Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa Ciepła - powietrze woda - na grzejnikach - porady, uwagi


Marco36

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 444
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pompy Ciepła pieśnią przyszłości.

Z jednej strony konieczne by oszczędzać na kosztach ogrzewania. Wielka Brytania czy Niemcy nawet chcą wymuszać takie ogrzewanie w nowobudowanych domach w przyszłości (na razie jest to na etapie rozważań i planach dalekosiężnych).

 

A z drugiej strony coraz częściej można spotkać informacje o możliwych BlackOutach prądowych.

Bo wiatr i słońce są źródłami niestabilnymi, a do tego są zawirowania w dostawach Gazu i Węgla.

 

Polsce grozi blackout. Będziemy gasić światła jak Japończycy?

https://spidersweb.pl/bizblog/blackout-polska-brak-energii/

 

 

Jednocześnie straszą dalszymi podwyżkami i możliwym problemem z dostępnością Gazu:

tytuł klik bajtowy, Polska ma lepiej zabezpieczone dostawy gazu z innych źródeł, ale kto wie, może ceny się odbiją i na naszym rynku:

Łapcie się za kieszenie! Fala podwyżek cen gazu za chwilę dotrze do Polski

https://spidersweb.pl/bizblog/gaz-ziemny-rachunki-drozsze/

 

Poplątane czasy nastały.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Miałem wcześniej ekogroszek. Dostałem dofinansowanie z miasta na pompę monoblok on off plus poto 9,9 kW. Wszystko po pieniądzu kosztowało ok. 15 tys.

Układ wygląda tak pompa ciepła, pompka obiegowa, wymiennik, pompka na bufor, bufor, pompka na obiegowa, sprzęgło hydrauliczne, pompka na grzejniki, pompka na podłogowe. Można to jakoś zoptymalizować.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Jakie sprzęgło hydrauliczne? - bufor jest sprzęgłem.

 

- przy monobloku On-Off nie bardzo jest co kombinować i zmieniać;

 

- można się zastanowić czy dałoby się zasilić i grzejniki i podłogówkę z jednej pompki obiegowej za buforem,

tu trzeba by dołożyć mieszalnik by nie puszczać tej samej temp. wody na podłogówkę co na grzejniki.

Nie powiem, czy te zmiany są warte rozgrzebywania instalacji.

Lub czy nie dojdzie do sytuacji, że pompka będzie zbyt słaba by oba obiegi pogonić.

Lub czy nie będzie tak, ze grzejniki dadzą mniejsze opory wodzie i więcej obiegu poleci przez grzejniki, "omijając" dłuższe pętle w podłodze.

 

Dla mnie, to już zbyt złożony temat, nie jestem hydraulikiem z doświadczeniem.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę w zakresie doboru pompy.

Mieszkam w domu w zabudowie bliźniaczej - 3 strefa - śląsk.Powierzchnia do ogrzania to 140m2. Obecnie posiadam ogrzewanie gazowe, 30m2 podłogówki na zaworach RTL, reszta grzejniki wyliczone na temperaturę 55/45.

Parametry z ciepło właściwe:

7,3kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza

W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej za oknem -20°C i średniej temperaturze w domu 22,0°C.

7,6kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU)

15 tys. kWh to roczne zużycie ciepła na ogrzewanie (bez CWU)

Na podstawie zużycia gazu i drzewa - zapotrzebowanie do 14000kWh

Mój wynik :https://cieplo.app/wynik/130yt

Chciałem wymienić ogrzewanie na pompę ciepła i zastanawiam się czy pompa ciepła Monoblok Galmet Prima 8GT z tower Grand 200l będzie odpowiednia?

Z uwagi na brak kotłowni zbiorniki i elementy wewnętrzne musiały by być na strychu. Odległość od jednostki zewnętrznej 5,8m w pionie i 3,2m w poziomie (by odsunąć ją od okna w pokoju dziennym). Czy takie rozwiązanie jest możliwe oraz czy to będzie efektywnie i prawidłowo działać w pełnym zakresie temperatur zewnętrznych? Czy bufor 50l w zestawie do tej pompy nie będzie za mały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na brak kotłowni zbiorniki i elementy wewnętrzne musiały by być na strychu. Odległość od jednostki zewnętrznej 5,8m w pionie i 3,2m w poziomie (by odsunąć ją od okna w pokoju dziennym). Czy takie rozwiązanie jest możliwe oraz czy to będzie efektywnie i prawidłowo działać w pełnym zakresie temperatur zewnętrznych? Czy bufor 50l w zestawie do tej pompy nie będzie za mały?

Zobacz, są obecnie takie rozwiązania;

http://klima-sklep.pl/pompy-ciepla/11918-pompa-ciepla-panasonic-aquarea-t-cap-all-in-one-kit-axc9he5.html

2d564a3359e8.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tester10

Jakie temperatury na strychu zimą??

- czy dach jest ocieplony czy tylko sufit???

Można pomyśleć o umieszczeniu jednostki zewnętrznej na dachu!!!

Dach nad poddaszem również ocieplony 15 cm wełny ale nieogrzewany, temperatury powyżej 10 stopni.

Dach skośny 45 stopni i będzie na nim fotowoltaika, na ścianie nie dam bo hałas i drgania przenoszą się po budynku...

Edytowane przez Tester10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy z czego jest ściana;

- u mnie ok;10 cm kamienia elewacyjnego + 35 cm cegła ,

Mam Panasonic 9 kW/TCap na stelażu przytwierdzonym do muru ;

- prawidłowo wypoziomowana pompa,

- wibroizolatory pompy w stanie OK,

- pompa PC inwerter + pompa obiegowa inwerterowa,

- 3 metry wyżej są okna sypialni małego pokoju - żadnych uciążliwości hałasowych,

- do ogrodzenia od strony ulicy mam ok;4,5 m ,

- w połowie odległości do ogrodzenia mam krzewy wys; >2m,

Zwykle słychać tylko niewielki szum przy ogrodzeniu;

- właściciele nieruchomości na terenach zabudowy jednorodzinnej, zobowiązani są do zachowania na granicy działki ;

..........- hałasu nieprzekraczającego 50 dB w ciągu dnia i 40 dB nocą,

 

4839b3f01cfb.jpg

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?378145-Czy-bede-mial-problem-z-s%C4%85siadem-Poziom-decybeli

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy z czego jest ściana;

- u mnie ok;10 cm kamienia elewacyjnego + 35 cm cegła ,

 

- właściciele nieruchomości na terenach zabudowy jednorodzinnej, zobowiązani są do zachowania na granicy działki ;

..........- hałasu nieprzekraczającego 50 dB w ciągu dnia i 40 dB nocą,

 

4839b3f01cfb.jpg

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?378145-Czy-bede-mial-problem-z-s%C4%85siadem-Poziom-decybeli

 

Ja mam tylko 28 cm bloczek silikatowy i 12 cm styropianu.

Sąsiad na wspólnym balkonie zamontował klimatyzator którym grzeje w zimie. Mimo inwertera w nocy przy temp. poniżej 0 jest ciężko zasnąć. Dlatego nie chcę sam sobie zrobić problemu z innej strony domu.

Edytowane przez Tester10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nowe miejsce w ogrzewanym pomieszczeniu na 1 piętrze, wszędzie będzie blisko.

Chciałem jeszcze się poradzić odnośnie doboru pompy.

Czy 8kW będzie ok?

Czy bufor 50l to nie za mało?

Czy jeśli zostawię piec gazowy na duże mrozy, to monoblok ma sens?

Przypomnę:

Parametry z ciepło właściwe:

7,3kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza

W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej za oknem -20°C i średniej temperaturze w domu 22,0°C.

7,6kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU)

15 tys. kWh to roczne zużycie ciepła na ogrzewanie (bez CWU)

Na podstawie zużycia gazu i drzewa - zapotrzebowanie do 14000kWh

Mój wynik :https://cieplo.app/wynik/130yt

Edytowane przez Tester10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój wynik :https://cieplo.app/wynik/130yt

1/ Czy 8 kW będzie ok?

2/ Czy bufor 50l to nie za mało?

3/ Czy jeśli zostawię piec gazowy na duże mrozy, to monoblok ma sens?

.....7,3 kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza

ad1/ Wynik z OZC = 7,3 kW - oznacza, że potrzebujesz PC która przy - 20 C na zewnątrz ;

- zapewni tą wielkość mocy,

- lub będziesz zmuszony wspomagać się grzałką czy kotłem gazowym,

ad 2;3 - przestudiuj ze zrozumieniem temat w którym bierzesz udział

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Panowie taka sprawa. PC T-cap 9kW. Instalacja z buforem 200l jako sprzęgło. Za sprzęgłem dwa piony na grzejniki na osobnych pompach. Piony miedź 28 do rozdzielnic. Bufor ma przyłącza 5/4.

Pytanie: Jaką średnicą rury połączyć bufor i zasobnik cwu z hydroboksem? Bufor ma wszystkie przyłącza 5/4 . Zasobnik cwu 300l nierdzewny-wężownica 3,2m średnica przyłączy 1".

Przyłącza w T-cap są 5/4. Mogę go połączyć z buforem rurą miedź 28 czyzachować średnicę 5/4? Nie ukrywam ,że wygodniej mi zrobić z 28 (bo nawet filtr-odmulacz 1" jest dużo tańszy) Bufor jest stalowy. Z bufora wyszedłem rurą 5/4 i rodzieliłem na 2x28 miedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką średnicą rury połączyć bufor i zasobnik cwu z hydroboksem?

Bufor ma wszystkie przyłącza 5/4 . Zasobnik cwu 300l nierdzewny-wężownica 3,2m średnica przyłączy 1".

Przyłącza w T-cap są 5/4. Mogę go połączyć z buforem rurą miedź 28 czyzachować średnicę 5/4? Nie ukrywam ,że wygodniej mi zrobić z 28 (bo nawet filtr-odmulacz 1" jest dużo tańszy) Bufor jest stalowy. Z bufora wyszedłem rurą 5/4 i rodzieliłem na 2x28 miedź.

Im niższa temperatura wody w instalacji CO;

- tym koszty grzania sezonowego są niższe

- Dlatego najkorzystniej - gdy bufor będzie na powrocie w szeregu,

- Nie odpowiedziałeś na warunki z postu #322,

Jeżeli w pełni chcesz wykorzystać moc PC ;

- to rura powinna mieć średnicę przyłącza T-Cap czyli 5/4 "

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniekąd odpowiedziałem w #323 i dalej.

Co do średnicy rury zasilającej bufor , to znalazłem informację tu na forum , że T-cap 9 ma przyłącze 5/4 ale dalej , w środku średnice wewnętrzne przepływu w hydroboksie to 23-23,5mm. Więc tak naprawdę bez sensu jest przewymiarować średnicę rury idącej do bufora powyżej 1". Przepływ między hydroboksem a buforem i z powrotem, to łącznie 3mb rury i praktycznie brak oporów. Wejście do wężownicy w zasobniku to także 1".

Co do bufora to , żeby zminimalizować stratę buforową , wykorzystałem do zasilania CO na dom kruciec od odpowietrznik na czubku bufora (wszystkie przyłącza w buforze mam 5/4 , to na odpowietrznik też) . Potem trzeba będzie pobawić się przepływami i stratę zminimalizuje jak to tylko możliwe.

Co do umiejscowienia bufora jako sprzęgła, to chciałem takie rozwiązanie ze względu na możliwość dodzielnego sterowania dwóch pionów grzwczych..

Męczyła mnie tylko ta średnica rury zasilającej bufor. Jak muszę zrobić 5/4 to tak uczynię , tylko czy naprawdę w tym przypadku 1" ( 28mm z miedzi)nie wystarczy.?

Edytowane przez buldog1111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...