Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Optymalne ustawienie trybów pracy rekuperatora


Recommended Posts

Cześć,

 

Mam w domu rekuperator Zendher 450 i muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony. Bawiłem się chwilę ustawianiem trybów ale może doradzicie mi coś sensowniejszego.

 

Mój rekuperator ma 4 tryby:

 

0. Nieobecność 75m3/h

1. Niski 175m3/h

2. Średni 260m3/h

3. Wysoki 360m3/h

 

Poniżej wrzucam jak mam ustawione tryby oraz rzuty projektu żeby wiadomo było o jakie pomieszczenia chodzi. Link do projektu:

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-orliczkach-g2-m62c22021bab51

 

Ogólnie wyszedłem z założenia, że większość dnia rekuperator pracuje na 1. biegu, w najcieplejszym momencie dnia wrzucam szybkie przewietrzenie, a w godzinach 7-9 oraz oraz 19:30-21:30 wrzucony jest bieg średni na zebranie wilgoci po myciu się. Czy nie wystarczyłoby gdyby rekuperator przez cały dzień chodził na 1. biegu?

 

Screenshot 2020-12-04 at 21.23.13.jpg

Screenshot 2020-12-04 at 21.23.07.jpg

129326900_410233616789424_5308424903865023949_n.jpg

 

Czy takie coś ma sens? Jak to jest ustawione u Was?

 

Z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie coś ma sens? Jak to jest ustawione u Was?

 

Pożycz albo kup czujnik CO2 i przyzwoity wilgotności i sprawdź w poszczególnych pomieszczeniach.

Jak nikogo nie ma w domu, to w sezonie grzewczym daj najniższe możliwe obroty. Jak jest część domowników i przemieszczają się między pomieszczeniami - to 2. Jak są wszyscy albo nawet część, ale siedzą w jednym pomieszczeniu to przetestuj, czy wystarczy 2 czy trzeba 3. 4 jak są goście albo przy wietrzeniu.

 

Jest jednak pewna pułapka przy rekuperatorze bez odzysku wilgoci - jak chodzi na niskich obrotach, to w wymienniku zbierają się skropliny i znacznie spada jego wydajność. Najprawdopodobniej Twój sterownik nie potrafi co godzinę wejść na dwie-trzy minuty na wysokie obroty. Więc będziesz miał dylemat, czy w ogóle korzystać z najniższego biegu (za to sprawność rekuperatora będzie większa - ale dom przesuszony), czy pogodzić się z niską sprawnością reku i tracić energię. Przetestuj po powrocie do domu, jak reku chodził na najniższych obrotach jaką ma sprawność, puść na trzy minuty wietrzenie, wróć do minimum i po odczekaniu kwadransa, dla ustabilizowania sprawdź, jak się zmieniła sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jednak pewna pułapka przy rekuperatorze bez odzysku wilgoci - jak chodzi na niskich obrotach, to w wymienniku zbierają się skropliny i znacznie spada jego wydajność. Najprawdopodobniej Twój sterownik nie potrafi co godzinę wejść na dwie-trzy minuty na wysokie obroty. Więc będziesz miał dylemat, czy w ogóle korzystać z najniższego biegu (za to sprawność rekuperatora będzie większa - ale dom przesuszony), czy pogodzić się z niską sprawnością reku i tracić energię.

 

Zehnder nie traci sprawności nawet na najniższych obrotach. Przy -8 wspomaga sie wtedy sporadycznie grzałką.

 

Co do autora 20-30m3'h na osobę. 260 lub wyżej to w urodziny. Biegi możesz sobie zaprogramować w serwisowym. Ja mam 50, 75, 110 i 200m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zehnder nie traci sprawności nawet na najniższych obrotach. Przy -8 wspomaga sie wtedy sporadycznie grzałką.

 

I to powoduje, że woda nie skrapla się w wymienniku? Czy ma zwiększyć siłę dmuchania, że przy niskich obrotach ta woda wyleci?

 

Jakoś nie widzę tu możliwości, żeby ten sam wymiennik działał inaczej, niż w innych rekuperatorach. Tu nie chodzi o zamarzanie, a o skraplanie - które występuje również przy znacznie dodatnich temperaturach.

 

Łatwo to przetestować, jak ktoś może sprawdzić ilość skroplin - wystarczy przełożyć odpływ do wiaderka i sprawdzić, ile poleci przez np. pół godziny pracy na minimalnych obrotach, wylać, i sprawdzić ile wyleci po kilku minutach na maksymalnych obrotach.

 

No i oczywiście można, jak pisałem, sprawdzić sprawność na minimalnych obrotach przed i po wietrzeniu.

 

Temat spadku sprawności z powodu zalegania wody w wymienniku nie raz pojawiał się na FM.

 

Tu dowód empiryczny kolegi Owczara

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak przy okazji macie coś sensownego z CO2 do polecenia, widełki są widzę od 150 do tysiaka+

 

Sensor

https://www.aliexpress.com/item/4001004277952.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.22a265c2l4KoHM&algo_pvid=8b3af296-d919-4884-acc5-1cc9dd021291&algo_expid=8b3af296-d919-4884-acc5-1cc9dd021291-2&btsid=2100bdd016071795850382893e2902&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Obudowa i opis reszty potrzebnych drobiazgów, i jak to pospinać (ale jak zechcesz mierzyć temperaturę i wilgotność, to czujnik wyciągnij na zewnątrz, bo wewnątrz robi się ciepło od elektroniki i wskazania przekłamuje):

https://www.thingiverse.com/thing:3385002

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...