Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Schemat instalacji bufora z kotłem elektrycznym i kominkiem


wierzba1234

Recommended Posts

U mnie działa taki układ. Bufor jeśli z wężownicą do CWU to min 1000l. Ja mam bufor 1000l i dodatkowo zasobnik do cwu 200l. Kospel ma podłączony zawór przełączający i jak potrzeba to grzeje bufor lub zasobnik cwu.

Przerobiłem trochę układ. Podłogówka podłączona pod górną dennicę tam jest najdłużej ciepło. Kocioł elektryczny pod dennicą i kominek niżej. Testowałem w tamtym sezonie układ działał sprawnie ale nie miałem jeszcze ocieplenia. W tym sezonie tak naprawdę będę widział ile wytrzyma bufor i jak się to wszystko sprawdza. Kominek z płaszczem super sprawa.

Wszyscy sąsiedzie, którzy mają zwykłe kominki i z nich korzystają żałują wyboru widząc jak to sprawnie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 89
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

U mnie jest Ekco Ln3 24kW. Na pełnej mocy nigdy nie działa przeważnie 12-18kW.

Bufor jak chcesz z cwu to min. 1000l bo licząc 200l na cwu to z 500 zostaje 300l na magazynowanie czyli nic.

U mnie układ zamknięty (wężownica schładzająca, przepustnica elektroniczna, ups) naczynie przeponowe 80l

Dla mnie wygodniejsze było wykonanie w układzie zamkniętym wcześniej porobiłem sobie wyprowadzenia, mam połączony bezpośrednio kominek i kocioł pod jeden bufor bez wymienników itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pozwolę sobie wznowić temat przed zimą. Kocioł kospel dwa obiegi grzewcze 100% podłoga, w planie dwa zestawy grup z mieszaczami, no i bufor, wielkość jeszcze nie znana, dom 160mk2. Reku pv9,95 itd ������. No i tak , kominek z płaszczem, tak na wspomaganie kospela.

 

Taka komplikacja nie ma sensu. Albo bufor z grzałkami (bez kospela) + ewentualnie wężownica do kominka. Albo kospel bezpośrednio w podłogę i bez bawienia się w płaszcz wodny w kominku. W obydwu przypadkach osobny zasobnik z grzałkami bez wężownicy do CWU.

 

Ładowanie bufora z 1000l do 50+ stopni cały rok żeby działało CWU nie ma sensu, jak w podłogę potrzebujesz do 30*.

 

W ogóle jaki sens ma tak wielki bufor zajmujący miejsce, generujący straty postojowe i kosztujący sporo kasy? To ma sens przy kopciuchu i kaloryferach - a nie przy podłogówce i elektryce.

 

Dobrze się zastanów, czy warto pchać się w kominek z płaszczem. Kominek z osprzętem wyjdzie kilkakrotnie drożej, niż prosty, bez płaszcza, bez elektryki i elektroniki działający również gdy padnie zasilanie. Różnicy w cenie nigdy nie odzyskasz nawet paląc drewnem za darmo.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok nie chce grzać cały rok buforu, dlatego osobny na cwu. A kospel jest chyba o tyle wygodny że ogarnia sterowanie krzywe grzewcze i w sumie w cenie 3,5 tys to jest w tym i sterowanik i pompa i grzałki. Rury do płaszcza już w podłodze. Brak dostawy prądu u mnie w ostatnim roku to może 10minut na 36t dni ?no niech będzie nawet godzina . A. Drugiej strony trochę się boje wydatków bytowych domu, bo jednak kospel na czysto w podłogę, czy coś tam z grzałkami, będzie dość często pracowało i zjadało mój zapas z PV. Nie oszukujemy się, kredyt na dom , więc utrzymanie go musi być jak najniższa cena, a przy buforze czy innym takim mogę grzać taryfa nocna . Sam nie wiem już co lepiej, jak to mówią, im dalej w las tym bardziej przej,,,

Najgorsze w tym wszystkim że nie wiem czy znajdę kogoś którą zbuduje taka kotłownie, projekt. O miejsce ogólnie się nie martwię bo mam ponad 16mk2 kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kospel jest chyba o tyle wygodny że ogarnia sterowanie krzywe grzewcze i w sumie w cenie 3,5 tys to jest w tym i sterowanik i pompa i grzałki.

 

A po co Ci sterownik i krzywa grzewcza do kotła ładującego bufor, skoro w planie dwa zestawy grup z mieszaczami,?

 

 

Rury do płaszcza już w podłodze. Brak dostawy prądu u mnie w ostatnim roku to może 10minut na 36t dni

 

To po co Ci w ogóle grzanie kominkiem? Do palenia rekreacyjnego płaszcz zbędny.

 

A. Drugiej strony trochę się boje wydatków bytowych domu

 

To policz. Policz porządnie OZC, policz koszty instalacji - na 99,99% wyjdzie Ci, że koszty każdej fanaberii w instalacji nigdy się nie zwrócą i możesz spokojnie z nich zrezygnować i za te pieniądze kupować prąd przez dobre kilka jak nie kilkanaście lat.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor 1000l na cele CWU można ogrzewać grzałką w połowie jego wysokości (wersja letnia). Takie rozwiązanie posiadam, grzałka 2kW z termostatem, taka jak w zwykłej termie. Na dole bufora grzałka 3F 8kW Zegar steruje układem, aby włączało się tylko w II taryfie ee.

W buforze do CWU wężownica min. 4 m2, odpada problem niechcianych bakterii.

Podłogówka z grupą pompową w rozdzielaczu pobiera ciepłą wodę z bufora, a sterowana jest czujnikiem temp. umieszczonym w holu.

Żaden Kospel nie potrzebny.

 

To wszystko na wypadek awarii PC:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kampio88 przeglądnij moje tematy też się biłem z myślami co robić. Dziwie się, że nikt jeszcze nie proponuje pompy ciepła bo przecież kominek z płaszczem to wyrzucenie pieniędzy i kotłownia w salonie. Ja mam i w połączeniu z buforem jest to super opcja, opisywałem to w jednym z tematów. Znajomi którzy maja pompy ciepła i zwykły kominek zakładają fotowoltaikę bo rachunki za prąd ich zjadają i widząc jak sprawnie działa kominek z płaszczem żałują że nie dołożyli do płaszcza.

Nie jest tak pięknie i tanio jak to wszyscy piszą, że w cenie kominka z płaszczem i bufora założysz pompę i problemy z głowy. Wszystkie rozwiązania maja plusy i minusy.

Ja testowałem pierwszą opcję czyli bufor z wężownicą do cwu, ale wężownica była do solarów zwykła stal. Fajnie to działało ciepłej wody pod dostatkiem. Taki bufor kupiłem w dobrej cenie więc na próbę podłączyłem wodę pod wężownicę solarną. Miałem zmieniać na bufor z wężownicą typowo pod cwu, ale strasznie podrożały po pandemii, więc dołożyłem zasobnik mam sporą kotłownię miejsca mi nie szkoda. Tak jak kolega wyżej pisał wystarczy podpiąć zwykłe grzałki przez styczniki. Nie potrzeba Kospela ja akurat swojego kupiłem z wyprzedaży z jednych marketów jako powystawowy w cenie praktycznie grzałek i styczników. Duży plus Kospela modulacja mocy wg. zapotrzebowania i nie trzeba składać skrzynki sterowniczej do grzałek. Masz grupy pompowe to siłowniki i sterownik pogodowy załatwi regulację. Ja pierwszy sezon biegałem i kręciłem zaworem mieszającym. Taka pogodówka to fajna sprawa. Sam składałem swoją instalację napisz skąd jesteś może będę w stanie pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem wpięty KOSPEL w pierwszą zimę, podobnie myślałem że jego sterownik wszystko ogarnie i mam spokój. Tylko że ten piec ma tyle elementów które nieoczekiwanie potrafią się zepsuć, że po pierwszym sezonie wywaliłem gada. Założyłem grzałkę 3f + sterownik czasowy i to fajnie działa. Cezary.pl dobrze radzi.

Jeszcze jedna uwaga, jak KOSPEL wisiał na ścianie to w pomieszczeniu zawsze było gorąco, teraz nie ma tego efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ok, ja nic nie neguje ani nie narzucam, tylko pytam bo zbliża się czas na budowę kotłowni na mojej budowie. Teraz myślę nad buforem z grzałkami. I zgadzam się w 100pro z tym co mówisz, uświadomiła mi twoja propozycja jak bardzo można uprościć ten system do styczników i grzałek. A co do wielkości buforu to też jeszcze nie wiem czy na to być 1m, to nie moja wypowiedź
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz pozostaje mi zamówienie buforu, zamówienie grzałek styczników czasówki grup pompowych i zbiornika cwu,.do tego jakąś pompkę do cyrkulacji zawór ochrony powrotu do kominka, bo z niego nie mogę zrezygnować, UPS i dwa sterowanka do grup parter piętro no i jeszcze kogoś kto to rurami przeszyje w maszynowni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz pozostaje mi zamówienie buforu, zamówienie grzałek styczników czasówki grup pompowych i zbiornika cwu,.do tego jakąś pompkę do cyrkulacji zawór ochrony powrotu do kominka, bo z niego nie mogę zrezygnować, UPS i dwa sterowanka do grup parter piętro no i jeszcze kogoś kto to rurami przeszyje w maszynowni.

 

Pomyśl nad dodatkowymi króćcami do ewentualnego,pużniejszego podłączenia pc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupę pompową przy rozdzielaczu załącza regulator temp. w pomieszczeniu referencyjnym. U mnie w holu.

 

Jeśli zamówisz bufor z karbowaną wężownicą ze stali nierdzewnej min. 4 m2 powierzchni wymiany, do CWU, to osobny zbiornik jest zbędny.

Jak zauważył kol. LukaszP66 wypada zostawić króćce, najlepiej z zaworami, tak w buforze, jak i na zasilaniu i powrocie z rozdzielacza podłogówki. Przy ewentualnym dołączaniu PC nie trzeba spuszczać wody z bufora.

Jak zdecydujesz się w przyszłości na PC gruntową, to będzie zasilała bufor. Bo stały COP przez cały rok, tak z grubsza.

 

Jak zdecydujesz się na PC powietrzną, będziesz zasilał bezpośrednio rozdzielacz podłogówki. Bo powietrzną PC nie bardzo opłaca się ładować bufor.

I tu będzie potrzeba przeróbki rozdzielacza, usunięcia grupy pompowej, bo podłogówkę będzie napędzała pompa cyrkulacyjna w PC i dodatkowo montaż zasobnika CWU.

 

Przemyśl te kwestie, bo bufor nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zrobię tak, też dobra uwaga, może i za 10 lat będzie gaz na wiosce , kopią i kładą te rury do gazoportu w mojej okolicy. No ale ok wracając do grupy pompowej, to chodziło mi o to czy iść w zawór termostatyczny do podmieszania czy jednak regulator z np pro cklikiem afriso i do tego jakiś tam tylko czujnik że stykiem zwiernym do pokoju. Jeden czujnik do poddasza, do grupy na górę w sypialni, a drugi na parter do grupy dół pod schodami na ścianie która idzie od wejścia do domu aż do końca przez środek budynku. Mam jedyne 2km podlogowki z czego km na dole, więc nie wiem czy termostatyczny nie będzie miał za malego kvs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...