Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja w pomieszczeniu bez okna


Recommended Posts

Witam

Chciałabym dowiedzieć się czy możliwe jest -wg prawa budowlanego -wydzielenie z niespełna 30m2 mieszkania o wysokości 3,10m sypialnię z otworem wejściowym (bez drzwi) wielkości 80x215 lub 80x260, bez podłączenia do szybu wentylacyjnego( duża odległość)?. Czy sytuacja będzie inna jak przeznaczę pomieszczenie na garderobę a nie sypialnię?Byłabym bardzo wdzięczna za wszelkie sugestię.

indddd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałabym dowiedzieć się czy możliwe jest -wg prawa budowlanego -wydzielenie z niespełna 30m2 mieszkania o wysokości 3,10m sypialnię z otworem wejściowym (bez drzwi) wielkości 80x215 lub 80x260, bez podłączenia do szybu wentylacyjnego( duża odległość)?. Czy sytuacja będzie inna jak przeznaczę pomieszczenie na garderobę a nie sypialnię?Byłabym bardzo wdzięczna za wszelkie sugestię.

 

W prywatnym mieszkaniu nikt tego nie sprawdzi. Bardziej niż o przekroczenia prawa martwił bym się czy spanie osób w pomieszczeniu bez świeżego powietrza jest humanitarne. W obozie w Oświęcimiu widziałem takie pomieszczenia karne bez powietrza dla więźniów. No i oczywiście bez wentylacji zaraz pojawi się grzyb, wtedy będzie wpis "Jak pozbyć się pleśni w garderobie?". Rozwiązaniem jest doprowadzenie wentylacji mechanicznej do tego pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź i troskę. Niestety mieszkanie będzie musiało mieć odbiór techniczny. To gminne mieszkanie do samodzielnego remontu . Mówiąc o mechanicznej wentylacji myślał Pan o rekuperatorze? Jestem pod kreską, a właściwie dwiema i nie mam środków na jakieś poważne instalacje. Czy byłaby niskobudżetowa możliwość zamontowania czegoś takiego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mieszkanie będzie musiało mieć odbiór techniczny.

To trzeba sprawdzić w WT. Może ktoś się wypowie.

 

Mówiąc o mechanicznej wentylacji myślał Pan o rekuperatorze?

Niekoniecznie. Myślałem o samych wentylatorach nawiewnych, wywiewnych lub nawiewno-wywiewnych bez rekuperacji. A jak się da rekuperator to będzie jeszcze lepiej. Trzeba sprawdzić w WT wymogi odnośnie pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do WT to - W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8.

Jeżeli ma być tam sypialnia to nie przejdzie. Chyba, ze chcesz kreatywnie na czas projektu, odbioru twierdzić, ze to składzik.

A jak już będzie składzik to wentylacja też przejdzie (taka jak na rysunku, jakiś otwór w wewnętrznej ścianie, następnie powietrze pokona (lekko zmuszone) drogę co ją ma pokonać i trafi do komina wentylacyjnego.).

 

edyta:

Właśnie doczytałem, ze nie będzie drzwi tylko otwór, czyli aneks sypialny otwarty na pokój dzienny :) To moze jednak to okno nie będzie blokować tematu.

Edytowane przez giman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ślicznie dziękuję za odpowiedź. Właśnie liczyłam na ten otwór, że da jakąś furtkę, na zasadzie aneksu. Nigdzie nie znalazłam zapisów, które określałyby kiedy pomieszczenie można uznać za odrębne a kiedy za część większej całości. W założeniu jak na projekcie ma być sypialnią, na czas oddania -czymkolwiek(byle mieszkanie spełniało wymóg powierzchni użytkowej minimalnej). Wentylacja w garderobie zgodnie z przepisami musi być podłączona do osobnych kanałów wentylacyjnych, których zadaniem jest usuwanie zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz budynku (strumień 15m3). W sypialni jeszcze większy wymagany napływ powietrza. Jak czytam o wentylatorach wyciągowych to znowu muszą być do kanału. Myślę już nawet by część ścianek zrobić potem- choć odbiór mam z pełnym wyposażeniem i nie uśmiecha mi się wejście z powrotem w kurz,brud i ekipę remontową.

Moje początkowe założenia i plany niestety rozbijają się o mało elastycznie przepisy, a codziennie wynikają nowe problemy .Ech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...