Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja w mieszkaniu. Salon z aneksem kuchennym


Recommended Posts

Witam serdecznie!

 

Będę miał salon z aneksem kuchennym. Po lewej stronie, jak na rysunku, znajduje się otwór wentylacyjny (wentylacja grawitacyjna), który zostanie „wyciągnięty” na front szafki. Mieszkam na 3im piętrze w 4-piętrowym bloku. To jest tylko i wyłącznie mój kanał wentylacyjny, nie jest dzielony z innymi mieszkaniami.

 

W kuchni będzie płyta indukcyjna (w mieszkaniu nie ma gazu). Oczywiście nad płytą chciałbym zamontować wyciąg/pochłaniacz podszafkowy albo teleskopowy. I teraz zaczynają się problemy. Jak to w ogóle ugryźć?

 

1. Montuję pochłaniacz z filtrem węglowym i wypuszczam powietrze na gzymsie pomiędzy górnymi głębokimi szafkami, a płytszymi dolnymi. (kolor czerwony)

 

2. W kratce wentylacyjnej wsadzam trójnik i robię jedną kratkę wentylacyjną a drugi przewód łączę z okapem/wyciągiem. Przy czym montuję tam klapę zwrotną, żeby jak się nie będzie używać okapu, to żeby działała zwykła wentylacyjna na pomieszczenie. (kolor fioletowy)

 

3. Aneks przez ścianę sąsiaduje z łazienką, która ma swój dedykowany grawitacyjny kanał wentylacyjny (też dedykowany tylko dla mojego mieszkania). Wbijam się z wyciągiem okapu w ścianę do wentylacji łazienkowej (też osobny kanał na moje mieszkanie). (kolor zielony)

 

Nie wiem, które rozwiązanie jest najbardziej sensowne. Boję się, że żadne ;-)

 

Ad 1 – boję się, że szafka nad okapem będzie bez przewy mokra. Raz, będzie biło ciepło/para z garnków z dołu od płyty, a z góry będzie biło przefiltrowane ciepłe powietrze.

Ad 2 - tutaj tracę miejsce w i tak malutkim aneksie, ciągnąc rurę przez całą szerokość kuchni. I tracę większość pierwszej szafki, gdzie instaluję trójnik i wyjścia.

Ad 3 – nie wiem czy nie zniszczę tym samym wentylacji w łazience gdze jednak jest ona bardzo potrzebna.

 

Poszę doradźcie. Może najprostsze rozwiązanie nr 1 nie jest aż takie złe? Może dam radę. W tym pokoju będzie zainstalowany oddzielny oczyszczacz powietrza i klimatyzacja, która może działać jako wentylacja. Pokój z aneksem ma ok 26 m2 (o ile to ma jakiekolwiek znaczenie)

 

kuchnia-wentylacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wałkowany wielokrotnie i nie mający idealnych rozwiązań.

Ja po dość długim użytkowaniu okapu pracującego jako pochłaniacz z filtrami węglowymi i wylotem na kuchnie dochodze do wniosku że to złe rozwiazanie, brudzące szafki i ściany, wymagające czyszczenia i wymiany filtrów które nie są idealne a wręcz słabe.

Widzę że najprostsze rozwiązania są w tym temacie najlepsze - wylot okapu do komina lub wywiewki dachowej z klapą zwrotną plus solidne ocieplenie rur.

Tylko konieczne zapewnienie powietrza celem zniwelowania podciśnienia w domu......

 

Prośba - możesz rozwinąć temat klimatyzacji działającej jako wentylacja? Jestem zainteresowany takim rozwiązaniem. Prosze opisz jak to masz zaplanowane, jakie urządzenie itp.

Dziękuję.

Edytowane przez bartus01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz. Rozumiem, ze na podstawie Twojego doswiadczenia zalecalbys wbic sie w komin z klapa zwrotna (+ ocieplenie. Ale do czego? Do wygluszenia?). No to teraz rodzi się pytanie, czy lepiej ciągnąć rury z wyciagu przez wszystkie szafki do wentylacji kuchennej, czy moze wykorzystac krotsza droge i wbic sie w komin lazienkowy? (oba kominy sa tylko na moje mieszkanie). No i rozumiem, ze w kazdym oknie (mam 2 okna) powinienem wtedy wmontowac nawiewniki.

 

Co do wentylacji w postaci klimatyzacji. Zaczalem czytac o tym rozwiazaniu teraz, po Twoim pytaniu. Wychodzi na to, ze jest to zwykle mieszanie powietrza ktore jest juz w pokoju. Wiec nic specjalnego - nie ma zadnej wymiany. Ustawia sie tylko moc "wiatraka" i ewentualnie czas. Nie zadaje sie temperatury, bo przy tej funkcji, czynnik chlodzacy w ogole nie jest pobierany. Co do modelu, to Midea Blanc 3.5kW

Edytowane przez 88kameleon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko konieczne zapewnienie powietrza celem zniwelowania podciśnienia w domu......

.

 

Dlatego warto porozmawiać z dobrym projektantem, u mnie zaproponowali podział na strefy z nawiewem i wywiewem (np. krytykowany tutaj nawiew i wywiew w łazience, analogicznie w sypialni- czyli zamknięte strefy) . Taki okap który moze wypompować 800 m3/h znakomicie utrudnia sensowną wentylacje i kontrolowanie wentylacji w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np. krytykowany tutaj nawiew i wywiew w łazience, analogicznie w sypialni- czyli zamknięte strefy.

Krytykowany, ale raczej nie przez inżynierów projektujących instalacje, którzy dobrze wiedzą, że największy komfort zapewnia kanał wentylacyjny osobny dla każdego pomieszczenia, w tym także dla łazienki

Napisz czy wywiew w łazience obsługuje tylko nawiew z łazienki, czy z innych pomieszczeń też.

Ogólnie pochwal się jak ten projekt wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Napisz czy wywiew w łazience obsługuje tylko nawiew z łazienki, czy z innych pomieszczeń też.

 

Każde pomieszczenie ma swój nawiew i wywiew, łazienka (a nawet dwie) mają dedykowane nawiewy i wywiewy, wyjątkiem jest salon i kuchnia która jest połączona i nawiew jest w salonie a wywiew w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...