Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Funkie, hosty


Recommended Posts

Mam fioła na punkcie Host. Kolekcjonuję je i mam już 16 odmian (w tym 5 miniaturek). Poszukuję odm. "Francis Williams". Jeżeli ktoś byłby chętny mogę się zamienić lub odkupić kilka pąków na wiosnę. Między innymi mam wspaniałą odm. "Fragrant Bouqet" o intensywnie pachnących kwiatach, co jest nietypowe dla tej byliny. Mój meil to [email protected]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 156
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Małe sprostowanie i rozszerzenie mojego tematu. Interesują mnie nie tylko odmiana "Frances Williams", ale także inne. Na wymianę mogę zaproponować: "Fragrant Bouqet", "France", "Gold Standard", "Minutemen", "Nigth Before Christmas", "Sieboldana".

 

Pozdrawiam wszystkich miłośników Funki. Oby wasze liście były zdrowe i lśniące, a kwiaty piękne. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze warunki dla typowej Funki to:

- ocieniona pozycja (najlepiej rozproszone światło pod drzewami)

- ziemia gliniasto- piaszczysta (zatrzymująca dobrze wilgoć i do tego żyzna)

Negatywnie na funkie wpływa suchy wiatr, który przyspiesza "ucieczkę" wody z liści. Należy wtedy częściej je podlewać, tak aby miały zawsze mokro. Szczególnie pod tym względem należy dbać o Funkie zasadzone w doniczkach.

 

Są też odmiany, którym nie straszne jest silne nasłonecznienie (tak jak Sum&Substans). Takie jak "Sieboldana" o dużych i ciemnych liściach po prostu nie cierpi słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę Ci nic zaproponować, ale czy mogę liczyć na informacje jakie są najlepsze warunki dla funkii. Moje w tym roku trochę zmarniały, podejżewam, ze miały za sucho.

 

Jeżeli zaczęły marnieć na obrzeżach to rzeczywiście na 99% musiałeś je za mało podlewać. W bardzo gorące i suche dni należałoby je podlewać codziennie, najlepiej rano lub wieczorem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam fioła na punkcie Host. Kolekcjonuję je i mam już 16 odmian (w tym 5 miniaturek).

Przemysław, też zaczynam mieć podobnego fioła... niestety, kolekcji jeszcze nie mam...zaledwie kilka sztuk, rosną pojedyńczo na obrzeżu trawnika.

 

A gdzie rosną Twoje sliczności? Napisz coś więcej o aranżacji ogrodu z taka ilością Host.

Pokaż zdjęcia ...bardzo proszę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mnie czasem zniechęca do sadzenia funkii to slimaki - jeżli macie jakieś sprawdzone sposoby to podajcie

 

 

Ze ślimakami walka jest trudna, ale możliwa. Najprościej zastosować chemię tj. Mesurol, Anty-Ślimak. Ślimakol, Ślimak_Stop, Ślimax. Trzeba ją jednak stosować umiejętnie tj. sypać mało lub miejscowo. Bo za duże dawki czasami odstraszają te paskudy zamiast przywabiać.

Można też zrobić zapory, żeby ślimary do nas nie przychodziły np. żwirowa droga, posypana wapnem.

Wiem, że trwają badania jakie rośliny nie są chętnie zjadane przez ślimaki i dlaczego. Podobno odstarszają je aksamitki (turki) a także bylica estragon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zdjęcia moich kompozycji z Funkiami to chętni niech podadzą swojego meila wtedy im wyślę kilka. Mój ogród jest otoczony przez las, więc mam idealne warunki do uprawy Funki.

Co do ślimaków. Jestem wielkim szczęściarzem - umnie ich po prostu nie ma. Znam jeszcze dwa sposoby na ślimaki:

- żwir (nie są w stanie przez niego przejść)

- drut z miedzi (miedź wiąże się w jakiś sposób z ich śluzem i zabija ślimaki). :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mnie czasem zniechęca do sadzenia funkii to slimaki - jeżli macie jakieś sprawdzone sposoby to podajcie

Czy ktoś próbował ze sciółkowaniem podłoża popiołem lub ostrokrawędzistym grysem ?

Od kiedy widzialem ślimaka idacego po galęzi dzikiej rózy najezonej kolcami przestalem wierzyc ze coś ostrego moze przeszkodzić slimakowi w dotarciu do celu.

Z popiołem spróbuje w przyszłym roku bo moje funkie tez wygladały lekko azurowo dzieki dzialaniu slimaków, no i oczywiście piwo w przyszlym roku wystawiam od razu, niech pija ile wlezie :) ( przypominam watek o slimakach ) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemysław,

dziękuję za zdjęcia :D bardzo mi się podobają Twoje kompozycje, a miniaturki w doniczkach obsypane kamykami są super!

Ja tez mam takie, ale nie wiedziałam,że to miniaturki, myslałam,że coś im nie służy i słabo rosną :wink:

 

Znalazłam taką stronkę:

 

http://www.ogrodywodne.pl/hosty.htm

 

...maja bardzo wiele odmian Host

 

 

Pozdrawiam.... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Ten wątek powinien być teraz na topie. Tyle pustych miejsc na cienistych rabatach urozmaiciłyby nowe, wspaniałe odmiany trójkolorowych funkii.

Właśnie zaszalałam i kupiłam GIGANTYCZNE kłącza - 13 zawiązków liściowych na każdej kępie!!!

Uhhhhhhhhhhhh...tylko czekać aż będzie cieplej i moje cudności pokażą swe prawdziwe oblicza - 120 cm szerokości - sieboldiany, oczywiście :D

 

http://www.personeel.unimaas.nl/mike.robertson/images/Hostaborder%201.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam lepszą stronę 8) :

 

http://www.hostalibrary.org/a/a.html

 

Jest tam około 1000 odmian. Pozdawiam miłośników funkii.

Bardziej zainteresowanych hostami zapraszam na forum gazety wyborczej o tytule: "poszukuję funki".

 

Niesamowite, nie miałam pojęcia o tylu odmianach. Teraz nawet nie mogę znaleźć wśród zdjęć mojej roślinki. :lol: Wielkie dzięki za link.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwalę się , kupiłam w tym roku drugą, na allegr, oczywiście :D. ( jeszcze jedna została )

Efekt PIORUNUJĄCY - ma po roku 60 cm wyskokości, więc wierzę, że jako dorosła będzie miała 150 cm !!!!

"Funkia Sum and Substance

 

Jedna z największych funkii. Sercowate satynowe liście są żółtawo- zielone do złoto-żółtych. Są one bardzo grube, z czasem coraz bardziej pomarszczone. Funkia ta należy do wyjątków które w słońcu lepiej się wybarwiają., ale wtedy potrzebuje więcej wody. Jasnolawendowe do prawie białych kwiatów pojawiają się od połowy do końca lata. Wysokość / szerokość; 0.75m /1.5m"

Edytowane przez hanka55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Ojej juz tak późno a ja buszuje ale nie moge sie oderwać od naszego Forum tyle tu wspaniałości i piękności a ja tu zaraz wyjade z takim "kwiatkiem".

Może mi ktos podpowie jak mam doprowadzic moją Funkie do normalnego wyglądu. Juz ponad 2 tygodnie u mnie mieszka aż mi jej żal czy mam szanse na piękny okaz

http://images1.fotosik.pl/72/8c5978692dfbc3ef.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że masz Kochanie!

One lubią wilgotny półcień, z małymi wyjątkami .

Czy Twoja była kupiona w doniczce?

Bo jeśli tak, to moznaby jej dać prawdziewgo nawozu i podsypać kompostem. Jest biedulka wyciągnięta, jakby stała w ciemnej piwnicy. Łodyżki głodne, wiotkie, chudziutkie, a listki jak zabiedzone, maleńkie.

Moim zdaniem w widoczny sposób cierpi na zagłodzenie i wcześniejszy brak światła. Delikatne, "wypełzłe" łodyżki nie są w stanie utrzymać nawet tak niewielkiego ciężaru jak drobne blaszki liściowe.

Jeśli możesz daj jej dolistnie nawóż interwencyjny, może być nawet do róż. Optymalny byłby natrysk co tydzień z gnojówki pokrzywowej, ale nie wiem czy nastawiłaś takową odżywkę?

To najszybszy sposób odżywienia maleństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkie kupiłam w kartoniku - import z Niemiec z odrobinką ziemi na korzonkach ale była o połowe mniejsza niz ta na zdjęciu. Posadziłam ją pod drzewem gdzie słoneczko zagląda przez 1,5 godz. 10,30-12 jakoś tak .

Spróbuje Haniu z Ta odżywka interwencyjną do róż .

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...