Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zalewanie stropu teriva zimą - prośba o pomoc


Recommended Posts

Witam, stoimy przed dużym dylematem, czy zalewać strop teriva w przyszłym tygodniu, czy jednak poczekać aż temperatury będą znacznie wyższe (dolnośląskie) ? Ok trzech tygodni temu zostały ułożone bloczki teriva, wszystko zostało zaszalowane i przygotowane do zalania betonu. Niestety wystraszyliśmy się śniegu i niskich temperatur i strop do tej pory nie został zalany, ale niestety nie został także w żaden sposób zabezpieczony przez naszego wykonawcę. Już kilka razy leżał tam śnieg, padał deszcz...Dzisiaj ponownie spadło ok 20 cm śniegu... Nie wiemy co robić, nie mamy wiedzy, czy pozostawienie w takich warunkach bez zalania tych szalunków i ułożonych bloczków teriva do wyższych temeratur (które nie wiadomo kiedy przyjdą) może im zaszkodzić ? Czy lepiej jednak zalać ten strop ( w przyszłym tygodniu:

* w poniedziałek prognozują ok -2 w dzień, w nocy między -2 a 0,

* we wtorek w dzień między +2 a +4 stopnie a w nocy ok +4 i deszcz,

* w środę rano między +4 a + 7, popołudniu +6 i deszcz, w nocy +6 deszcz,

* w czwartek rano między +4 a +6 , a w nocy +1 a +2,

* w piątek w ciągu dnia +2 do +4 a w nocy od 0do+1 i snieg z deszczem,

* w sobotę ok + 3 i dalej prognozy pokazaują ok 0 stopni w dzien , w nocy na minusie i śniegi).

 

Nie wiemy, czy większe ryzyko niesienie pozostawienie tego wszystkiego na kolejne tygodnie, czy zalanie przy takich niskich temperaturach i możliwych opadach śniegu, deszczu, dużych mrozach ? A jeśli zalewać/nie zalewać to jakie zastosować środki zabezpieczające ? Będziemy bardzo wdzięczni za wszelkie rady i sugestie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na S3 wiadukty leją z dodatkami mrozoodpornymi :D. Prawidłowo by było troszkę odczekać, szalunki z desek mogą przezimować, nic im się złego nie powinno stać. Ewentualnie zamówić beton z dodatkami, a po zalaniu i lekkim związaniu całość przykryć przed mrozem (nie folia, tylko np płyty styropianu + folia na zewnątrz).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są niemal idealne warunki na zalanie stropu. Na pewno dużo lepsze niż w środku lata. Dodatki przeciwmrozowe to trochę pic na wodę, najwięcej daje podgrzewanie wody zarobowej i kruszywa przez węzeł betoniarski (mieszanka powinna mieć powyżej 10st.). Za to oczywiście jest dopłata. Ważny jest również rodzaj cementu. W warunkach zimowych najlepszy będzie CEM I, który da szybko wystarczającą wytrzymałość wczesną. No i konsystencja najlepiej S3 (czyli nie za rzadki).

Drugą kwestią jest staranne odlodzenie zbrojenia i pustaków palnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...