Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

czy jest w ogole sens montazu cyrkulacji c.w.u w tej sytuacji? (zdj. ponizej)

 

6d76ac527b4a6fa4med.png

 

Mam jeszcze kuchnie, ona jest jakies 13m oddalona oraz druga lazienke na poddaszu (nad lazienka widoczna na zdjeicu)... w kuchni moze i taka cyrkulacja by sens maila, jakoze czesto włacza sie wode w zlewozmywaku.... ale w lazience na dole? hmmmmmm

 

Prosze o was o krotkie porady :)

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/259016-sens-montazu-curkulacji-cwu/
Udostępnij na innych stronach

Musisz sprawdzić wewnętrzną średnicę rury i obliczyć ile wody zmarnujesz czekając na ciepłą. Kiedyś starej daty hydraulicy umieli tak układać rury, żeby ciepło z zasobnika wędrowało po rurach ale dziś tak już chyba nie za bardzo się da. Piec musiałby stać niżej.

 

Tą zmierzoną odległość przyjmij około 5m bo jeszcze odcinki góra/dół. Przy pojemności metra rury np 0,2 litra będziesz musiał w teorii wylać ponad 1 litr "ciepłej" wody zanim dotrze na miejsce. Tak naprawdę pewnie dwa razy tyle bo należy jeszcze dodać wąż do słuchawki a dwa, że te wychłodzona w rurach będzie się trochę mieszać z ciepłą.

 

Oszczędny prysznic zużyje pewnie około 15l/minutę. Oznacza to, że przy pełnym otwarciu zaworu z ciepłą wodą będziesz czekał około 8 sekund na dotarcie ciepłej wody. Później albo musisz jeszcze zmarnować trochę czasu (wody) na ustawienie temperatury albo zrobi to zawór termostatyczny baterii.

 

Jeśli nie będziesz miał baterii z zaworem termostatycznym i nie odkręcisz zaworu na maksa albo nie ustawisz ciepłej na maksa to będziesz czekał odpowiednio dłużej.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/259016-sens-montazu-curkulacji-cwu/#findComment-7867055
Udostępnij na innych stronach

Oszczędny prysznic zużyje pewnie około 15l/minutę.

 

To zdecydowanie nie jest oszczędny prysznic. Oszczędna słuchawka to jakieś 5l/min.

 

Do tego wystudzone rury to też chłodniejsza woda na początku.

 

Ale w tym przypadku to pytanie, czy to pomieszczenie jest "po drodze" do innych punktów. Bo cyrkulację najlepiej zrobić w jednej pętli. Zrobienie na trójnikach czy rozdzielaczach spowoduje, że najwięcej wody cyrkulacyjnej pójdzie przez obwód o najmniejszych oporach - czyli najkrótszym. Zupełnie odwrotnie, niż potrzebujemy.

 

Najoszczędniejsze rozwiązanie pod względem oszczędzania energii, wody i ścieków - to cyrkulacja na żądanie. A łatwo i tanio to zrobić z byle "smart socket". Więc tak, instalację zawsze warto przygotować i zrobić cyrkulację w jednej pętli nawet, jak teraz ktoś nie zamierza korzystać. Dołożenie tego później będzie co najmniej problematyczne.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/259016-sens-montazu-curkulacji-cwu/#findComment-7867220
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...