Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dobór reku


Recommended Posts

o ile w pompach ciepła jest kilka "gęstych" wątków doboru o tyle przy rekuperatorach przeczesałem i znalazłem tylko kilka ogólnych reguł np 0.5-0.8.

 

A pytanie proste:

metraż 177m2 x wysokość 2.7mb (2 pełne piętra) = 477m3, zamieszkują 3 osoby

 

z obliczeń projektu wentylacji mechanicznej wyszło 365 nawiew m3/h wywiew 355 m3/h

 

i tu ciekawostka instalator uważa że rekuperator 491 m³/h przy 100Pa wystarczy,

a sprzedawca twierdzi że wystarczy ale przy ok 250 metrach peflexa 75 beda mocno obciążone wentylatory i beda wyższe koszty za energię więc rekomenduje 584m3/h

 

Zakładam że te same pytania beda przy innych producentach - ja rozważam R450V a R600H Komfoventa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej nie znaczy lepiej.. wręcz przeciwnie - aby uzyskać niższe opory czasem trzeba dać więcej rur do jednego punktu aby obniżyć prędkość przepływu powietrza.

 

Tak czy inaczej szkoły są różne... Ja mam kubaturę 460m3 a reku 600. Bardzo sobie cenię możliwość szybkiego wietrzenia bez otwierania okien i ciszę wentylatorów pracujących na niskich obrotach.

 

Odnośnie zużycia energii - czy to będzie mała centrala, czy duża to będą to podobne wartości. Energia potrzebna na pokonanie oporów instalacji jest taka sama. Zostaje tylko kwestia sprawności w danym punkcie pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tu ciekawostka instalator uważa że rekuperator 491 m³/h przy 100Pa wystarczy,

a sprzedawca twierdzi że wystarczy ale przy ok 250 metrach peflexa 75 beda mocno obciążone wentylatory i beda wyższe koszty za energię więc rekomenduje 584m3/h

 

Weźmy te 250mb po połowie na nawiew, i wywiew - czyli po 125mb.

Może to oznaczać 10 anemostatów nawiewnych po 2 rury do każdego i odległość od skrzynki rozdzielczej po 6,25m

Może to oznaczać 10 anemostatów nawiewnych po 3 rury do każdego i odległość od skrzynki rozdzielczej po 4,16m.

Różnice w oporach obydwu rozwiązań znaczące - ale dalej to w zależności od przepływów okolice kilkunastu Pa. Więc tyle co nic. Ważniejsze opory na wymienniku i filtrach.

 

Wydajność trzeba liczyć trochę inaczej, niż zazwyczaj podają "profesjonaliści".

Ponieważ w domach jednorodzinnych automatyka i przepustnice nie mają sensu ekonomicznego trzeba liczyć tak, jakby w każdym pomieszczeniu była maksymalna liczba osób jednocześnie.

O ile strefa dzienna nie jest problemem, bo zazwyczaj komplet tam nie przesiaduje długo i ma dużą kubaturę, to tym się specjalnie nie przejmujemy. Za to przejmujemy się sypialniami. Jak mamy czterech domowników w trzech sypialniach, to liczymy 4x30 - 120m3/h. Ale w tym samym czasie przelatuje też powietrze przez pozostałe anemostaty nawiewne. Kwestia do policzenia ile tam puścimy - przyjmijmy dla przykładu, że to 100m3/h. Ale to zależy od układu domu - co innego, jak poza sypialniami mamy nawiew tylko w salonie, a co innego, jak mamy jeszcze z nawiewami kilka innych pomieszczeń, bo np. mamy gabinet w którym pracują dwie osoby, siłownię, sypialnię gościnną w której często nocują np. dziadkowie czy jeszcze inne pomieszczenia.

 

Więc w tym moim przykładzie razem w nocy będzie 220m3/h. Do tego przydałby się jakiś zapas - ale reku o wydajności 300m3/h@150Pa powinien wystarczyć.

 

Tak czy inaczej szkoły są różne... Ja mam kubaturę 460m3 a reku 600. Bardzo sobie cenię możliwość szybkiego wietrzenia bez otwierania okien i ciszę wentylatorów pracujących na niskich obrotach.

 

Ale dodaj, że przez przewymiarowany reku zbiera Ci się przy normalnej pracy woda w wymienniku znacząco obniżając jego sprawność. Ty sobie radzisz autorską automatyką, która to przedmuchuje (jak już spadnie sprawność - więc też na tym trochę tracisz) - ale przeciętny użytkownik opłaci przewymiarowany reku znacznie niższą sprawnością odzysku ciepła (chyba, że wybierze ERV).

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj akurat wybieram pomiędzy rekuperatorami obrotowymi w których problem skraplania wody teoretycznie nie występuje(kosztem mniejszej sprawności).

Wracając do tematu - przeglądałem jeszcze kilka ofert od instalatorów (różne firmy) i każdy dobiera moc rekuperatora pod siebie (rozstrzał był od 350 do 600) - mówimy o tej samej kubaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej dobór został opisany tutaj:

https://www.fachowyinstalator.pl/rekuperator-do-domu-jak-dobrac-na-co-zwrocic-uwage-kiedy-rekuperator-spelni-nalezycie-swoja-role/

 

Bardzo upraszczając całą procedurę doboru: należy sprawdzić kubaturę powierzchni mieszkalnej budynku, pomnożyć ją przez 0,6 lub 0,7 (dla domów powyżej 150 m2) lub 0,8 (dla domów poniżej 150 m2). Otrzymany wynik należy porównać z wykresem wydajności wybranego przez nas wcześniej rekuperatora dla określonego sprężu: na krzywej przedstawiającej charakterystykę przepływu powietrza przez rekuperator (podawanej zazwyczaj przez producenta) należy sprawdzić, czy otrzymany przez nas wynik mieści się w zakresie sprężu pomiędzy 100 a 150 Pa. Jeśli tak – to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dobraliśmy urządzenie które spełni nasze oczekiwania wydajnościowe jeśli chodzi o komfort wentylacyjny.

 

w tym przypadku 480*0,7 = 336m3/h ale nic nie mówia o ilosci peflexów i sprężu, chyba że bufor między 100 a 150 Pa ma to zapewnić.

 

To jak jeszcze zrozumiem czytanie tych wykresów to dam znać :)

 

R450V.jpg

R600H.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...