Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa Ciepła - powietrze woda - na grzejnikach - porady, uwagi


Marco36

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 444
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wyszło mi, że zapotrzebowanie 52 W na m2

przy -20 stopniach C. Do tych danych dobrałem odpowiednio większe grzejniki. Z dwóch większych pokoi przeniosłem grzejniki do mniejszych. Do tych większych pokoi kupiłem nowe grzejniki. Na parterze mam podłogowe. Zmiany wynikały z montażu pompy ciepła. Chciałbym się dowiedzieć jakie będzie zapotrzebowanie na ciepło przy temperaturze zewnętrznej np. 0 stopni Celsjusza. Czy można to jakoś łatwo policzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam

Od kilku miesięcy rzadziej zaglądam na forum.

 

Wczoraj miałem wykonany roczny przegląd Daikina. Okazuje się, że założony filtr magnetyczny Flamco Smart Cleaner z separatorem powietrza ma jednak słabą skuteczność filtrowania.

 

Konkretnie taki - https://flamcogroup.com/image/media/landingpages/smart/[email protected]

Jak widać na schemacie, tylko część wody płynąca przy ściance rury jest kierowana do filtra magnetycznego.

 

Flamco znajdujący się pred filtrem Daikina wyłapał w tym czasie tylko trochę rdzawego pyłu - brak grubszych osadów.

Z kolei w osadniku magnetycznym Daikina było tyle rdzawego piasku, że można by nim pół kieliszka od wódki zapełnić. Dodatkowa siatka też była oblepiona rdzawym piaskiem, prawdopodobnie dławiąc przepływ pompie obiegowej.

 

Przypomnę Daikin Altherma uruchomiony 14 października 2020r.

Stara instalacja grzejnikowa 43 lata, zalana świeżą wodą przepuszczoną przez filtr zmiękczający wodę, plus dodany inhibitor korozji.

 

edit..

Tak podejrzewam, że ten Flamco może się sprawdza przy kotle gdzie przepływy wody są wolniejsze - może wtedy syf turla się po ściance rury i jest większa szansa jego wyłapania. https://flamcogroup.com/image/media/landingpages/smart/[email protected]

 

Przy dużych przepływach jakie generuje P.C. do 30 Litrów na minutę. Strumień wody jest na tyle silny, że syf leci środkiem rury - stąd wniosek że do P.C. trzeba szukać filtrów o innym kształcie - z innego typu kierownicą kierującą większą ilość wody do osadnika.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T-CAP 9kw split, ok 190m2 grzania, dom dobrze ocieplony, 100% grzejniki w tym 90% żeliwne, duże wzg pomieszczeń, krzywa -15/48 +15/32 delta 6, pompka obiegowa jedna za buforem 100L Wilo Yonos na poczatku chodziła na 2-gim biegu, ustawiłem teraz na test 3-bieg ale niewiele to dało

 

https://agaterm.pl/pompy-obiegowe-i-cyrkulacyjne/2703-pompa-obiegowa-wilo-yonos-pico-20-251-8-4048482758497.html

 

I jak na parterze grzejniki fajnie się nagrzewają i dość szybko bo gdzieś po 1h od startu pompy, tak na piętrze znacznie wolniej i są odczuwalnie mniej ciepłe po tym samym czasie grzania. Czy to normalne czy raczej równomiernie powinny się nagrzewać parter i piętro?

Z czym można potestować aby szybciej się nagrzewały na piętrze?

 

Jak jest u was, może ktoś ma podobną instalacje na grzejnikach żeliwnych

 

edit: na grzejnikach mam zawory i głowice termostatyczne (ale na 4 małych grzejnikach alu jest bez głowic) na parterze na dwóch grzejnikach przykręcone na 3 bo w pokojach było troche za ciepło - czy to może mieć jakiś wpływ na wolniejsze nagrzewanie na piętrze? Chyba raczej nie co

Edytowane przez Fanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T-CAP 9kw split, ok 190m2 grzania, dom dobrze ocieplony, 100% grzejniki

w tym 90% żeliwne, duże wzg pomieszczeń, krzywa -15/48 +15/32, delta 6,

I jak na parterze grzejniki fajnie się nagrzewają i dość szybko bo gdzieś

po 1h od startu pompy, tak na piętrze znacznie wolniej i są odczuwalnie

mniej ciepłe po tym samym czasie grzania.

Zmień ustawienie krzywej ;

-15/48 ; +15/40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień ustawienie krzywej ;

-15/48 ; +15/40

 

A czemu akurat tyle ? U siebie mam na grzejnikach +16/+28 i jest dobrze, a nawet bym musiał jeszcze obniżyć bo często jest za ciepło.

 

Fanek

Temp. wody ma wpływ na temp. w pomieszczeniach, ale nie na szybkość nagrzewania grzejników.

Generalnie więcej wody poleci na krótszy obieg - bo ma łatwiej - to na parterze grzejniki szybciej się dogrzeją.

Możesz też mieć spartaczoną nitkę prowadzącą na piętro, np. spaw wciekł do wnętrza rury i dławi przepływ (bo jest mniejszy przepływ wewnątrz rury).

A jak masz przydławione na głowicach - to czemu się dziwisz. Na tych grzejnikach jest automatycznie mniejszy przepływ wody - to grzejnik będzie chłodniejszy. Ale tego przecież chciałeś - bo piszesz, że wcześniej było zbyt ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T-CAP 9kw split, ok 190m2 grzania, dom dobrze ocieplony, 100% grzejniki w tym 90% żeliwne, duże wzg pomieszczeń, krzywa -15/48 +15/32 delta 6, pompka obiegowa jedna za buforem 100L Wilo Yonos na poczatku chodziła na 2-gim biegu, ustawiłem teraz na test 3-bieg ale niewiele to dało

 

https://agaterm.pl/pompy-obiegowe-i-cyrkulacyjne/2703-pompa-obiegowa-wilo-yonos-pico-20-251-8-4048482758497.html

 

I jak na parterze grzejniki fajnie się nagrzewają i dość szybko bo gdzieś po 1h od startu pompy, tak na piętrze znacznie wolniej i są odczuwalnie mniej ciepłe po tym samym czasie grzania. Czy to normalne czy raczej równomiernie powinny się nagrzewać parter i piętro?

Z czym można potestować aby szybciej się nagrzewały na piętrze?

 

Jak jest u was, może ktoś ma podobną instalacje na grzejnikach żeliwnych

 

edit: na grzejnikach mam zawory i głowice termostatyczne (ale na 4 małych grzejnikach alu jest bez głowic) na parterze na dwóch grzejnikach przykręcone na 3 bo w pokojach było troche za ciepło - czy to może mieć jakiś wpływ na wolniejsze nagrzewanie na piętrze? Chyba raczej nie co

 

Dlaczego na pompie Wilo pracujesz na nastawach : I II III ? Przestaw w Lewo na domki tam masz regulację co 1Wat ja tak jadę na średnim domku z nastawami od 4W do nawet 22W -ogólnie i prawie cały zeszły sezon szło na 19W. Potestuj różne nastawy. I dopasuj idealną dla domu.

PS skoro na dole grzejniki są cieplejsze niż na górze to trzeba ( kryzować dół ) tak aby po np. 30min pracy temp. grzejników była identyczna. tak jest z tym zabawy ale później juz jest spokój. ja jak ustawiłem w 20 lat temu to tak jest do dziś. Nawet do PC nic nie przestawiałem Wszystko chula aż miło.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu akurat tyle ? U siebie mam na grzejnikach +16/+28 i jest dobrze, a nawet bym musiał jeszcze obniżyć bo często jest za ciepło.

 

Fanek

Temp. wody ma wpływ na temp. w pomieszczeniach, ale nie na szybkość nagrzewania grzejników.

Generalnie więcej wody poleci na krótszy obieg - bo ma łatwiej - to na parterze grzejniki szybciej się dogrzeją.

Możesz też mieć spartaczoną nitkę prowadzącą na piętro, np. spaw wciekł do wnętrza rury i dławi przepływ (bo jest mniejszy przepływ wewnątrz rury).

A jak masz przydławione na głowicach - to czemu się dziwisz. Na tych grzejnikach jest automatycznie mniejszy przepływ wody - to grzejnik będzie chłodniejszy. Ale tego przecież chciałeś - bo piszesz, że wcześniej było zbyt ciepło.

 

Masz krzywą na grzejniki -15/28 i 15/16 ? A jaką delte najlepiej na grzejniki? Instalator powiedział mi aby dać 6, było wcześniej 5.

Na parterze 2 grzejniki mam ustawione skala na 3, a reszta w domu wszystkie na max czyli 5. Te dwa na parterze nie powinny dławić nic na piętrze prawda?

 

Brak wystarczającej ilości energii w buforze

i to by miało wpływ na to, że wolniej się piętro nagrzewa?

 

Dlaczego na pompie Wilo pracujesz na nastawach : I II III ? Przestaw w Lewo na domki tam masz regulację co 1Wat ja tak jadę na średnim domku z nastawami od 4W do nawet 22W -ogólnie i prawie cały zeszły sezon szło na 19W. Potestuj różne nastawy. I dopasuj idealną dla domu.

PS skoro na dole grzejniki są cieplejsze niż na górze to trzeba ( kryzować dół ) tak aby po np. 30min pracy temp. grzejników była identyczna. tak jest z tym zabawy ale później juz jest spokój. ja jak ustawiłem w 20 lat temu to tak jest do dziś. Nawet do PC nic nie przestawiałem Wszystko chula aż miło.

 

Źle mnie zrozumiałeś, mam ustawione na "domki" miałem wcześniej środkowy domek i przepływ bodajże wskazywało 1.1m3/h 31w, dałem największy domek 1.3m3/h i 40w.

Źle mnie znowu przeczytałeś :D dół i góra grzejnika są raczej tej samej temperatury, chodzi o PARTER I PIĘTRO (dwa poziomy domu)

Edytowane przez Fanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz krzywą na grzejniki -15/28 i 15/16 ? A jaką delte najlepiej na grzejniki? Instalator powiedział mi aby dać 6, było wcześniej 5.

Na parterze 2 grzejniki mam ustawione skala na 3, a reszta w domu wszystkie na max czyli 5. Te dwa na parterze nie powinny dławić nic na piętrze prawda?

...

 

Źle mnie zrozumiałeś podałem tylko górny zakres. Wcześniej miałem kąt nachylenia i przesunięcie. Chyba Daikin ma to trochę inaczej niż Panasonic.

Dopiero wczoraj zacząłem eksperymentować z krzywą dwupunktową po wizycie serwisanta.

 

Obecnie mam krzywą dwór +16*C/woda +28*C i dolny zakres -33*C/+53*C. Teraz muszę obserwować temp. w domu i ewentualnie korygować krzywą grzewczą.

Temp. puszczana na grzejniki jest zależna od zakresu przewymiarowania wielkości grzejników. Mi akurat tyle starcza.

 

Temp. pośrednia wody powinna wyjść +37*C przy zerze na dworze i +45*C przy -20*C. A większy zakres do -33*C ustawiłem po to by ograniczyć maksymalną temp. wody do tych +53*C. Mam dodatkowy pion z dwoma klimakonwektorami a jakbym wykorzystał przy większym mrozie ich dodatkową moc to KK nie lubią wyższej temp. wody.

 

Wodę mam puszczoną ciepła przelotowo przez bufor 100L, powrót bezpośrednio z instalacji grzejnikowej do P.C. Nie korzystam podczas grzania z dodatkowej pompy obiegowej. Całość goni Daikin.

 

Nie wiem jaką masz P.C., nie wypełniłeś stopki.

W Daikinie jak masz ustawione grzejniki to delta jest niesterowalna. Ma na sztywno 10. Przynajmniej teoretycznie wg manuala, bo w praktyce jak patrzę w odczyty czujników, to często jest delta 8 lub 7.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz krzywą na grzejniki -15/28 i 15/16 ? A jaką delte najlepiej na grzejniki? Instalator powiedział mi aby dać 6, było wcześniej 5.

Na parterze 2 grzejniki mam ustawione skala na 3, a reszta w domu wszystkie na max czyli 5. Te dwa na parterze nie powinny dławić nic na piętrze prawda?

 

 

i to by miało wpływ na to, że wolniej się piętro nagrzewa?

 

 

 

Źle mnie zrozumiałeś, mam ustawione na "domki" miałem wcześniej środkowy domek i przepływ bodajże wskazywało 1.1m3/h 31w, dałem największy domek 1.3m3/h i 40w.

Źle mnie znowu przeczytałeś :D dół i góra grzejnika są raczej tej samej temperatury, chodzi o PARTER I PIĘTRO (dwa poziomy domu)

 

Właśnie o piętro i parter mi chodziło-- Pisałem przecież---- Trzeba KRYZOWAĆ a kryzowanie to góra domu i dół jak również jeden poziom ( jak dom parterowy ) lecz liczymy odległość od źródła ciepła np. od ,pieca , PC itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...