Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

1000m2 BLACHOTRAPEZU + WEŁNA + FOLIA = WIELKI PROBLEM


JaPawlak

Recommended Posts

Drodzy forumowicze,

 

Nasza firma postanowiła zaadoptować halę stalową na powierzchnie biurową.

Na 80% hali pokrycie dachu to blacho trapez. 20% zaś to płyty azbestowe, które zostały wymienione na płytę OSB pokrytą papą termozgrzewalną.

 

Konsylium fachowców (ekipa wykonująca prace wykończeniowe + firma dekarska + architekt ) przed rozpoczęciem prac uzgodniło schemat działania zakładający:

 

1. Ocieplenie dachu wełną mineralną (15cm) od wewnątrz

2. Zastosowanie folii paroizolacyjnej

 

Uzgodniony sposób izolacji został zastosowany zarówno dla dachu pokrytego blacho trapezem (80%) jak i dla płyty OSB (20%). Po około 2 tygodniach od wykonanych prac i po uruchomieniu ogrzewania w różnych częściach dachu zaczęły pojawiać się przecieki.

 

Dekarze uznali, że prawdopodobnie nieszczelny jest dach i trzeba poprawić uszczelnienie od góry.

Po tygodniu walki z uszczelnieniami efekt nie ustał a wręcz nabierał na sile.

 

Kiedy poprosiliśmy o zdjęcie fragmentami folii i wełny okazało się że zarówno powierzchnia blacho trapezu jak i OSB są całkowicie mokre od skroplin.

Namoczona oczywiście została też wełna (zdjęcia w załączniku). Oczywiście po ponownym zebraniu fachowego "Konsylium" usłyszeliśmy:

 

1. Dekarz "My nie jesteśmy od skroplin tylko od robienia dachów więc to nie jest nasz problem a tym bardziej nie nasza wina"

2. Ekipa wykonująca ocieplenie dachu "Robiliśmy to co zalecił dekarz, to nie nasza wina, my nie jesteśmy od dachów"

3. Architekt "Mówiłem, żeby to zburzyć i postawić nowe. Takie sytuację na starych budynkach występują więc trzeba było mnie słuchać"

 

Wszyscy rozłożyli ręce i przed szybkim "rozejściem się" uznali ... "Trzeba położyć 20cm styropapy i będzie po problemie ale to dopiero na wiosnę" :bash:

 

Efekt jest taki, że po kilku miesiącach prac na:

 

1. Nową instalację wentylacyjną z rekuperacją

2. Nowe posadzki

3. Nową instalację elektryczną

4. Nową zabudowę KG

 

... kapie sobie woda w najlepsze w oczekiwaniu na wiosnę i kolejną izolację (tym razem zewnętrzną) :bash:

 

Co ciekawe, po zdemontowaniu folii oraz wełny dach szybko się osuszył i jest suchy (zarówno na OSB jak i trapezie).

 

Będziemy wdzięczni za każde dobre słowo, radę, pomoc. Stoimy aktualnie pod ścianą i patrzymy jak kapie. W obliczu LOCK DOWNU jest to jakiś sposób na radzenie sobie z kwarantanną ale po kilku dniach liczenie kropli staje się męczące :)

 

Z góry dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie!

 

IMG_6175 (1).jpgIMG_6179 (1).jpgIMG_6176 (1).jpgIMG_6178 (1).jpgIMG_6175 (1).jpgIMG_6179 (1).jpgIMG_6176 (1).jpgIMG_6178 (1).jpg

Edytowane przez JaPawlak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U wykonawców jak i u projektanta brak elementarnej wiedzy o wentylacji dachu (wentylacji warstwy izolacji cieplnej). Tą wentylację powinien przewidzieć projektant a wykonać dekarz (wlot i wylot powietrza). Natomiast szczelinę wentylacyjną powinien zapewnić wykonawca izolacji cieplnej montując wełnę w odpowiedniej odległości od płyt OSB i blachy. Konsylium "fachowców" z projektantem na czele proponuje 15 cm wełny! Stanowczo za mało! Takie minimum to 30 cm i to w dwóch warstwach aby zlikwidować mostki na krokwiach. Na załączonych zdjęciach widać, że wełna nie została ułożona a upchana. Dla takiego dachu zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem to zastosowanie izolacji nakrokwiowej i projektant od razu powinien takie rozwiązanie zasugerować. W przypadku gdyby wełna miała pozostać radziłby zastosować grubszą styropapę lub płyty PIR. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...