Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Skraplanie z rur spiro


Som3k

Recommended Posts

Witam , mam problem ze skraplaniem z wentylacji w domku jednorodzinnym .

Mianowicie dom składa się z parteru oraz poddasza użytkowego które w tym roku zrobiłem .

Na poddaszu jest lekka zabudowa gk . Nad poddaszem strych nieużytkowy gdzie własnie wyciągnałem z dołu i góry rury spiro, które są podłączone bezpośrednio do kominków dachowych . Niestety wczoraj zauważyłem że po zewnętrznej stronie rury leci woda i spada na wełne , jest tego sporo i nie wiem co dalej robić .

Dodam, że rur spiro nie mam niczym ocieplonych . Czy ocieplenie rur wełną wystarczy ? Boję się że to nic nie da bo po prostu wełna którymi rura będzie ocieplona będzie tylko tą wodą nasiąkać

Bardzo proszę o radę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że rur spiro nie mam niczym ocieplonych . Czy ocieplenie rur wełną wystarczy ? Boję się że to nic nie da bo po prostu wełna którymi rura będzie ocieplona będzie tylko tą wodą nasiąkać

Bardzo proszę o radę .

 

Ocieplenie rur wełna rozwiąże problem. Nie masz co się martwić że wełna będzie zamakać bo jak ocieplisz rurę nie będzie występowała kondensacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wystarczy wełna, bo ma bardzo mały opór dyfuzyjny i para wodna przez nią przemknie i skropli się na rurze i zamoczy welnę.

Trzeba jeszcze dokładnie zablokować przepływ powietrza i pary wodnej - folia stretch może być. Ale trzeba się postarać, żeby bylo szczelnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wystarczy wełna, bo ma bardzo mały opór dyfuzyjny i para wodna przez nią przemknie i skropli się na rurze i zamoczy welnę.

Trzeba jeszcze dokładnie zablokować przepływ powietrza i pary wodnej - folia stretch może być. Ale trzeba się postarać, żeby bylo szczelnie.

 

Dziękuję za szybką odpowiedź . Folia stretch czy może folia paroizolacyjna? taka jak na ścianki i sufit .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam powyższe, czyli ocieplić wełną i owinąć szczelnie folią stretch. Dziwne, że skrapla Ci się na zewnątrz pewnie masz wsteczny ciąg, czyli zimne powietrze wchodzi tymi rurami. No ale ocieplić i tak trzeba. Przy odwrotnym przepływie skraplać się będzie wewnątrz rury i woda będzie spływać w dół, przy ociepleniu tego zjawiska nie będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze.

Woda na zewnątrz rury to prędzej nieszczelność przejścia dachowego.

Albo wywiewka ma konstrukcję nieprzystosowaną do wentylacji i skraplająca się na niej woda, spływa nie tam gdzie trzeba.

 

Ocieplić musisz.

Zamiast kombinować z wełną i foliami kup solidną (nienasiąkliwą) izolację z kauczuku spienionego i szczelnie owiń rury.

Izolacje są w matach samoprzylepnych, do uszczelnienia połączeń stosuje się taśmy.

Wszystko można kupić w sklepach internetowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze.

Woda na zewnątrz rury to prędzej nieszczelność przejścia dachowego.

Albo wywiewka ma konstrukcję nieprzystosowaną do wentylacji i skraplająca się na niej woda, spływa nie tam gdzie trzeba.

 

Ocieplić musisz.

Zamiast kombinować z wełną i foliami kup solidną (nienasiąkliwą) izolację z kauczuku spienionego i szczelnie owiń rury.

Izolacje są w matach samoprzylepnych, do uszczelnienia połączeń stosuje się taśmy.

Wszystko można kupić w sklepach internetowych.

 

Czyli rozumiem,że jak ocieple to i tak problem nie minie ?

Średnio się na tym znam przyznaję się bez bicia . Chodzi mi po prostu o to, że lada moment na sufit pójdzie płyta gk i muszę koniecznie jakoś rozwiązać ten problem bo wełne póki co mogę dość łatwo wymienić , ale jak to zabuduję to wiadomo już później w razie mokrej wełny i dalej płyty wesoło nie będzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...