Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Vaillant ecotec exclusive vc 206/5-7 - problem z utrzymaniem zadanej temp. zasilania


gregory1976

Recommended Posts

A spróbuj przestawić na powrót w d.17. Tylko będzie potrzebna korekta KG, żeby utrzymać temperaturę w pomieszczeniach (nie zrażaj się, że po tej zmianie piec wyłączy się na dość długo, temperatura powrotu musi spaść). Ja to uczyniłem i piec nie chodzi bez sensownie, tylko grzeje wtedy, kiedy temperatura powrotu spadnie i jest lekkie przesterowanie, ale vaillanty tak chyba mają. Przy tej operacji musiałem podnieść KG do 0.4 z 0.25, ale możliwe, że zjadę do 0.35. Tylko zaznaczę, że po zmianie w d.17 ustawiłem na vrc tryb Korekta, bo zależy mi na trzymaniu również temp wewnętrznej, na która może czasami porywisty wiatr wpływać, więc automatycznie temp zasilania się podniesie w takie dni. Edytowane przez volvo132
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 60
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No i miałem okazję sprawdzić jak się zachowuje kocioł w zakresie temperatur zasilania zadanych powyżej 32C i działa idealnie (w tym zakresie). Kocioł w miarę szybko dochodzi (zarówno w górę jak i dół) do temperatury zasilania zadanej i utrzymuje ją bez problemu (praca tylko na krzywej grzewczej). Temperatury w domu też trzymają się stabilnie (22-22,5), podłoga ciągle przyjemnie ciepła. Dzisiaj znowu trochę cieplej i zeszło do zadanej 31, a kocioł tradycyjnie pozostał na 32 i ani drgnie ;). No nic wygląda że muszę przyjąć schemat działania. Temperatury w dzień poniżej 2-3 C, przełącz Korektę na "Brak", powyżej na "Termostat".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj w klubie kotłów Vaillant z serii Exclusive ;). W teorii po podłączeniu Multimatic 700 oraz czujnika temperatury zewnętrznej sterownik potrafi zadać kotłowi temperatury od 20C, ale u m nie w praktyce kocioł i tak "dociąga" zawsze do 32C. Ciekawe jak u Ciebie po ustawieniu na 30, czy też podniesienie do 32?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj w klubie kotłów Vaillant z serii Exclusive ;). W teorii po podłączeniu Multimatic 700 oraz czujnika temperatury zewnętrznej sterownik potrafi zadać kotłowi temperatury od 20C, ale u m nie w praktyce kocioł i tak "dociąga" zawsze do 32C. Ciekawe jak u Ciebie po ustawieniu na 30, czy też podniesienie do 32?

 

31 widziałem już parę razy.

Ale mam dziury w dachu i brak ocieplenia, i po kilku dniach grzania na ustawionym minimie czyli 30stopni temp powrotu osiągnęła 21.

Piec odpalony aby coś tam wysychało przez zimę.

Brak opcji ustawienia mniej niż 30 rozwiązałem tak: ustawiłem kalendarz z okienkami grzania np 2h grzeje 3h przerwy i tak non stop (temp powrotu jest 11-13stopni). W takiej sytuacji mam w domu 10 stopni i zużycie gazu mniejsze o połowę.

 

A jest opcja ustawić jaka ma być temp powrotu? to by mnie ratowało jak bym ustawił np 10 stopni.

 

Docelowo ma być ten sterownik 720 ale to już nie tej zimy, teraz jest tylko walka o niewpuszczenie mrozu do domu.

 

W miesiąc poszło w komin 830m3 gazu, z czego 400 w pierwsze 10dni gdy było na sztywno ustawione 30 stopni bo mniej się nie da.

Edytowane przez maciekrk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...

odgrzeję kotleta ... Czy udało Wam się w końcu ujarzmić te excusivy ?

Mam podobny problem z taktowaniem . Pomimo że zadana temp jest 26 C to kocioł podbija ją do 31 , chwilkę pochodzi i wyłącza się aby za chwilę znów się załączyć . W ciągu godziny załącza się kikadziesiąt razy.

Moc ograniczona do 2kW , zmiana termosat na brak i korekta nic nie daje . Zmiana sterowania powrotem i zasilaniem nic nie daje. Wygląda na to ,że jest zbyt mała różnica temp pomiędzy zasilaniem i powrotem ? Może posadzka nie jest w stanie odebrać energii?

Edytowane przez merchel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Exclusive czyli moc od 1,8kW to tylko w warunkach laboratoryjnych i z kominem przez ścianę i to też w zacisznych warunkach.

Cóż wam mogę powiedzieć. Moc minimalna przy tak małych wartościach wysterowania palnika jest uzależniona od warunków zewnętrznych. Wszelkie opory w pozyskaniu powietrza do spalania oraz przy opróżnianiu komory spalania, wszelki wiatr powodujący podciśnienie w kominie powodują że aby całość działała wentylator musi zwiększyć obroty a co za tym idzie zwiększyć wysterowanie gazu czyli palnika przez co moc już nie jest 1,8 - 2,1kW ale w zależności od niekorzystnych warunków 2,5 - 3kW.

Nafaszerowanie elektroniką i czujnikami jest tu podyktowane bezpieczeństwem.

 

Tryb KOREKTA faktycznie powoduje że kocioł pracuje prawie na okrągło z przerwami na ładowanie zasobnika i blokadę palnika.

Po uzyskaniu temperatury wymaganej następuje korekta ustawień i zmniejszanie wysterowania palnika aż do granicznych wartości. Jeśli zatem zapotrzebowanie na energię domu przy 21*C wynosi 2kWh a nasz kocioł może zejść do 2.5 to mamy powód przegrzewania w trybie KOREKTA.

Ograniczenie mocy do 2kW podczas gdy warunki pogodowe pozwalają na 2,5kW wraz z niemożliwością odbioru wyprodukowanej energii jest zatem powodem do częstych startów i wyłączeń co niektórzy uważają za taktowanie, chociaż nie zaprzeczam że kilkadziesiąt uruchomień w ciągu godziny pod to nie podlega.

 

Powodów jest tu kilka:

Niemożność odebrania energii przez posadzkę czyli mała różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem.

Nagły ponadmiarowy wzrost temperatury zadanej zaraz po uruchomieniu kotła spowodowany 80% wysterowaniem palnika dla zapewnienie 100% zapłonu.

Wzrost mocy minimalnej spowodowany warunkami niekorzystnymi zewnętrznymi

Opory kominowe

itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj otworzyłem obudowę i posprawdzałem , czy któryś z wtyków czasem nie jest poluzowany , wyczyściłem elektrodę zapłonową. Coś mnie podkusiło ,żeby obejrzeć sławny czujnik CO2 , który lubi często się uszkodzić nawet po krótkim czasie eksploatacji . Wykręciłem go i nie widziałem żadnych zabrudzeń czy potencjalnych oznak uszkodzeń , jednak prze przypadek dotknąłem tej ceramicznej płytki i po ponownym zamontowaniu mam teraz błąd F55. Wygląda na to ,że czujnik jest do wymiany , tylko czy to już był koniec jego żywota , czy dotknięcie lekko zakurzonym palcem mogło go uszkodzić ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadam też vaillanta ecotec 14kw i też nie chciał utrzymywać stałej temp na zasilaniu tylko podbijał jak było ustawione 32 to grzał na 36 nawet jak odpialem czujkę zew i regulator odpialem ręcznie ustawiłem 32 i tak grzał na 36 teraz ustawiłem temo żądaną 22 krzywa na 0.3 i temp Max 35 i widzę że grzeje ładnie nawet z temp 30 stopni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj otworzyłem obudowę i posprawdzałem , czy któryś z wtyków czasem nie jest poluzowany , wyczyściłem elektrodę zapłonową. Coś mnie podkusiło ,żeby obejrzeć sławny czujnik CO2 , który lubi często się uszkodzić nawet po krótkim czasie eksploatacji . Wykręciłem go i nie widziałem żadnych zabrudzeń czy potencjalnych oznak uszkodzeń , jednak prze przypadek dotknąłem tej ceramicznej płytki i po ponownym zamontowaniu mam teraz błąd F55. Wygląda na to ,że czujnik jest do wymiany , tylko czy to już był koniec jego żywota , czy dotknięcie lekko zakurzonym palcem mogło go uszkodzić ?

 

Chyba się za dużo naczytałeś na forum. Czyżby to był już etap uzależnienia........nie wiem.

Wejdź w kody diagnostyczne i pod numerem D.118 zobacz co jest przyczyną usterki czujnika;

jeśli już go raz ruszyłeś to rozbierz jeszcze raz, wymontuj czujnik, spójrz przez szkło powiększające na powierzchnię której dotknąłeś, ewentualnie przetrzyj i odtłuść delikatnie spirytusem.

Zamontuj wszystko z powrotem w całość zwracając na dokładność.

Uruchamiając wykasuj wszystkie błędy a następnie wyłącz i włącz ponownie.

Jeśli dalej widać błąd to jesteś skazany na serwis.

Ewentualnie jeśli termin na serwis jest zbyt długi a najdą mrozy, aby nie mieszkać w iglo możesz jeszcze spróbować kodu D.145 i wyłączyć kontrolę gazów spalinowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D.118 numer usterki 2

 

Próbowałem odtłuścić i niestety błąd powraca po każdorazowym włączeniu kotła

 

Uruchamiałem też test pracy palnika na maksymalnej i minimalnej mocy i właściwie niczym się nie różnią... dochdzi do około 38C i chyba wchodzi w blokadę

 

Ten czujnik chyba najtaniej można kupić na Amazon , bo w serwisie z montażem to pewnie ponad 600zł ?

 

https://www.amazon.pl/Vaillant-czujnik-tlenku-w%C4%99gla/dp/B011UTS3NU/ref=asc_df_B011UTS3NU/?tag=plshogostdde-21&linkCode=df0&hvadid=504695309458&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=2210972212654475022&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=9067379&hvtargid=pla-699151428953&psc=1

 

Przy okazji kupię chyba zestaw przeglądowy :

 

https://www.amazon.pl/Vaillant-0020025929-uszczelek-palnika-126-446/dp/B0017VBHWQ/ref=pd_sbs_2/262-9400454-5785150?pd_rd_w=1qrVp&pf_rd_p=59af3ceb-627a-4362-92a1-2b3f9693789e&pf_rd_r=DDGRK0JS9AQT5BBEHH3R&pd_rd_r=21c03b74-ecda-40a1-bcde-4eb94c9bc061&pd_rd_wg=3hCzv&pd_rd_i=B0017VBHWQ&psc=1

Edytowane przez merchel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd 2 to przerwanie grzejnika. Nie wiem co robiłeś z tym czujnikiem ale o ile to prawda czeka Cię raczej nowy.

Zobacz czy nie ma przerwy na jakimś połączeniu ..... czujnik to jak sonda lambda w samochodzie i raczej od dotknięcia brudną dłonią to się raczej nie stało

Kupując uszczelki przeczyść średnio miękką szczotką wymiennik i spłucz go wodą oraz wyczyść z osadu syfon kondensatu napełniając go potem wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ewentualnie jeśli termin na serwis jest zbyt długi a najdą mrozy, aby nie mieszkać w iglo możesz jeszcze spróbować kodu D.145 i wyłączyć kontrolę gazów spalinowych.

 

w pozycji D.145 kontrola gazów jest wyłączona cały czas. Nawet gdy próbuję ją załączyć ,to niby otrzymuję komunikat ,że zmiany zostały zapisane , jednak po 1 sekundzie znów zmienia status na "wyłączona". Identycznie było dzięń wcześniej , gdy kocioł co chwilę się wyłączał ale jeszcze wtedy nie pojawiał się błąd F55....również nie mogłem załączyć tej funkcji na "włączone"..... Identycznie jest dzisiaj , niby zmiana została zapisane ale po 1 sekundzie status wracał na "wyłączona" .... w tej sytuacji to nie wiem czy w sprawnym kotle można tą funkcję tak po prostu zmienić Być może ten czujnik CO2 szwankował już wcześniej a teraz padł całkowicie.

 

Na szczęście nie mieszkam jeszcze w tym domu , to sytuacja nie będzie na tyle krytyczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Wymień czujnik i niech serwisant dokona regulacji analizatorem spalin oraz sprawdzi wszystko. Problem w tym że nie wiadomo czy błędne wskazania są wynikiem uszkodzenia czujnika czy czegoś innego więc raczej nikt na forum nie podejmie decyzji biorąc na siebie odpowiedzialność przynajmniej jeśli chodzi o tego typu uszkodzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...