Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy 5cm XPS na ścianach piwnicy cokolwiek da?


gryziciel

Recommended Posts

witam, mam w projekcie piwnice 5x3m z bloczków betonowych, nie ogrzewana, pod tarasem przylegającym do domu, piwnica wystaje z gruntu niecały metr. Izolacje:

 

* pod posadzka piwnicy 12cm styropianu (pytałem projektanta po co, jeżeli piwnica nie ogrzewana i uzasadnił ociepleniem law, żeby mróz ich nie wysadził)

* na stropie piwnicy 5cm XPS (tez pytałem po co i usłyszałem "żeby taras sobie pływał", cokolwiek to ma znaczyć)

* na ścianie piwnicy w stronę domu 15cm XPS - właściwie jest to izolacja ściany fund. domu

* pozostałe 3 ściany w projekcie są nieocieplone

 

wykonawca straszy wykraplaniem wody i grzybem i poleca zrobić chociaż 5cm XPS na pozostałych 3 ścianach piwnicy. Na więcej się nie zdecyduje bo ocieplenie będzie kosztem i tak malej już powierzchni piwnicy (5x3). I teraz pytanie - czy te 5cm XPS naprawdę cokolwiek zmienia w kwestii wykraplania wody i grzyba?

 

bawię się kalkulatorem punktu rosy i mi wychodzi, ze jeżeli w zimie będzie dobrze wentylowane (=zimne powietrze w piwnicy = mała różnica temp. ze ścianami) a w lecie ściany szybko się ogrzeją (bloczek betonowy), to nic się nie powinno wykraplać i bez ocieplenia. Mam racje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod posadzką piwnicy bez sensu (nawet pomijając, że EPS) - izolujesz się od akumulatora tym sposobem.

Na stropie i ścianach zewnętrznych piwnicy tak do głębokości minimum 20cm - też ma sens. Niżej - izolujesz się od akumulatora.

 

Akumulator ciepła zimą grzeje latem chłodzi - ja żałuję, że pod tarasem czegoś takiego nie zrobiłem. Koszt znikomy, a piwniczka idealna do przechowywania warzyw, owoców, przetworów, osadzania wędlin i innych zabaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, w pytaniu raczej mi chodziło o grzyba niż o efekt ziemianki, ale dzięki za input.

 

czemu "pomijając, ze EPS"?

 

z tym izolowaniem posadzki to mnie właściwie projektant przekonał - akumulator ma grzać przede wszystkim lawy, żeby nie przemarzły, a nie ziemniaki;-) W piwnicy lawy są zaraz pod tym styro (12cm) i posadzka betonowa (8cm), a przecież nie od parady się lawy normalnie buduje pod strefa zamarzania - wiec tutaj te 12cm styro ma robić robotę tego 1m gruntu.. Oczywiście można by same lawy tym styro obkładać ale to już trochę kombinowanie i bym się obawiał żeby to nie zostało skopane w polaczeniu z papa itp. Teraz warstwy są raczej logiczne i proste jak drut:

 

Unbenannt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu "pomijając, ze EPS"?

 

Bo EPS w gruncie nasiąka wilgocią i znacznie bardziej traci lambdę, niż XPS (który też tak święty, jak głosi marketing nie jest).

 

akumulator ma grzać przede wszystkim lawy, żeby nie przemarzły, a nie ziemniaki;-)

 

Temperatura gruntu pod domem, gdy jest nie tylko odizolowany od zimnego powietrza, ale ogrzewany przez znaczną część roku rośnie. Jakbyś rozrysował izotermy to robi się coś w rodzaju leja. Odizolowany od góry taras i tak poszerza ten lej - więc i tak ławy przy tarasie będą miały cieplej, niż pozostałe a pod tarasem będzie cieplej, niż na zewnątrz. Więc bez sensu to blokowanie ciepła od spodu - bo wtedy w sezonie grzewczym w piwniczce będzie zimniej i więc przez ścianę fundamentową miedzy domem a piwniczką stracisz więcej ciepła. Lepiej wpuścić to ciepło z gruntu - i masz cieplej w piwniczce a co za tym idzie straty przez ścianę fundamentową będą mniejsze.

 

nie od parady się lawy normalnie buduje pod strefa zamarzania - wiec tutaj te 12cm styro ma robić robotę tego 1m gruntu..

 

Ta strefa zamarzania jest z kilkakrotnym zapasem i dotyczy gruntu nie odizolowanego od warunków zewnętrznych.

 

W szczerym polu (bez żadnej izolacji, nie mówiąc o ogrzewaniu od góry):

profcolor.png

 

http://kaizen.neostrada.pl/public/budowa/gruntkrakow.jpg

 

Tutaj możesz sobie wybrać i sprawdzić temperaturę grunty 10 i 50 cm poniżej poziomu terenu

 

Skoro będziesz miał taras odizolowany od góry, to przemarzanie w ogóle w nim nie grozi jak nie odizolujesz od spodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten EPS ma być na papie, a ona ma mieć ciągłość z zewn. izolacja ścian, wiec nie powinien być mokry.

 

ok dzięki za sensowne argumenty, wrócę do tematu z projektantem.

 

brak tych 12cm styro pewnie by tez odchudził pozostałe warstwy posadzki (bo wtedy po co na chudziaku jeszcze 10cm zbrojonej posadzki), co by podwyższyło piwnice i wyeliminowało jeden schodek ze schodów zejściowych do piwnicy, co byłoby tez fajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba dodałoby jeden schodek. Jeśli obniżasz posadzkę, podwyższając wysokość pomieszczenia, to schodów będzie więcej, prawda?

 

Faktycznie, gotowa podloge piwnicy bym zostawil na poziomie jak jest czyli i schody bez zmian. Do gory poszly by lawy czyli wykop troche plytszy. Dzieki za zwrocenie uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...