Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wyjaśnienia działania wentylacji


Recommended Posts

Witam ,

Mam pytanie o zasadę działania wentylacji a poziom wilgotności w domu . Mam dom po termomodernizacji ocieplony wełną , okna plastiki dwuszybowe montowane na przestrzeni lat z których czuć chłód mimo największego docisku słaby montaż i wiek dodatkowo na kilku dołożyłem nawiewniki wrębowe , wentylacja grawitacyjna . Latem się zgodzę w domu gorąco bo brak klimy i duszno bo wentylacja nie działa tutaj chce zamontować stabilery w kratkach łazienkowych i dać wyciąg mechaniczny na komin dodatkowo wilgoć będę dosuszal osuszaczem domowym (latem 60%) . Natomiast jak to jest w zimę obecnie grzeje pomieszczeni 20-22st stopnie i wilgotność na poziomie 40-45 stopni czyli jest ok , ale teraz przy 2 dniach mrozów widzę w każdym pomieszczeniu spadło do okolic 30% da się odczuć różnice w oddychaniu dodatkowo potęguje uczucie chłodu . Co w tym przypadku działa lub nie działa , co mogę tutaj zrobić poprawić ? Będę wdzięczny jak mi ktoś wyjaśni działanie wentylacji na przykładzie mojej sytuacji .

Wiem , ze WM czy rekuperacja to fajna sprawa w nowym domku , ale tam tez są problemy z suchym powietrzem zimą i wilgotnością latem czyli co wszyscy jesteśmy skazani na osuszacz / klime i nawilżacz .

 

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzw. „Obrzęd gromniczny” zrobiłem nic nie wykazało . Nawiewniki działają słabo , ale jednak . Kratki wyciągowe w łazienkach prawidłowo wyciągają powietrze .

Poczekam może ktoś zechce mi odpowiedzieć w temacie na zapytanie .

Dom stary nie ma sensu pakować WM , która jak wiem , w zimę wysusza bardziej .

Może to chwilowy problem ze spadkiem wilgotności z racji -20 na dworze , po ogrzewane pomieszczenia cały czasu ta sama temperatura są głowice wiec ciagle grzejniki nie wysuszają .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom stary nie ma sensu pakować WM , która jak wiem , w zimę wysusza bardziej .

 

Wręcz przeciwnie. To jedyny rodzaj wentylacji, która może odzyskiwać wilgoć (ERV). Każda wentylacja bez odzysku wilgoci wymieniając tę samą ilość powietrza wysusza tak samo. Ale przy WG masz mizerną kontrolę nad ilością wymienianego powietrza - przy WM pełną (np. ustawiasz na minimum, jak nie ma nikogo a "turbo" jak zapraszasz gości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom piętrowy , stropy , montaż taki w wykończonym domu to spory koszt i bałagan (jak ukryć rury itd. ) .

Jaki jest objaw tego , ze spadła tam wilgotność z 40% do 30% to tylko objaw tego , ze na dworze było -20 ? Grzjeniki grzały w podobny sposób ta sama temperatura czyli nie powinny wyszukać . Jak wspomniałem wyciągi mam w łazienkach , ale ciąg jest słaby , okna to tylko nawiewniki wrebowe + nieszczelność po latach wiec nie ma tu mowy o nadmiernej pracy WG ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyżej WM fajna , rekuperacja tez , ale to nowy dom z ociepleniem + nowoczesne zródła ciepła , a nie stary dom z oknami z kotłem na paliwo stałe po ociepleniu .

Ja pójdę w kierunku instalacji hybrydowej zamontuje stabilery 50m3/h w łazienkach ( Peter , piętro ) i na końcu kanału wentylator wyciągowy może elektryczny i powinno się poprawić dużo . Względem tego co jest .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest objaw tego , ze spadła tam wilgotność z 40% do 30% to tylko objaw tego , ze na dworze było -20 ?

 

Jak w okolicach zera jest 30% to dowodzi, ze w tym domu WG działa słabo albo wcale (higrometry mają tendencję do przekłamywania tym bardziej, im dalej od środka skali). Jak działa w miarę sprawnie to święto jest, jak bez właśnie rozwieszonego prania czy innego źródła wilgoci poniżej +5 jest 40% wilgotności.

 

Skutki zbyt suchego powietrza?

1. Przesuszone śluzówki dróg oddechowych = drapanie i bóle gardła, problemy z oddychaniem, kaszel, łatwiejsze łapanie infekcji.

2 Ryzyko problemów skórnych - swędzenie, atopia.

3. Unosi się o wiele więcej kurzu co zwiększa reakcje alergiczne.

4. Oczy, które stają się przekrwione, pieką i łzawią.

5. Drewno się rozsycha (niektóre inne materiały również)

 

Tak wyżej WM fajna , rekuperacja tez , ale to nowy dom z ociepleniem + nowoczesne zródła ciepła , a nie stary dom z oknami z kotłem na paliwo stałe po ociepleniu .

 

Jedno z drugim nie ma nic wspólnego (poza wymogami co do do wentylacji kotłowni). Rekuperacja to nie tylko komfort, bo działa jak chce człowiek, a nie natura, powietrze przefiltrowane i nie smaga lodowatym powietrzem po głowie, bo wpada ogrzane, ale też jakieś 30kWh/m2/r odzyskanego ciepła (zmniejszając strumień powietrza podczas nieobecności to jeszcze więcej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 0 stopni mam 40% do 30 % spadło teraz przy okolicach -20 wiec chyba działa tak jak mówię same okna maja nieszczelności z biegu lat + te nawiewniki trochę dają . Mam dość dobre higrometry wiec raczej wyniki prawdziwe.

Zgadzam się , ze WM + reku słuszne rozwiązanie , ale to jakbym nowy dom budował tutaj mówię jest problem w domu mojego tego typu , żeby to schować . Czy takie zamontowanie wyciągów 50m3/h w 2 łazienkach będzie dobre wyjście czy mogę dać 30m3/h w domu 2-3 osoby .

Dodatkowo turbowent na każdy kanał będą raczej elektryczne wiec tam tez mogę ustawic moc wyciągnego m3/h .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Tak jak wspomniałem przy 20-21 stopniach miałem 40-45% wilgotności . Przy pierwszym spadku temperatury do okolic -20 jakie było w styczniu wilgotność w domu spadła do 30-35% . Niestety muszę ratować się zakupem nawilżaczy powietrza na taki duży metraż , ale przeglądając forum posiadacze WM tez maja ten problem z niska wilgotnością w zimę jak i przy WG . Czy tutaj dodatkowe wietrzenie pomieszczenia coś poprawi czy raczej poprzymykać nawiewniki w oknach z racji , ze powietrze na zewnątrz po podgrzaniu do temp. pokojowej ma bardzo niską wilgotność ? Jak to obecnie poprawić w jakim kierunku postępować ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewietrzylem pomieszczenie na 10min z 21st. 42% zrobiło się 17st. 30% i po podgrzaniu 21st. 32% czyli wietrzenie bardziej dla domów które maja problemy z nadmierna wilgocią . Czy na taki stan jaki opisałem wyżej czyli nadmierne działanie wentylacji grawitacyjnej czyli niska wilgotność mogą przyczyniać się nieszczelności okien montowanych 10 lat temu ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po jej modernizacji czyli dołożeniu stabilerow w kratki 30m3/h i wyciągów na kominie wentylacja zacznie działa prawidłowo wiec wilgotność będzie napewno poniżej tego co jest teraz czyli pewnie z 20% ?

 

Kratek mam 3 na 200m2 czyli wyjdzie 90m3/h , ktoś pisał , ze przy WM obniżają do poziomu 100m3/h , żeby nie mieć problemu z suchym powietrzem . W każdym razie wentylacja będzie poprawiona i nie wiem jak się wtedy przygotować na kolejny sezon i wilgotność zimą .

Nawilżanie powietrza zima , to już chyba teraz norma w budynkach starych i modernizowanych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgotność podniesiona do poziomu 50% dzięki zakupionemu nawilżaczowi , ale jest pewna zagwozdka . Mówi się , ze jak jest woda na oknie to oznaka słabej wentylacji / za duża wilgotność , ale znowu starając się mieć wilgotność na prawidłowym poziomie 40-60% podnosimy punkt rosy przy tej samej temp w pomieszczeniu np. 20 stopni w pokoju przy suchym powietrzu dół okna suchy , po nawilżeniu pomieszczenia do optymalnych warunków przebywania 50% skroplone okna

(wyższy punkt rosy ) i bądź tu teraz mądry.

Paradoks wietrzenie / wentylacja , a potem nawilżanie do poprawnych wartości bo problemy przez suche powietrze .

 

Rozumiem , ze złota receptą jest mieć okna z niskim współczynnikiem , ciepłą ramką i do tego Reku , ewentualnie nawilżacz na zimę jak WM wysuszy z naturalnych względów powietrze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec każdy dom nawet z WM czy rekuperacja ma problem z wilgotnością zima na poziomie 20-30% i tutaj jedynie pomoże nawilżacz ?

Zimą wentylacja wysusza powietrze, nieważne czy WG czy WM (większość). Jak działa to wysusza.

Rozwiązaniem przy WM jest kupić rekuperator z odzyskiem wilgoci lub domontować centralny nawilżacz.

Przy WG - po staremu pojemniki z wodą na każdym grzejniku lub jakieś "szmaty" suszące się. Po nowemu kupić jakiś nawilżacz (twoje zastosowanie).

 

Dzisiaj nawet wentylujac 100m3/h potrzebujesz ponad 20l wody na dobę żeby utrzymać wilgotność powyżej 40%.

To muszę produkować dużo więcej niż 20l, zaskoczyło mnie to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od wilgotności bezwzględnej na zewnątrz. A generalnie im zimniej, tym większy deficyt wody.

U mnie teraz jest 1,5g/m3.

 

Jak chce mieć 9g, to musze dokładać 7,5g na każdy m3. 100x7,5x24=18000g na dobę. A jak dojdzie do tego jakieś wietrzenie, lub zwiększysz prędkość reku to odpowiednio wzrasta.

 

Co więcej, nawilżacz ewaporacyjny, czy to w kanale czy w domu, pobiera energię z otoczenia. Na odparowanie 20l w 15 stopniach wody trzeba prawie 14kWh energii.

U mnie nawilżacz kanałowy wciąga ciepło ze zbiornika CWU 450l. Temperatura spada w oczach. Wiec jak masz nawilzacz pokojowy to tez musisz dostarczyc te energie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nawilżacza tylko odzysk w centrali.

 

Ja obecnie na panelu od centrali mam 10,12 g/m3.

 

Ale bardziej ufam innym miernikom i w różnych częściach domu jest to 9,29 g/m3 oraz 9,65 g/m3.

 

Na zewnątrz nie ma miernika wiem tylko, ze jest -9 st.C

Ale patrząc na ogólne dane z netu (stacje najbliżej jak się da) to mam ok. 2-3 g/m3.

 

Rekuperator mam ustawiony na % wentylatorów, mielę jakieś 160m3/h.

 

Uśredniając mam 160*7*24 = 26,88 litrów. Gdzieś ta produkcja jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...