Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Vaillant ecotec exclusive vc 206/5-7 - problem z utrzymaniem zadanej temp. zasilania


gregory1976

Recommended Posts

@Mareks77, czy tryb regulacji powrotu jest konieczny dla podłogówki? tzn że powinienem go przestawić? jaki będzie miało to wpływ? spadnie zużycie gazu badź lepiej piec wysteruje temp w obiegu?

 

Raczej nie będzie to miało wpływu na spalanie ale za to ma wpływ na temperatury uzyskiwane na zasilaniu i powrocie.

Regulacja według powrotu jest zalecana ale nie konieczna.

Z obserwacji wynika że kocioł nie przeregulowuje wtedy temperatury na zasilaniu tak by to średnia pomiędzy zasilaniem a powrotem była tą wyznaczoną z krzywej grzewczej a przelicza inaczej temperatury wyznaczane z KG i reguluje pracując oraz grzejąc dopóty dopóki na powrocie nie zostaną osiągnięte te temperatury.

Testowałem to kiedyś u siebie ale zaniechałem po miesiącu gdyż burzyło to inne moje ustawienia zgodne z życiem domu i przyzwyczajeniami, gdyż jadę cały czas na TERMOSTACIE.

Temperatury w domu były osiągane ale podłoga jak dla mnie była jakoś zimnawa więc zaprzestałem praktyk..

Możliwe że to tylko moje subiektywne odczucie związane z pesymistycznym nastawieniem.

Poza tym to nie brnąłem w to gdyż u mnie układ instalacji mieszany.....

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przypomniała mi się jeszcze jedna uwaga dotycząca mojego kotła. Na samym początku po instalacji i uruchomieniu kotła nie miałem podłączonego sterownika multimatic. Wtedy można ręcznie na kotle zadać temperaturę zasilania, okazało się że model exclusive nie pozwala ustawić ręcznie temperatury zasilania niższej niż 30C. Zdziwił się nawet mój pan instalator. Ponoć wszystkie pozostałe model pozwalają na ustawienie ręczne od 20C. Nie wiem czy to ma jakiś związek, ale teraz daje mi do myślenia ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem dzisiaj na infolinię Vaillant, i generalnie dowiedziałem się że powinno działać, mam sprawdzić jaką mam ustawioną temperaturę minimalną zasilania na sterowniku, a jeśli to nie to, to mam zrobić zgłoszenie serwisowe ;). Sprawdziłem mam 15 stopni ustawione, więc to nie to. Spróbowałem też przestawić sterowanie temperaturą na temperaturę powrotu (kod D.017), ale po przełączaniu piec przestał grzać i zaczął na coś czekać (przeszedł w tryb gotowości, czyli co 25 min włącza na 5 min pompę i czeka na jakiś warunek brzegowy) niestety zabrakło mi cierpliwości żeby go doczekać, po 3 godzinach i po tym jak temperatura wody w instalacji spadła do 26 stopni (przy zadanej 32), przełączyłem go z powrotem na zasilanie (włączył grzanie od razu). No cóż poczekam jak się zrobi nieco cieplej i znowu powtórzę eksperyment (na razie w perspektywie mrozy ;) )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu kolejna ciekawostka, z w wątku dotyczącego kotłów Immergas Victrix , cytując kolegę Kristoforokrk :

"Testowalem nawet przy zasilaniu 25st i pompie obiegowej ustawionej na minimum.

W mgnieniu oka rosnie temperatura powrotu.

Z moich obserwacji wynika, ze minimalna roznica miedzy zasilaniem a powrotem, ktora akceptuje ten kociol to 3st. Kociol broni sie przed nizsza roznica tych temperatur wzgledem siebie i sam podbija z automatu temp zasilania po jednym stopniu az do MAKSYMALNIE 5 stopni wzgledem zadanej temp zasilania.

W tym samym czasie temp powrotu ciagle rosnie i w momencie gdy jego temp mialaby byc nizsza niz 3st a temp zasilania podbita przez kociol o 5st wtedy kociol sam sie wylacza, zeby ostudzic powrot.

 

Czyli min roznica miedzy zasilaniem a powrotem to 3st, a maksymalna wartosc o ktora piec sam podbija temp zasilania wzgledem zadanej to 5st. "

 

Generalnie prawie identyczne zjawisko jak u mnie, też mam bardzo małą różnicę pomiędzy temperaturą zasilania a powrotu max 2-3 st.;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ich nie mierzę, to są dane z kotła (odpowiednie kody serwisowe), część danych jest dostępna również bezpośrednio w sterowniku Multimatic (zadana temp. zasilania i rzeczywista temp. zasilania). Te 32 stopnie, to właśnie temp rzeczywista zasilania, które można odczytać z kotła bądź sterownika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe mam tego kotła ale ostatnio mi go proponowano Mam eco TEC VC186/3-5 plus calorMATIC 630. Mam 3 obiegi dość rozbudowany system, ale poza temp zadawaną mam termometry na rozdzielaczach i te wartości trafiającą do sterownika. Z tego co piszesz u Ciebie caly system nie ma żadnej informacji zwrotnej "ile nagrzał" może z tego wynika przegrzewanie?

Zerknąłem i u mnie na jeden obieg podlogi teraz jest zadane 27 stopni na drugi 29. Tyle że mam mieszacze to reguluje temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej czytam, tym bardziej jestem przekonany, że winowajcą (tak jak na początku podpowiadał Mareks77) może być brak sprzęgła hydraulicznego. Uznałem (a właściwie uległem instalatorowi), że ze względu na prosty (1 obieg) i mały układ (dom ma ok 100) sprzęgło i dodatkowa pompa CO będą nadmiarowe. Nie przewidziałem że automatyka kotła będzie się "bronić" przed zbyt niską temperaturą powrotu podnosząc temperaturę zasilania (to oczywiście tylko hipoteza), a temu (zbyt niska temperatura powrotu) między innymi zapobiega sprzęgło hydrauliczne w instalacji CO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej czytam, tym bardziej jestem przekonany, że winowajcą (tak jak na początku podpowiadał Mareks77) może być brak sprzęgła hydraulicznego. Uznałem (a właściwie uległem instalatorowi), że ze względu na prosty (1 obieg) i mały układ (dom ma ok 100) sprzęgło i dodatkowa pompa CO będą nadmiarowe. Nie przewidziałem że automatyka kotła będzie się "bronić" przed zbyt niską temperaturą powrotu podnosząc temperaturę zasilania (to oczywiście tylko hipoteza), a temu (zbyt niska temperatura powrotu) między innymi zapobiega sprzęgło hydrauliczne w instalacji CO.

 

Automatyka kotła nie broni się przed zbyt niską temperaturą..... on tylko i pilnuje aby jego praca i regulacja temperatury przebiegała z jak największymi zyskami z kondensacji.

 

Dla kotła kondensacyjnego jak najniższa temperatura a raczej im wyższa różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem jest korzystna właśnie ze względów na zyski.

 

Obrona przed zbyt niską temperaturą powrotu istniała dla pieców na paliwo stałe..... z tego względu w instalacjach pojawiały się zawory czterodrogowe.

Tutaj nie ma czegoś takiego......temperatura powrotu rośnie w czasie tak jak rośnie temperatura grzejnika, pomieszczenia, podłogi....

Temperatura zasilania jest na początku utrzymywana na poziomie określonym z krzywej grzewczej, oraz ze względu na zyski z kondensacji itp sprawy.

W trakcie pracy temperatura zasilania wzrasta razem z temperaturą powrotu a następnie przekracza próg tak aby temperatura wyliczona z KG była średnią w pętli podłogówki czyli pomiędzy zasilaniem a powrotem.

 

Moc minimalna w kotle VC256/5-7 owszem jest na poziomie 1.9kW ale jest także uzależniona od jakości i kaloryczności gazu.

Ta sama moc jest uzależniona od warunków pogodowych ciągu w kominie itp.

 

Skoro według noty katalogowej temperaturę maksymalną kotła można ustawiać w zakresie pomiędzy 30*C a 80*C..........fabryczna nastawa to 75*C to jakoś nie wieżę że minimalna temperatura była by na poziomie właśnie 30*C.

 

Owe 30*C progu których nie możesz przekroczyć w dół test zagadką ale związaną z wieloma możliwościami.

Tutaj potrzebna jest wizyta autoryzowanego serwisanta który skontroluje parametry spalania wykluczając a zarazem kontrolując pewne rzeczy a dopiero przyczyny należy upatrywać w sprzęgle itp. rzeczach.

 

Sprzęgło swoją drogą przy nieumiejętnym nastawieniu zależności pomp może podwyższyć temperaturę powrotu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dalszych moich obserwacji wynika, że najprawdopodobniej przyczyną takiego zachowania kotła (podnoszenie temp. zasilania do 32C) jest po prostu założenie utrzymania dT >=2. Generalnie temp. powrotu utrzymuje się w wysokości 30C, gdy temp zasilania znajduje się powyżej 32 (przynajmniej w przedziale 32-35). Więc generalnie wynika z tego, ze przy niższych temperaturach zasilania (< 32) szybko się podnosi temperatura powrotu i kocioł robi wszystko żeby utrzymać minimum 2 stopnie różnicy między powrotem a zasilaniem, dopiero gdy osiągnie 32 na zasilaniu (30 na powrocie), to zaczyna działać to płynnie, bo temperatura powrotu przestaje szybko narastać. Teraz pytanie brzmi dlaczego przy temperaturach zasilania poniżej 32 tak szybko się podnosi temperatura powrotu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten sam problem ze swoim VC226/7-2 + multimatic700/6. W miedzy czasie doszedłem do ładu z dogrzewaniem pomieszczeń, przyczyna były siłowniki, które odłączyłem i regulatory pokojowe, teraz jadę na KG 0,25 i temp na vrc 21 stopni. Wszędzie mam temperaturę jaka chce. Piec działa w dłuższych cyklach. Regulacje temperatury robię na rotametrach. Przy KG 0.25, temp vrc 21 i zewnętrznej około 1 stopien temp zasilania mam 30 stopni a piec grzeje ponad 30 nawet 37 + moduluje na prawie max obciążeniu. Sprawdzałem w kodach i piec modulował na 78% przy temp powrotu 29 stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie d.15. Dodam jeszcze, że podczas załączenia palnika, kocioł bardzo długo chodzi z mocą blisko maksymalnej i wolno zjeżdza z modulacją.

 

Regulacje d.17 mam na zasilanie. Możliwe, że albo trzeba zmienić na powrót i wtedy sprawdzać KG czy jest odpowiednia, albo za taki stan rzeczy jest odpowiedzialny przewymiarowany kocioł, albo zbyt wysoki bieg pompy (wątpie), ostatecznie to tryb BRAK na vrc700.

Edytowane przez volvo132
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są właśnie obroty pompy, im większe obroty tym z większa mocą w danym momencie pracuje kocioł i zaczyna taktować. Tak przynajmniej ja to rozumiem. Zaobserwowałem, że jak spadnie temperatura zasilania do 28/27 to się wtedy załącza palnik i praktycznie jedzie z mocą maksymalną do jego wyłączenia i robi przesterowanie temperatury zadanej do 34/35. Temperatura zadana to 30 wg KG i temp zew. Czyli delta w tym przypadku wychodzi 2/3 stopnie. Coś ewidentnie jest nie tak, skoro przy tak niskiej KG, kocioł pracuje praktycznie z mocą maksymalną co chwilę. Testowałem tryb termostat i niestety się nie sprawdził u mnie, przy bezwładności podłogówki dochodziło do jej wychłodzenia tj pogorszenie komfortu i temperatury, potem kocioł musiał nadrabiać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyć to dziwne z tym kodem i nie do końca dla mnie zrozumiałe, ale może i tak jest (nie znam się specjalnie na tym ;) ). Tak czy siak u mnie tam praktycznie cały czas jest 15%. Inaczej u mnie też wygląda przesterowanie temperatury zasilania, u mnie bez względu na zadaną poniżej 32C, kocioł po pewnym czasie (1-2 godz. zależy od temperatury zadanej) dochodzi do 32 i nie wyłącza się i grzeje sobie tak cały czas, chyba że zrobi się cieplej (albo pozmieniam parametry na sterowniku) i temperatura zadana spadnie poniżej 6 od aktualnej (czyli w tym przypadku do 25) to dopiero się wyłączy. Powoduje to znaczne przegrzanie domu. Jedyne rozwiązanie na chwilę obecną to opcja termostat. Edytowane przez gregory1976
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...