Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dwa obiegi grzewcze


elviss_17

Recommended Posts

Witam,

będę miał dwa obiegi grzewcze, chcę by każdy był sterowany niezależnie za pomocą jednego sterownika temperatury wewnętrznego, jeden regulator wewnętrzny na jeden obieg (plus pogodówka naturalnie). Podłogówka 100 %, jedna bryła, dwa mieszkania rozdzielone garażem. Zamontowane mam póki co 2 grupy mieszające rozdzielacza z pompą energ. 60 Ferro. Panowie, czy taka instalacja zapewni mi to czego oczekuje to jest sterowanie niezależne dwoma obiegami poprzez wewnętrzne sterowniki temperatury? Będzie efektywne i oszczędne?

Edytowane przez elviss_17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobne sterowanie to szerokie pojęcie. Jeśli dwie grupy pompowe są bez mieszacza czyli zaworu trójdrogowego z siłownikiem to sterowanie obejmie tylko załączanie lub wyłączanie pomp w danym obiegu grzewczym.

To spowoduje panowanie nad temperaturą pomieszczeń ale dalekie będzie od regulacji pogodowej.

 

Pełna automatyka i sterowanie pogodowe pojawiło by się w momencie zamontowania drugiej opcji czyli wspomnianych mieszaczy, ale z siłownikami sterującymi zaworami drogowymi. W takim przypadku regulatory powodowały by zmianę temperatury czynnika grzewczego osobno w każdej części domu i regulację pogodową która uzależnia temperaturę czynnika grzewczego od temperatury na zewnątrz domu.

 

Pytanie brzmi co planują instalatorzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamontowany tylko rozdzielacz

:GM60GPA.jpg

https://www.ferro.pl/produkt-grupa-mieszajaca-do-ogrzewania-podlogowego-1-z-pompa-elektroniczna-256130-4465-GM60GPA.html

Niby to grupa mieszająca ale nie wiem czy o to Ci chodzi? chyba nie, więc mieszacza nie mam. W takim wypadku przy braku sterowania przez pogodówkę jak piszesz będzie to mało efektywne/oszczędne? Czy dodanie mieszacza z siłownikiem sterujący zaworami drogowymi jest lepsza opcją, jeśli to można jeszcze zrobić?

Prostsza i tańsza wydaje się opcja 1 tj. regulacja za pomocą sterownika temperatury zewnętrznej (jak rozumiem jest za ciepło to pompka nie pompuje wody i tyle). Czy jednak warto zainwestować w opcję 2?

Moi instalatorzy nie robili nigdy tego typu obiektu z dwoma obiegami 100% podłogowe- nie polegam na ich wiedzy niestety.

Proszę o pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz grupę pompową mieszającą ponieważ pod pompą znajduje się zawór trójdrogowy termostatyczny.

To ten element z czarnym pokrętłem.

Zawór termostatyczny pozwala na ustalenie stałej temperatury.

 

Jeśli źródło ogrzewania będzie źródłem niskotemperaturowym czyli opartym o kocioł kondensacyjny a temperatura zaworu termostatycznego będzie nastawiona na 42 - 48*C to całość instalacji będzie zasilana jednym czynnikiem grzewczym o takiej samej temperaturze wyprodukowanej przez kocioł kondensacyjny według regulacji pogodowej.

Same regulatory które będą miały tylko i wyłącznie załączać i wyłączać pompy od obu osobnych obiegów jest dobrym sposobem pozwalającym na panowanie nad temperaturą w całym domu.

 

Zawór termostatyczny będzie tylko i wyłącznie stanowił ograniczenie maksymalnej temperatury czynnika grzewczego której w normalnych warunkach nie jest on w stanie osiągnąć.

 

Jest to tania okrojona wersja regulacji mającą niestety pewne niedoskonałości.

Samo ogrzewanie podłogowe posiada dość długi czas reakcji dlatego regulatory załączające pompy muszą mieć dużą dokładność i niską strefę histerezy .

Nie spełnienie tego warunku zemści się dość dużymi wahaniami temperatury dochodzącymi do ok 2*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...