Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Vaillant ecotec exclusive vc 206/5-7 - problem z utrzymaniem zadanej temp. zasilania


gregory1976

Recommended Posts

Witam!

Od ponad roku użytkuję kocioł gazowy Vaillant ecotec exclusive vc 256/5-7 (+ Mutlimatic 700/6). Mój układ C.O. jest bardzo prosty - dom powierzchnia ok 100, pełna podłogówka, jeden obieg, dwa rozdzielacze (piętro, parter), pompa co wbudowana w piec.

Obserwując działanie kotła (ostatnio dużo czasu w domu - praca zdalna ;) ) zauważyłem jeden dziwny problem i nie wiem czy ten typ tak ma, czy to jakaś usterka. Mianowicie w sterowniku mam ustawioną krzywą grzewczą 0,3 oraz "Korekta temp. pok.": Brak, czyli proste sterowanie temp zasilania za pomocą temperatury zewnętrznej. Niestety z tego co zaobserwowałem kocioł nie chce na dłuższą metę pracować z temperaturą zasilania niższą niż 32 st.. Jeśli sterownik mu zada temperaturę np: 28, to on zaczyna od tej temperatury, ale zawsze po pewnym czasie (1-2 godz.) dochodzi do temp. 31-32 st. i dalej już grzeje z taką temperaturą cały czas i co gorsza nie wyłącza się prawie w ogóle. Przestaje grzać jedynie wtedy jak się pojawi konieczność podgrzania wody cwu, lub jeśli temperatura zasilania spadnie poniżej 6 st od zadanej (sic). Co powoduje że np przy zadanej 11 stopni na zewnątrz i zadanej zasilania np 26 potrafi wiele godzin grzać temperaturą 32 st.

Zaleta jest taka że kocioł prawie w ogóle nie taktuje, ale wada że w domu powyżej 5 st na zewnątrz robi się za ciepło.

Oczywiście problem (nie wyłączania grzania) nie występuje przy ustawieniu "Korekta temp. pok.": Termostat. Kocioł wtedy jeśli przekroczy temp. zadaną pomieszczenia wyłącza grzanie i po spadku poniżej zadanej ponownie włącza, ale nie jest to u mnie zbyt optymalne (sterownik jest w miejscu podatnym na kuchnię co powoduje zbyt częste wyłączanie).

Reasumując myślałem ze kocioł będzie zachowywał się tak, że jeśli przekroczy jakąś temperaturę zadaną (zasilania) to chwilę pogrzeje i się wyłączy poczeka aż temperatura spadnie poniżej pewnej wartości i znowu zacznie grzać. Niestety pętla histerezy dla tego kotła jest tak duża, że w praktyce to się w ogóle nie dzieje (powyżej 6 stopni różnicy na wyłącznie, i 3 stopni różnicy na włączenie).

Czy ktoś ma może jakieś doświadczenia z tym kotłem i spotkał się z podobnym problemem?

Edytowane przez gregory1976
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Widzę ze mamy te same obserwację, z tym że ja mam sterownik na kotle i myślałem o przeniesieniu go do salonu lub dołączeniu Salusa bezprzewodowego. Generalnie czasem przy 5-10 C przegrzewa się dom, ale wtedy ratowałem się obniżeniem temp na sterowniku po 1 C lub o 0,5 C, jak żona mówiła że za zimno to podnosiłem temp. W tej chwili jadę na KG 0,15 i jest w miare optymalna dla mojego domu, przy krzywej 0,3 było ze ciepło.

Próbowałeś obniżyć KG?, wtedy kocioł będzie puszczać niższa temp zasilania w obieg.

Edytowane przez byq84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, wydaj mi się że zmiana krzywej czy temperatury zadanej pokojowej tak na prawdę niewiele pomaga, lub tylko na chwilę (bo się wymusi większą deltę) problem pozostaje w końcu ten sam kocioł i tak po pewnym czasie dobija do 32 st. i zaczyna przegrzewać (chociaż nie próbowałem tak niskiej krzywej zszedłem max do 0,25)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wątpliwości, czy sterownik rozwiąże problem. To znaczy jest to obejście (sterowanie temp wewn. - pokojową). Ale mam tak w tej chwil (tylko że przewodowo na stałe ). Rozumiem, że taki sterownik umożliwi lepsze umiejscowienie odczytu temp. wewn. Natomiast mi zależy na sterowaniu pogodowym (temp. zewn.). Rozumiem, że Twój kocioł to 256/5-5, a to trochę inny model niż 256/5-7. Zastanawiam się czy źródłem problemu nie jest tryb GreenIQ, który stara się utrzymać ciągłą pracę pieca na minimalnej mocy co doprowadza do uzyskania temp. 32 na zasilaniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam starszy model kotła o wysokiej modulacji, zaczyna od 5kW, twój to taki mercedes który pracuję już od 1,9 kW. Najlepiej jak wypowie się w temacie Mareks77, ma on największą wiedzę na forum jeśli chodzi o Vaillanta. Z moich testów z tego co kojarzę to przy krzywej 0,1 piec nigdy nie pracował powyżej 30 C, obniż krzywą i zobacz jak się zachowa.

Też używam tylko sterownia pogodowego ale ma to istotną wadę, budnek czasem się przegrzeję a przy mega wiatrach temp może spać nawet o 1,5 C w budynku a pogodówka tego nie wykryje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i niestety ten "mercedes" okazuje się powoli trabantem ;). Generalnie właśnie problem w tym, że jakkolwiek nie obniżę temperatury zadanej zasilania (krzywa grzewcza czy zad. temp. pokojowa), to piec i tak grzejąc ciągle dochodzi po pewnym czasie do 32 i stale grzeje tą temperaturą. Problem nie występuje gdy zadana jest temperatura zasilania powyżej 32 stopnie, wtedy działa dokładnie tak jak sterownik mu zada, oczywiście dopóki temperatura zadana nie zejdzie poniżej 32. Dzięki w każdym razie za odzew.. Edytowane przez gregory1976
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój problem jest trochę złożony a odpowiedzialnym za niego może być:

 

1. dość obszerna instalacja bez sprzęgła a co za tym idzie temperatury uzyskiwane na zasilaniu i powrocie oraz ich różnica..

2. krzywa grzewcza w połączeniu z temperaturą zadaną pomieszczenia.

3. niska temperatura wody z sieci oraz załączony tryb GreeniQ

 

Co oznaczają słowa:

Problem nie występuje gdy zadana jest temperatura zasilania powyżej 32 stopnie, wtedy działa dokładnie tak jak sterownik mu zada, oczywiście dopóki temperatura zadana nie zejdzie poniżej 32. ...

 

Czy sterownik VRC700 w trybie BRAK znajduje się gdzieś w pomieszczeniu a zadana 32*C według Ciebie oznacza wyznaczoną temperaturę według KG, czy też masz go wbudowanego do kotła

 

Czy dobierałeś KG do charakterystyki domu tzn. czy oprócz małego przegrzewania przy dodatnich temperaturach w temperaturach zewnętrznych ujemnych temperatura pokojowa jest utrzymywana i w miarę stabilna ?

 

Gdzie.... w jakim pomieszczeniu posiadasz przyłącze czyli wejście wodociągowe z zaworem i licznikiem do domu.

Czy takie niedogodności dzieją się tylko zimą czy też zaobserwowałeś je wcześniej gdy temperatura wody wodociągowej była ciut cieplejsza.

 

Czy na pracy zdalnej nie reagujesz zbyt nerwowo to znaczy czy poczekałeś kilka godzin aż temperatura na zasilaniu podniesie się z owych 32 do 33 - 34*C a kocioł pomimo przegrzewania pomieszczeń wyłączy?

 

 

Myślę że jeśli testowałeś uwagi [email protected] i obniżenie KG lub zadanej temperatury pomieszczenia nie przynosi pozytywnych efektów to po pierwsze powinieneś wypróbować 2 metody.

 

Po pierwsze to wypróbuj wyłączenie GreeniQ.

Ze względu na dzielony na cele co i cwu wymiennik ciepła tryb GrreiQ faktycznie utrzymuje pewne minimalne wysterowanie tak aby podgrzewać wodę wodociągową do temperatur +10 - 15*C

 

Po drugie to obniżenie temperatury zadanej pomieszczenia oraz podwyższenie KG.

Jeśli według ciebie zadana wyliczona z KG powinna być 28*C a na zasilaniu jest 32*C to obniżenie temp. pomieszczenia o 2*C wraz z podniesieniem KG o 0.1 powinno przynieść pozytywny efekt.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc po kolei:

1. Różnica między temperaturą zasilania a powrotu waha się między 2-3 st. (tak wynika przynajmniej z danych w kodach serwisowych)

2. Krzywą grzewczą (0.3) i temperaturę zadaną (22C) dobrałem i generalnie jak jest chłodniej to jest w miarę stabilnie.

3. Przyłącze wody, mam w małym pomieszczeniu gospod. pod schodami, graniczące z łazienką na dole. Natomiast sam kocioł i zbiornik znajdują się w łazience na górze.

 

Generalnie sama definicja problemu jest dość prosta. Kocioł przy zadanej temperaturze zasilania poniżej 32 C, nie potrafi na dłużej utrzymać tej temperatury (działa non stop i nie wyłącza sie w ogóle i zawsze po jakimś czasie dochodzi do 32C). Jest tak niezależnie od różnych kombinacji krzywej grzewczej i temperatury zadanej. Mam wrażenie jakby coś wymuszało ciągłą pracę kotła na minimalnej mocy, a on tak na prawdę nie weryfikuje że przekroczył zadaną temperaturę zasilania i powinien się wyłączyć (przynajmniej po jakimś czasie). Jeśli wejdzie w zakres temperatur (zadanej zasilania wynikającej z temperatury zadanej na sterowniku i krzywej grzewczej) powyżej 31 stopnie zaczyna pracować płynnie, to znaczy sterownik podaje 33, 34 to zwiększa,. sterownik zmniejsza 33, 32, to kocioł zmniejsza dokładnie jak sterownik mu zada. Przy czym jak temperatura zaczyna na zewnątrz rosnąć (spada temperatura zadana zasilania), to kocioł zatrzymuje się na 32-31 stopniach i tak grzeje aż temperatura zadana zasilania spadnie tak gdzieś do 25 i wtedy się dopiero wyłącza.

 

Co do trybu GreenIQ, to próbowałem cokolwiek znaleźć w dokumentacji i niestety niewiele na ten temat jest napisane. Nie wiem właśnie co dokładnie spowoduje wyłącznie tego trybu i co on tak na prawdę "robi". Może faktycznie należy spróbować go wyłączyć.

Edytowane przez gregory1976
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji obsługi na końcówce strony 9 i początek 10.

 

https://www.vaillant.pl/instrukcje-obs-ugi-2/kot-y-kondensacyjne-1/ecotecexclusive-vc-vcw-instrukcjaobsugi-849301.pdf

 

W starszych kotłach serii /3-5, /5-5 bez dodatku "exclusive" była inna konstrukcja natomiast w wersji /5-7 wymiennik ciepła jest podzielony i posiada dwa obiegi tzn. dwie wężownice. Jedna jest normalna dla celów CO która podgrzewa wodę grzewczą , natomiast przez ostatnie w wymienniku całkiem odrębne jeden lub 2 zwoje przechodzi woda dla celów cwu.

Spaliny wytwarzane podczas ogrzewania domu powodują że woda z wodociągu jest ogrzewana wstępnie do temperatury nawet +15 - 17*C co przekłada się na oszczędności w spalaniu.

Tryb GreniQ powoduje że kocioł jest eksploatowany zarówno w trybie ogrzewania i w trybie ładowania zasobnika.

 

Generalnie sama definicja problemu jest dość prosta. Kocioł przy zadanej temperaturze zasilania poniżej 32 C, nie potrafi na dłużej utrzymać tej temperatury (działa non stop i nie wyłącza sie w ogóle i zawsze po jakimś czasie dochodzi do 32C).

.

 

Odnośnie temperatury na zasilaniu to owe 32*C nigdy nie są wielkością która jest utrzymywana cały czas ponieważ średnia temperatura jest wyznaczana z krzywej grzewczej a temperatua zasilania i powrotu z niej i innych uwarunkowań.

Jeśli mamy te 32*C na zasilaniu to po pierwsze kocioł dochodzi do niej powoli z zachowaniem najlepszych parametrów kondensacji, czyli różnicy pomiędzy zasilaniem a powrotem , a po drugie to owa średnia temperatura wyznaczona z przeliczenia krzywej grzewczej ma być osiągnięta w pętlach ogrzewania podłogowego czyli jeżeli jest to temperatura np 28*C to w momencie wyłączenia kotła na zasilaniu będzie nawet ok 31*C a na powrocie ok 26*C.

 

Jeśli wejdzie w zakres temperatur (zadanej zasilania wynikającej z temperatury zadanej na sterowniku i krzywej grzewczej) powyżej 31 stopnie zaczyna pracować płynnie, to znaczy sterownik podaje 33, 34 to zwiększa,. sterownik zmniejsza 33, 32, to kocioł zmniejsza dokładnie jak sterownik mu zada. Przy czym jak temperatura zaczyna na zewnątrz rosnąć (spada temperatura zadana zasilania), to kocioł zatrzymuje się na 32-31 stopniach i tak grzeje aż temperatura zadana zasilania spadnie tak gdzieś do 25 i wtedy się dopiero wyłącza.

.

 

Z Twojej wypowiedzi wynika jakby czujnik temperatury na zasilaniu nie mierzył wielkości innej mniejszej niż 31 - 32*C dlatego aby kocioł się wyłączył temperatura wyznaczona na zasilaniu musi spaść poniżej 25*C.

 

 

Trabanty także później były z silnikiem Volkswagena czyli "exclusive" .

Nie zrażaj się tymi problemami ponieważ ludziska na forum mają większe.

Szczególnie z taktowaniem produktu konkurencji zaczynającego się także na literę "V"

 

Tak więc w wypróbuj porady z poprzedniego wpisu a jeśli nic nie wniosą to przy najbliższym przeglądzie zwróć uwagę na problem autoryzowanemu serwisantowi i nie daj się spławić opowiastką że ten typ tak ma.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do GreenIQ, to czytałem instrukcję, i jest opisane dość enigmatycznie:

"TrybGreen iQ jest energooszczędnym trybem pracy. Kiedy ten tryb jest aktywny, produkt jest eksploatowany w trybie ogrzewania i w trybie ładowania zasobnika tak, że uzyskana zostaje maksymalna korzyść z wartości opałowej."

To co piszesz, nieco rozjaśnia sytuację, ale nadal nie wiem czym "grozi" wyłącznie tego trybu ;) (zwiększone spalanie gazu ?).

 

Co do temperatur, to wszystko pewnie racja, tylko nie tłumaczy zachowania kotła przy zmniejszaniu temperatury zadanej. Przykład z życia w nocy zimno (temperatura zasilania zadana powyżej 32C), w dzień się robi cieplej (kilkanaście stopni na dworze), temperatura zadana zas. spada do 26C, a kocioł w najlepsze utrzymuje temp zasilania 32C tak do godz. 18, i tylko dlatego ze dostał sygnał do podgrzania wody w zbiorniku, po podgrzaniu już się nie włącza podgrzewanie CO, bo potem z kolei czeka znowu tak długo aż temperatura w instalacji (zasilania) będzie o 3 stopnie niższa niż zadana (to tylko moja hipoteza na podstawie obserwacji.

 

Trochę to wszystko dla mnie niezrozumiałe, bo kupiłem trochę lepszy kocioł, żeby właśnie grzał jak najdłużej z możliwie najniższą temperaturą zasilania (niska moc minimalne bodajże 1,9kw), a tu się okazuje że nic z tego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to wszystko dla mnie niezrozumiałe, bo kupiłem trochę lepszy kocioł, żeby właśnie grzał jak najdłużej z możliwie najniższą temperaturą zasilania (niska moc minimalne bodajże 1,9kw), a tu się okazuje że nic z tego ;)

 

Vaillant tak jak i wszyscy producenci zalecają schematy instalacji CO oparte o sprzęgło hydrauliczne.

Czasy gdy to akurat miało małe znaczenie poszły już w zapomnienie i gdy urządzenia są nafaszerowane elektroniką, brak np. danych z temperatury sprzęgła lub za niska - wysoka różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem może mieć różne skutki związane niekoniecznie z wadą urządzenia.

Nie piszę że winowajcą jest akurat brak sprzęgła ale o zachowaniu kotła świadczą pewne fakty które w tym przypadku pozwalają na wysunięcie takiej teorii.

 

Co do GreenIQ, to czytałem instrukcję, i jest opisane dość enigmatycznie:

"TrybGreen iQ jest energooszczędnym trybem pracy. Kiedy ten tryb jest aktywny, produkt jest eksploatowany w trybie ogrzewania i w trybie ładowania zasobnika tak, że uzyskana zostaje maksymalna korzyść z wartości opałowej."

To co piszesz, nieco rozjaśnia sytuację, ale nadal nie wiem czym "grozi" wyłącznie tego trybu ;) (zwiększone spalanie gazu ?).

 

Zwiększone spalanie to złe określenie. Po prostu po wyłączeniu funkcji możliwe jest pozbawienie pewnych zysków rzędu ok 5% ponieważ woda dla celów cwu nie będzie miała temperatury początkowej +15*C a zaledwie +7*C co przełoży się na zwiększenie mocy palnika dla uzyskania zakładanych np. 60*C.

Z kolei gdy spowoduje ona wcześniejsze wyłączanie kotła przy temperaturze poniżej 31*C na zasilaniu to pojawią się oszczędności spowodowane normalnym zachowaniem kotła.

 

 

Co do temperatur, to wszystko pewnie racja, tylko nie tłumaczy zachowania kotła przy zmniejszaniu temperatury zadanej. Przykład z życia w nocy zimno (temperatura zasilania zadana powyżej 32C), w dzień się robi cieplej (kilkanaście stopni na dworze), temperatura zadana zas. spada do 26C, a kocioł w najlepsze utrzymuje temp zasilania 32C tak do godz. 18, i tylko dlatego ze dostał sygnał do podgrzania wody w zbiorniku, po podgrzaniu już się nie włącza podgrzewanie CO, bo potem z kolei czeka znowu tak długo aż temperatura w instalacji (zasilania) będzie o 3 stopnie niższa niż zadana (to tylko moja hipoteza na podstawie obserwacji.

 

To tylko Twoja hipoteza powstała na podstawie obserwacji oraz nieznajomości algorytmu sterowania, a także Twoimi oczekiwaniami logicznymi dla zwykłego regulatora histerezowego.

Tutaj natomiast oprócz histerezy mamy regulator oparty o człony proporcjonalny oraz, różniczkująco - całkujący w skrócie PID który dodatkowo w połączeniu z regulacją pogodową daje całkowicie odmienne stany.

Poza tym regulator posiada funkcję autoadaptacji czyli uczenia się.

Dlatego częste zmiany temperatury zadanej lub krzywej grzewczej w pierwszej dobie dają niemiarodajne wyniki.

 

Jeszcze jedna uwaga....... dla podłogówki kocioł powinien działać w trybie "regulacji powrotu"

I to może być klucz kończący dyskusję z mojej strony.

 

Działanie w pętli histerezy nie myl z taktowaniem.

To drugie to całkowicie inny stan.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...