Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna wywiewna -dom jednorodzinny


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 45
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Minusy które znam to mniejszy odzysk ciepła i bardziej delikatny wymiennik.

 

Odzysk ciepła mają większy (niższą to mają sprawność temperaturową - a to nie to samo). Mam wymiennik z ERV i bez ERV - ten bez bardziej kruchy.

 

Plusy to że nie zamarzają

 

Mit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u ciebie moim zdaniem jest stanowczo za mocny rekuperator wsadzony. Na 3 osoby i 158m2 600 to stanowczo za dużo. U mnie jest około 110m2 i mam 300 która chodzi na 26% + chwilowe przewietrzenia./

 

Ale jakie znaczenie ma wielkość centrali? Znaczenie ma wymiana powietrza, a wymieniam go teraz 120m3, tak by CO2 nie przekraczało 1000ppm w skrajnych warunkach.

 

Wyższe wymiany są używane tylko w ekstremalnych sytuacjach jak smażenie, czy goście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jaki rozmiar powinienem wybrać, żeby uniknąć przewymiarowania, zamarzania i przesuszania powietrza? Oczywiste jest, że jak wezmę reku, który maksymalnie wymieni 120m3 i włączę go na 120m3 to będzie głośno i prądu zeżre sporo. Więc ile? 250m3? W sumie będą 3 osoby w mieszkaniu. Fajnie by było gdyby przy większej liczbie osób jednak dało się oddychać :D

Zamówiłem projekt, czekam na info. :)

Edytowane przez Cjapek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jaki rozmiar powinienem wybrać, żeby uniknąć przewymiarowania, zamarzania i przesuszania powietrza? Oczywiste jest, że jak wezmę reku, który maksymalnie wymieni 120m3 i włączę go na 120m3 to będzie głośno i prądu zeżre sporo. Więc ile? 250m3? W sumie będą 3 osoby w mieszkaniu. Fajnie by było gdyby przy większej liczbie osób jednak dało się oddychać :D

Zamówiłem projekt, czekam na info. :)

 

uważaj bo jak będziesz miał za słaby to sie udusisz w męczarniach. W projekcie będziesz miał prawdopodobne podany ale sądzę ze max 300

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Instalacja założona. Teraz pozostaje wybór centrali.

Zastanawiam się nad kilkoma rozwiązaniami.

Przemawia do mnie Mitsubishi Lossnay - konstrukcja stara, sprawdzona, bezawaryjna, bezproblemowa, ale doczytałem na forum, że ma niski spręż, więc może być mało wydajna.

W związku z tym postanowiłem dołożyć i zacząłem analizować zakup Izii 302 ERV, ale jak poczytałem opinie i problemy z jakimi borykali się forumowicze, to mam wrażenie, że dobra jest tylko obudowa?... Taki rekuperator dla majsterkowiczów? Może więcej osób używa, ale się nie chwali ? :)

Mam jeszcze 3 typ - Hyundai HRS-PRO 350.

Co o tym sądzicie?

Czy ktoś z kolegów podpowie czym się tutaj kierować? Nie wiem jak zbadać opory w instalacji, ale wykonana zgodnie z projektem 1:1 (wg. projektu Izzi 302ERV)

Każda z centrali ma podobny odzysk, podobną entalpię, silniki DC , chociaż Hyundai ma aż 10 prędkości do wyboru. Generalnie parametry podobne, wszystkie mieszczą się w budżecie, ale chciałbym wybrać mądrze.

Pomożecie? ;)

Edytowane przez Cjapek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakie znaczenie ma wielkość centrali? Znaczenie ma wymiana powietrza, a wymieniam go teraz 120m3, tak by CO2 nie przekraczało 1000ppm w skrajnych warunkach.

 

Wyższe wymiany są używane tylko w ekstremalnych sytuacjach jak smażenie, czy goście.

 

Ma takie znaczenie że jak wielki wymiennik i mały przepływ tym szybsze zamarzanie wymiennika i problemy zimą.

 

Kiedyś RecAir podawał jaki musi być minimalny przepływ na swoich wymiennikach aby nie dochodziło do szybkiego zamarzania wymiennika.

Inna rzecz że też ekonomia. Po co kupować zbyt mocną , zbyt drogą centralę ?

 

Przyjęło się że starczy 20-30m3/h na osobę , czyli osoba 4 osoba to przepływ około 80-120m3/h. Zbyt duży przepływ to bezsensowna strata energii i ... przesuszanie domu ...

 

U mnie rodzina 4 osobowa , centralka 220m/3 , działa na 40-60% wydajności. W zimę nie mamy problemów z przesuszeniem , nie stosujemy nawilżaczy.

Być może to też zaleta murów - silikaty które też zapewniają zdrowy mikroklimat ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym postanowiłem dołożyć i zacząłem analizować zakup Izii 302 ERV, ale jak poczytałem opinie i problemy z jakimi borykali się forumowicze, to mam wrażenie, że dobra jest tylko obudowa?...

 

Nic podobnego. Najmocniejsze punkty to wymiennik i wentylatory. A opinii o 302 niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma takie znaczenie że jak wielki wymiennik i mały przepływ tym szybsze zamarzanie wymiennika i problemy zimą.

 

Kiedyś RecAir podawał jaki musi być minimalny przepływ na swoich wymiennikach aby nie dochodziło do szybkiego zamarzania wymiennika.

Inna rzecz że też ekonomia. Po co kupować zbyt mocną , zbyt drogą centralę ?

 

Przyjęło się że starczy 20-30m3/h na osobę , czyli osoba 4 osoba to przepływ około 80-120m3/h. Zbyt duży przepływ to bezsensowna strata energii i ... przesuszanie domu ...

 

U mnie rodzina 4 osobowa , centralka 220m/3 , działa na 40-60% wydajności. W zimę nie mamy problemów z przesuszeniem , nie stosujemy nawilżaczy.

Być może to też zaleta murów - silikaty które też zapewniają zdrowy mikroklimat ...

 

Duże wymiary i mały przepływ w przypadku erv to o wiele lepszy odzysk energii i wilgoci. Dla zamarzania wielkość wymiennika nie ma żadnego znaczenia. Choć są oczywiście minimalne przepływy - u mnie to 64m3/h. Duża centrala jest też o wiele cichsza, bo pracuje na niskich obrotach.

W normalnych sytuacjach mała centrala wystarcza, ale gdy w domu przebywa więcej osób, to zapas mocy jest jak znalazł.

 

Też mam silikaty, a na nich tynki CW - zerowy wpływ na klimat w domu. Szczególnie gdy pomalujemy to nowoczesnymi farbami.

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic podobnego. Najmocniejsze punkty to wymiennik i wentylatory. A opinii o 302 niewiele.

 

@Kaizen dzięki za odp.

Używasz Izzi? Ponoć 302 jest poprawioną wersją 300. Nie oczekuję cudów, byle nie narzekać, że za takie pieniądze działa to tak samo beznadziejnie jak grawitacja.

Czy 3 biegi wentylatorów to nie za mało?

Różnicę w odzysku na poziomie kilku % jestem w stanie zaakceptować, ważne, żeby było komfortowo.

Okna mam otwierane (sąsiad zrobił bez klamek :D ) i nie boję się ich otwierać, ba, nie wyobrażam sobie nie otworzyć okna co jakiś czas mimo pracy reku, ale zapasu w Izii nie ma.

Edytowane przez Cjapek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenię i szanuję, ze Kaizen zdaje bardzo szczegółową relację z posiadania tego reku, bardzo przydatne wpisy.

I jednocześnie dziwię się, że ta relacja zachęca do kupna (tyleż problemów jest z tym reku). Chyba, że w 302 poprawili wszystko w stosunku do 300.

 

Pytanie na co można zamienić Izzi?

Wentylator i wymiennik są faktycznie interesujące.

Czy coś w tej kwocie z podobnymi parametrami i lepszą opinią występuje na rynku? Osobiście nie znalazłem nic więcej poza wymienionymi przeze mnie kilka postów wyżej, ale opinii jest mało. Na lossnay fakt, nikt nie narzeka poza faktem, że jest mało wydajny...

A może każdy reku do 10k po prostu wymaga uwagi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenię i szanuję, ze Kaizen zdaje bardzo szczegółową relację z posiadania tego reku, bardzo przydatne wpisy.

I jednocześnie dziwię się, że ta relacja zachęca do kupna (tyleż problemów jest z tym reku). Chyba, że w 302 poprawili wszystko w stosunku do 300.

 

Jak ktoś nie ma z tym reku problemów, to nie ma o czym pisać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...