Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Moc przyłączeniowa , dom szkieletowy 114m2 + pompa ciepła


Recommended Posts

Witam. Firma aktualnie przymierza się do stawiania szkieletu. Załatwiałem prąd budowlany (prowizorka) i moje pytanie padło odnośnie terminu podłączenia prądu docelowego , który okazał się bardzo odległy... 22.07.2021 bodajże :D

 

Warunki są wydane na 8kw (plac budowy) i 12kw prądu docelowego. Tak mi polecił elektryk , na etapie składania wniosku o warunki.

W Enei Pan stwierdził , że te 8 jak i 12kw to dużo za mało jeśli ogrzewanie będzie pompą ciepła (najprawdopodobniej pompa 7kw)

 

Nie zdawałem sobie sprawy , że płyta indukcyjna tak dużo bierze 'kw' :D

Moje główne pytanie brzmi, czy mógłby mi ktoś doradzić z doświadczenia lub profesjonalny elektryk jak to wyjdzie w życiu i czy zmieniać warunki na 17kw ? (tak mi polecono w Enea)

Przeraża mnie troszkę rachunek za prąd przy tych 17kw na prądzie budowlanym , no ale z kolei nie chce akcji że zabezpieczenia będą mi korki wywalały, np w wigilie , gdzie temp, może być niższa i pompa będzie chodziła na wyższych obrotach + gotowanie 4 palniki , jakiś czajnik , żelazko etc...

W domu będą mieszkały 2 osoby dorosłe i małe roczne dziecko.

 

Tak więc prosiłbym o jakieś wskazówki na ile zmienić warunki jeśli chodzi o prowizorkę budowlaną żeby dużo nie przepłacać , ale też nie żyć jak w epoce kamienia :D no i ile dać na docelowym prądzie.

Dziękuję z góry , pozdrawiam :)

Edytowane przez Tommy94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W Enea polecono, ponieważ chodzi tu o kasę, związaną ze składnikami mocy umownej, czyli opłata za moc zainstalowaną, przesył, obsługa i co tam jeszcze.

Prawo energetyczne precyzuje te sprawy, ale określona taryfa Dostawcy również.

Mam pytanie - dlaczego Odbiorca nie może w każdej chwili (oczywiście mając przygotowany obiekt i instalację) do zmiany taryfy? Czym to tłumaczą?

No i z jakiej racji do celów budowy potrzeba aż 17 kW ?

Co do taryf - warto zawalczyć - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2579654.html Monopoliści tylko czekają, by bulić.

No i na koniec - jaka jest szacunkowa moc urządzeń zainstalowanych w przyszłości w budynku?

Bo nie zawsze trzeba się spieszyć, i skalkulować, ile będzie minimum wymagane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież PC 7 kw to jedna z najmniejszych ma silnik pewno 2 kw a pracuje średnio z poborem ok 500W więc nie rozumiem twoich obaw.

 

Jakie zabezpieczenie przedlicznikowe masz w umowie ?

 

U mnie jest tak 15 kw moc przyłączeniowa zabezpieczenie 3x25A ważne jest aby równo rozłożyć obciążenie na poszczególne fazy

 

Dotychczas miałem ogrzewanie elektryczne o mocy 7 kw , kuchnię 10 kw z piekarnikiem i bojler 1,5 kw i nigdy nic z tym sie nie działo.

 

Miałem Rb na czas budowy 4 kw z tym że udało mi się mieć zabezpieczenie 3x25 a i na tej rbetce i przyłączu 70m powietrznym żyłem 3 lata, Miałe 2 umowy na rb i na docelowe i zapąłconą całą kasę,

 

 

Obecnie to zużycie spadło i testuję bo to 1 rok , mam pc cwu 440 wat, klimatyzator o średnim poborze 700 wat, moc grzewcza 2,9 kw , PV i reszta bez zmian/

 

Na twoim miejscu zadbałbym aby równo obciążyć fazy i nic bym nie zmieniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacunkowej mocy urządzeń nie potrafię określić, jest to moja pierwsza budowa domu i nie myślałem nigdy wcześniej , że ma to aż takie znaczenie na tak wczesnym etapie budowy.

 

Zabezpieczenie przedlicznikowe to 3x16A zamontowane w Rb , zgodnie z warunkami.

Myślę właśnie czy nie bezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby zmienić na 3x20A ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki są wydane na 8kv (plac budowy) i 12kv prądu docelowego.

 

8-12 tysięcy woltów? To jakiś nietypowy obiekt przemysłowy?

 

Ale nie ma śmiacia. Jeden elektryk "z uprawnieniami" przy mnie odebrał kilka razy telefon w sprawie pracy i chwalił się, że ma uprawnienia SEP do 1 kilowata.... W końcu nie wytrzymałem i zapytałem, czy odpala w domu czajnik co ma ponad 2 kilowaty ;)

 

W Enei Pan stwierdził , że te 8 jak i 12kw to dużo za mało jeśli ogrzewanie będzie pompą ciepła (najprawdopodobniej pompa 7kw)

 

Sprężarka pompy bierze jakieś 1/3 tego tego, co daje na wyjściu. Więc weźmie tyle, co suszarka do włosów czy czajnik elektryczny. PC PW mają jeszcze często grzałki potrafiące pobrać więcej prądu, niż sprężarka. Więc razem może potrzebować z 9kW. Ale w praktyce problem to wartość zabezpieczenia, bo moc umowna jest uśredniana na kwadrans. Więc jak odpalisz PC na maksa (razem z grzałkami) do tego czajnik, płytę indukcyjną, pralkę zmywarkę itd. itp. to wyciągniesz kilkanaście kW (ja konkretnie wg wskazań licznika po dwóch latach mieszkania w domu z kablami o mocy 11kW maksymalnie pobierałem 16,318kW tej mocy uśrednionej). Ale wąskim gardłem będzie porozkładanie tej mocy na fazy tak, żeby nie wybiło zabezpieczenia, które, niestety, nie uśrednia mocy na kwadrans. Więc bierz taką moc, przy którym zabezpieczenie będzie co najmniej 25A (pewnie 17kW - ale upewnij się w swoim ZE).

 

Nie zdawałem sobie sprawy , że płyta indukcyjna tak dużo bierze 'kw' :D

 

Płyta indukcyjna bierze zazwyczaj max 7,2kW. Przy czym w ciągu 15 minut jesteś w stanie zagotować na tym ze 20l wody - to całkiem sporo i w praktyce nawet, jak uda Ci się obciążyć płytę na maksa, to nie na cały kwadrans (chyba, że bardzo się postarasz, i nastawisz cztery duże garnki wody i odpalisz na maksa w tym samym czasie).

 

Przeraża mnie troszkę rachunek za prąd przy tych 17kw na prądzie budowlanym

 

Nie ma czegoś takiego jak "prąd budowlany". Składaj wniosek na przyłącze docelowe - do przyczepy kempingowej którą w wakacje będziesz przyjeżdżał i będziesz chciał sobie korzystać z prądu na cele bytowe (np. zagotować herbatkę i naładować telefon). I nie słuchaj, co mówią na gębę - złóż wniosek pisemny. Na gębę mówią, że się nie da, na piśmie jeszcze nie czytałem, żeby jakiś ZE odmówił. A przy taryfach G nie płacisz za moc umowną abonamentu (tylko jednorazową opłatę przyłączeniową). W praktyce moc przyłączeniową (czyli grubość kabla) i tak pewnie do licznika będziesz miał z zapasem, bo ZE nie opłaca się tu dawać cieńszego, niż ich prognozowana maksymalna moc w danej odnodze - to i moc umowną zmienisz, jak będzie potrzeba, na wyższą.

 

Zabezpieczenie przedlicznikowe to 3x16A zamontowane w Rb

 

eRBetkę masz przed licznikiem? Super. Też bym tak chciał. Na stałe :)

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...