Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

OGRZEWANIE groszek, pellet czy pompa ciepła?


Kozlusan

Recommended Posts

Ja stoję właśnie przed wyborem źródła ogrzewania w domu i mam coraz większy mętlik co wybrać. Dom mały - 90m2, na którym na pewno nie będę oszczędzał w kontekście ocieplenia. Na co bym nie patrzył to koszt orientacyjny instalacji do potrzeb to trochę takie strzelanie z armaty do komara (może poza klimą z funkcją grzania). W domu na pewno będzie kominek i wiadomo jeden komin do niego.

I teraz tak:

- ekogroszek to już nie te czasy, żeby ładować się w to przy nowym domu. Poza tym pewnie bliżej niż dalej do zakazu palenia nim...

- Pellet - nie mam jakichś złych skojarzeń i mógłbym w niego pójść. Jedyny minus to kotłownia byłaby oddalona ok. 25m2 od domu w budynku gospodarczym. Szkoda miejsca w tak małym domu na kotłownie na paliwo stałe, a poza tym nie leży mi zostawienie takiego źródła ogrzewania w domu pod moją nieobecność (chociaż młody to dziwne nawyki, z których raczej się nie wyleczę).

- Wspomniana klima - obawiam się, że koszty prądu mogą mnie zaskoczyć. Dużych mrozów się nie obawiam, bo gdyby nie dawała rady będzie kominek. Kolejna sprawa to hałas - mieszkam na wsi, więc jest stosunkowo cicho (trochę szkoda sobie psuć sobie otoczenie dodatkowym szumem).

- Pompa + podłogówka - hałas jak wyżej, cena pewnie porównywalnie do wyrzucenia kotłowni z piecem na pellet poza dom. Kwestia trwałości (spotkałem się z wpisami samych instalatorów, że po 6-7 latach zdarzały się sytuację, gdzie pompa padała bez możliwości reanimacji). Trochę byłoby szkoda przy tym koszcie. Poza tym ta ostatnia moda na pompy i nagonka na bycie ECO mi jakoś nie pasuje (trochę jak z olejem opałowym i kredytami we frankach jakąś dekadę temu).

 

Podsumowując - ciężki temat, ale na szczęście jeszcze jakiś rok został na podjęcie decyzji. Może coś się wyjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Wspomniana klima - obawiam się, że koszty prądu mogą mnie zaskoczyć.

 

Chyba pozytywnie? Jak masz z 20kWh/m2/r (realne przy rekuperacji) to za rocznie prąd do klimy zapłacisz nawet w opłacalnej dla nikogo G11 jakieś 400zł. Przy WG wyjdzie jakieś 1000zł (w G12 i 50% drogiej strefy odpowiednio 270/680zł)

 

Masz megawątek o grzaniu klimą i o grzaniu z COP=1.

Klima użytkowo ma wady innych systemów nadmuchowych - ale kosztów się nie obawiaj. Rozważ, czy funkcjonalnie Ci odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyliczenia i podpowiedź. Na stronie CW już tak kolorowo nie jest, ale zakładam, że tam są jakieś dziwne uśrednienia, przez co wynik może być nawet 30-50% przekłamany (za mało danych do wyliczeń). Na ściany pójdzie 20cm grafitu 0,031, w podłogę 20cm styro 0,04 lub niżej, dach ok. 30cm wełny o dobrych parametrach lub pianka OK, jeśli wymyślę akceptowalny sposób jej oddzielenia od deskowania. W projekcie ~ 50kWh/m2/rok. Akceptowalne koszty ogrzewania w moim przypadku to ok. 2k max bez CWU. Jak od reku znajdę sensowną firmę w moim regionie to pewnie zrobię.

Na razie i tak zostanę chyba przy tym, aby wystartować z kominkiem + klima do grzania/chłodzenia i zobaczę co się będzie działo. Awaryjnie może rozłożę podłogówkę samodzielnie bez rozdzielaczy. Koszt materiałów pomijalny, ale jak coś nie będzie się zgadzać to pozostanie kupić rozdzielacze i podłączyć coś do grzania, a nie kuć świeżo zrobione podłogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Proszę o info posiadaczy PC. Ile kWh na dobę pobiera PC przy obecnych mrozach (proszę podać jaki duży budynek) i

 

W największy mróz -18 poszło mi na ogrzewanie 20,9kWh (to było 18 stycznia), przedwczoraj było -14 czy -15, poszło 15,4kWh, to są dwie najgorsze doby w tym sezonie grzewczym.

 

czy jest możliwe aby wyłączała się automatycznie przy temp. od -15 st.C?

 

Nie. Zazwyczaj. Pytanie o jaki wynalazek chodzi, który tak pracuje w mrozy? (a raczej nie pracjue:lol2:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

u siebie w domu mam zainstalowany dobrej jakości koscioł na groszek, rozprowadza równomiernie ciepło, kocioł posiada elektroniczny układ sterujący z obsługą trzech pomp i wyjściem na sterownik pokojowy

Kocioł kupilem u :spam:

Edytowane przez finlandia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...