Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki komin do kominka opalanego drewnem?


mieczyslaw79

Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Buduję dom, przyszedł czas na komin. Czytałem sporo, ale wolę się poradzić. Będzie kominek w salonie, rekreacyjnie odpalany (nigdy nie miałem ani nie korzystałem), mocy myślę ok. 6-8 kW - coś małego, będzie użyty 3-4 razy w roku.

 

1. Co zastosować? Komin systemowy z ceramiką fi200 w środku i pełnym ociepleniem wełną czy może sam pustak keramzytobetonowy jako obudowa a do niego włożyć rurę stalową fi200, coś jak system MKS PREMIUM (chodzi o parametry - stal 1.4404 i grubość 0,6 mm) i już bez wełny?

 

2. Czy jeżeli lepszą jest opcją z rurą stalową ze stali 1.4404, to pytanie brzmi czy wtedy tak samo instaluje system jak w ceramice tj. montuje na dole odskraplacz, wyczystkę i trójnik na wysokości ok. 2 metrów? Zaznaczę, że wkład kominkowy będzie obok komina - trójnik 90 stopni. Czy można wyczystkę i odskraplacz pominąć?

 

3. I może głupie pytanie, ten system MKS PREMIUM nie ma uszczelek, czy to będzie szczelne? Czy się to jakoś dodatkowo uszczelnia?

 

4. Czy rurę stalową montuje się na końcu budowy czy musi być montowana podczas budowy komina?

 

Dziękuję serdecznie za pomoc.

Edytowane przez mieczyslaw79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przestrzeni ogrzewanej możesz dać bez izolacji... Ale IMO lepiej całość zaizolować, bo tam będzie hulało też gdy nie będziesz palił.

Tu masz kalkulatorek doboru komina. Ja mam 200 - ale teraz do maleństwa brałbym mniejszy. Dalej jednak izostatyczny, bo stalowy wychodzi dużo drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Buduję dom, przyszedł czas na komin. Czytałem sporo, ale wolę się poradzić. Będzie kominek w salonie, rekreacyjnie odpalany (nigdy nie miałem ani nie korzystałem), mocy myślę ok. 6-8 kW - coś małego, będzie użyty 3-4 razy w roku.

 

1. Co zastosować? Komin systemowy z ceramiką fi200 w środku i pełnym ociepleniem wełną czy może sam pustak keramzytobetonowy jako obudowa a do niego włożyć rurę stalową fi200, coś jak system MKS PREMIUM (chodzi o parametry - stal 1.4404 i grubość 0,6 mm) i już bez wełny?

 

2. Czy jeżeli lepszą jest opcją z rurą stalową ze stali 1.4404, to pytanie brzmi czy wtedy tak samo instaluje system jak w ceramice tj. montuje na dole odskraplacz, wyczystkę i trójnik na wysokości ok. 2 metrów? Zaznaczę, że wkład kominkowy będzie obok komina - trójnik 90 stopni. Czy można wyczystkę i odskraplacz pominąć?

 

3. I może głupie pytanie, ten system MKS PREMIUM nie ma uszczelek, czy to będzie szczelne? Czy się to jakoś dodatkowo uszczelnia?

 

4. Czy rurę stalową montuje się na końcu budowy czy musi być montowana podczas budowy komina?

 

Dziękuję serdecznie za pomoc.

Kto pyta nie błądzi... :)

 

ad1.Skoro czytałeś, wiesz że jestem zwolennikiem stali. Wiesz też dlaczego...Wełna 3 cm. Dałbyś takie ocieplenie na ściany zewnętrzne? ;)

ad2.Do paliwa stałego, wyczystka i odkraplacz jest bez sensu bez względu na zastosowany system.

ad3.Uszczelki są do pieców gazowych kondensacyjnych. Przy zastosowaniu kominkowym spaliłbyś je. Rury są dokładnie robione i szczelne wystarczająco po montażu.

ad4.Ja montuję później. Ale to wymaga trochę doświadczenia. Jak wiesz gdzie umieścić trójnik, zrób to teraz. jak nie, pisz...podpowiem jak to zrobić później.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...