Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oddzielne sterowanie temperaturą podłogówki i grzejników


adam749

Recommended Posts

Witam.

Posiadam parterowy dom jednorodzinny, w którym jest mieszana instalacja ogrzewania (podłogówka w salonie, kuchni, łazience, wiatrołapie oraz grzejniki w 3 pokojach). Źródłem ciepła jest Junkers ZWB24-1RE na gaz ziemny oraz „od święta” kominek bez płaszczu wodnego. Nie posiadam żadnego sprzęgła hydraulicznego, czynnik grzewczy z pieca trafia bezpośrednio do dwóch szaf z rozdzielaczami (od grzejników i od podłogówki z ręcznymi zaworami). Pompa od podłogówki sterowana jest sterownikiem Diamont ST-01, a temperatury w domu pilnuje sterownik SALUS 091FLv2, ponadto w szafie od podłogówki przed rozdzielaczem na wejściu jest zamontowana ręczna głowica termostatyczna.

W obecnej chwili sterownik SALUS po osiągnięciu zadanej nastawy wyłącza grzanie w piecu. Sterownik jest zamontowany w miejscu gdzie jest poprowadzona podłogówka, miejsca gdzie są grzejniki szybciej wytrącają ciepło przez co są niedogrzane.

Chciałbym zmodernizować instalacje tak, by najmniejszym kosztem mieć wpływ na temperaturę w salonie i temperaturę w pokojach.

Myślałem o połączeniu Salusa ze sterownikiem pompy CO podłogówki, ale nie wiem, czy jest taka możliwość. Myślałem też o jakimś siłowniku termoelektrycznym w miejscu głowicy termostatycznej w szafie od podłogówki połączonym np.: z Salusem.

Jestem laikiem w temacie technik grzewczych i mam z tym doczynienia dopiero od roku.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa osobne regulatory to o jeden za dużo. Można by próbować uzależniać pompy obiegowe mieszacza podłogówki od sterownika parteru ale wtedy kocioł musi być uzależniony od regulatora na poddaszu. Jeśli jest ono notorycznie niedogrzane to wyjdzie możliwie OK ale jeśli w którymś momencie parter spadnie z temperaturą to nikt już kotła nie załączy.

W sumie kocioł może pracować cały czas utrzymując stałą temperaturę w obiegu ale wtedy ekonomika takiego rozwiązania jest do Bani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...