze obciazenie uzytkowe) i ciezka wylewke wiec przy twoich zalozeniach ten profil moglby byc pewnie ze dwa rozmiary mniejszy

Generalnie troche duze te przekroje wszystkie

Edytowane przez gambit565
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Najważniejsze by konstruktor pracował w stali, inni nie są w stanie prawidłowo (ekonomicznie) zaprojektować.

Dobrzy są tacy co pracują dla np. Promusa lub popytaj u producentów płyt na jakich projektach pracują.

Nie wszyscy projektanci "czują" stal i płyty warstwowe, tak samo jak przy płytach fundamentowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
  • 4 months później...

Szukaj bezpośrednio u producentów II gatunku gor-stal.pl sprzedawał kiedyś taki materiał.

Jest fajna płyta elewacyjna i dachowa w jednym: https://balex.eu/produkty/plyty-warstwowe/lupek-o-walorach-dekoracyjnych tylko pierońsko droga.

Wrzucisz może rzuty finalnie odchudzonej konstrukcji stalowej? Ile M2 będzie powierzchni użytkowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TANIA ENERGOOSZCZĘDNA STALOWO – WARSTWOWO – SZKIELETOWO STODOŁA :)

 

Helou,

planuję (w sensie dosłownym bo się już rysuje u architekta i liczy u konstruktora) dosyć nietypowy dom, przynajmniej jesli przejrzeć polski internet to nie ma...

 

Witam w klubie :) Miło zobaczyć dla odmiany wątek w tej tematyce nie będący wzajemnym napadaniem się, krzyczeniem o termosach i ogniotrwałości, czy pisaniem doktoratów na temat alergii i alergenów.

Sam jestem zainteresowany takim sposobem wznoszenia domu. Mam jednak pytanie, jak płyty będą łączone na rogach? Na zakładkę? Bo główkuję i się zastanawiam czy np. przecięcie ich pod kątem 45% i połączenie tak by wyeliminować ewentualne mostki termiczne ma większy sens.

 

LWR_Recording.png

Edytowane przez baael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez nad tym główkowałem ale porozmawiałem z ludźmi , którzy to robią fizycznie na budowie...

mówili, że dokładne docięcie tego ręcznie na budowie będzie koszmarem i duzo nie zmieni i proponowali zrobić to normalnie na kwadratowo...

natomiast na logikę wyeliminowanie mostków termicznych można zrobić wycinajac blachę z fragmentu łączącego się z druga płytą

i pianka

jeśli myslisz o takim budowaniu to zapraszam na kawę, daleko z Pszczyny nie ma i opowiem Ci czego się nauczyłem ehhehe

spłacajac to co dostałem od ludzi np. od Cezarego.pl Chwała Mu :)

 

jestem na etapie zderzenia "papier wszystko przyjmie" z handlowcem stali "tego co Pan 100kg chce to możemy zrobić na zamówienie minimum 50 ton, a tego co Panu tu zalecił projektant to sie nie stosuje od wojny" oraz ze spawaczem "Panie kto to Panu tak sp...lił ten projekt tego sie nie da zrobić, albo nie robi się już tak bo koszty by nas zjadły, kto by sie z tym tak p.... lił " heheh

 

co do doktoratów to już to przerabiałem na początku, że będę mieszkał w oborze i się uduszę wiadomo :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e-masjterkowicz widziałem tą płytę, ale tak jak piszesz.... pierońsko droga

załączam podglądy z konstrukcji, "odchudzenie" polegało na tym niestety, że po dołączeniu niezbędnych rzeczy, o których zapomniał

pierwszy projektant waga konstrukcji wzrosła i osiągneła 6300 kg :(

po roku mi przeszła złość heheh

 

załączam podglądy choć nie wiem czy jestem gotów na dyskusję "Panie kto to Panu tak spierdolił"

uwierzcie mi że też chciałbym mieć brata albo choć szwagra, który jest projektantem konstrukcji stalowych i zrobi jak dla siebie

a nie tak żeby był dupochron a to że tam dwie tony stali bedzie więcej... cóż, przecież to nie on płaci

także merytorycznie błagam, aby zdanie kolegi "baaela" cyt.

"wątek w tej tematyce nie będący wzajemnym napadaniem się, krzyczeniem o termosach i ogniotrwałości, czy pisaniem doktoratów na temat alergii i alergenów"

było aktualne więcej niż jeden dzień :) :) :)

Edytowane przez glemp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie umiem tych cholernych zdjęć...

obrys budynku 12x8metrów

wysokość ścian wzdłużnych 350 cm

wysokość ścian szczytowych i jednocześnie budynku ok 680 cm

całość powierzchni użytkowej ok 1oom2 licząc wg przepisów czyli jakaś tam wysokość

faktycznie jest na dole trochę ponad 80 m2 z tego połowa wysoki sufit do kalenicy

a na połowie domu antresola około ponad 40 m2

 

wychodzi ok 130 m2 płyty na dach

i około 150m2 płyty na ściany

 

przed pandemią wycena konstrukcji na gotowo ok 50 000zł

płyty ok 30 000 zł

teraz trzeba podwoić i jeszcze dodać trochę :(

do tego montaż i stopy fundamentowe i można zamknąć

 

 

plan kotwienia

https://drive.google.com/file/d/1394UIaIrxkXD-bkmGz4oNF8yGFzg8U7v/view?usp=sharing

przekroje podłużne

https://drive.google.com/file/d/1en0wTkGZdO9d1W_v-4p15X_aMYV3V3dg/view?usp=sharing

rzut dachu

https://drive.google.com/file/d/16jzzhBeNXSIc9j-tBdb7nKITTrZAoi24/view?usp=sharing

przekroje poprzeczne

https://drive.google.com/file/d/1JTv7WcaDPuTuRThaq0LiZ7dEs_39Xtxd/view?usp=sharing

całość 3D

https://drive.google.com/file/d/1nOvnCCUVOqIyS4JwzVDnE--PcDe8Pvor/view?usp=sharing

Edytowane przez glemp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przyjemnością przyjmę zaproszenie, ale zgadamy się, teraz mi się rodzina powiększyła więc odpadają wszelkie wypady, ale dziękuję bardzo!

 

Ja jeszcze nie jestem na etapie projektowania, chociaż prowadzę długie rozmowy z panią architekt. Bardzo dużo projektów tego typu można znaleźć na pinterest pod hasłem "steel frame house" lub "pir panel house". Wygląda na to że w Holandii i Norwegii ten sposób zyskuje bardzo na popularności. Ale co do konstrukcji - na FB w grupie o stodołach jest pan Bartosz, który buduje właśnie taką stodołę - w zasadzie to buduje halę którą później adaptuje jako budynek mieszkalny (od tyłu trochę) i używa już gotowych rozwiązań. Może taki kierunek? W takim wypadku można kupić (lub nawet zamówić) gotową konstrukcję typu warsztat ze sklepem czy coś takiego.

 

Co do "podestu" to myślałem o wykonaniu tego z drewna, jednak przewiduję parterówkę z poddaszem technicznym. Coś na podobnej zasadzie jak w załącznikach.

 

LWR_Recording.png

 

LWR_Recording.png

 

b8a5efeccb132d8e0b81d6833dd65e02.jpg

Edytowane przez baael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...