Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zastanawiam się nad tymi dwoma projektami:

Projekt domu Zx166

https://z500.pl/projekt/30087/Zx166,nowoczesny-dom-parterowy-z-duzymi-przeszkleniami-oraz-garazem-2-stanowiskowym.html

Projekt domu Zx142

https://z500.pl/projekt/1192/Zx142,parterowy-dom-jednorodzinny-z-garazem-dwustanowiskowym-i-tarasem.html

Projekt ZX142 wymagałby pewnych zmian, żeby obniżyć koszty budowy tj. zmniejszenie przeszkleń i zastosowanie okien fix, zmniejszenie pomieszczeń więc finalnie metraż zbliżony do ZX 166

 

Muszę przyznać, że ZX 142 jest dla nas bardziej intrygujący. Mam obawy odnośnie samej bryły budynku i elewacji czy podniesie to znacząco koszty? ZX 166 jest bardziej zwarty i właściwie minusem jest (albo i nie), że wymusza ekspozycje w dwóch kierunkach. W naszym przypadku będą to okna wschód-zachód (salon).

 

W kosztorysie zawartym na stronie, biorąc pod uwagi zmiany w projekcie ZX 142 i stosując efekt skali, cena powinna być zbliżona do tego ZX 166, ale podejrzewam, że te kosztorysy to nie są za specjalnie trafione.

 

Serce podpowiada ZX 142, a rozum 166. Jeżeli koszty byłyby zbliżone to chyba zechciałoby się na realizacji tego ZX 142 (przy różnicy kilkudziesięciu tysięcy)

 

Podoba mi się bardzo wyraźny podział stref, bryła, rozmieszczenie pomieszczeń, litera L będzie nam tworzyć prywatny "taras" oddzielony od sąsiadów, odległości pomiedzy pomieszczeniami zdają sie przerażać, ale też fascynować. Wydaje się, że nawet na starość na elektrycznym wózku nie będzie problemów z pokonaniem tych odległości :no::yes:

 

Plusem ZX 166 jest właściwie to, że wydaje się bardziej rozsądny przez to, że jest zwarty. Posiada nawet zadaszoną część tarasową czego w 142 brak.

Proszę dajcie znać z Waszego punktu widzenia jak postrzegacie te dwa projekty i czy będą się różniły w kosztach budowy przy tym samym metrażu.

 

 

 

Z góry dziękuję za poświęcony czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obydwa projekty mają sypialnie z oknami na działki sąsiadów lub drogę zamiast ku ogrodowi.

 

Koncepcji z zx166 by na taras wychodziło okno łazienki kompletnie nie rozumiem. Tak, żeby siedząc na leżaku podglądać jak ktoś korzystać z kibelka? Osoba od wizualizacji widzę też miała problem z ogarnięciem tej koncepcji i zasłoniła okno drewnianą żaluzją fasadową

 

Aby zimą skoczyć po cos do samochodu trzeba się ubierać w kurtkę, bo bezpośredniego przejścia z wiatrołapu brak.

 

Zx142 - więcej powierzchni zmarnowanej na korytarze.

trochę dziwne proporcje pomieszczeń (np. przestronna sypialnia rodziców ale ich łazienka mikroskopijna, zę trudno sie nawet obrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie, że zwróciłaś uwagę na to okno z łazienki na taras. Rzeczywiście kompletna pomyłka. Nie widzę tam sensownej zmiany miejsca dla łazienki więc musiałaby być bez okna.

Kwestia sypialni to rzeczywiście - pokoje dzieci mają widok na sąsiadów, ale sypialnia rodziców już nie. Od strony zachodniej mamy skarpę i rząd drzew liściastych. Chociaż w tym ZX 142 chyba bym wolał okno od północy, bardziej na ogród.

 

Generalnie dziękuję za świetne uwagi. Jak myślisz, mocno te projekty różnią się od siebie kosztem budowy przyjmując podobny metraż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy wyceny obejmują wygląd jak na wizualizacji?

ZX142 jest mniej zwarte wiec oczywiście fundament i dach bedą droższe, instalacje dłuższe.

 

Domów w literę L jest na rynku kilka. Dlaczego akurat te?

 

moim zdaniem ten jest ciekawszy:

https://www.extradom.pl/projekt-domu-agos-BSE1120?utm_source=google&utm_medium=cpc&device=c&matchtype=b&adposition=&campaignid=1409221180&gclid=CjwKCAiAsOmABhAwEiwAEBR0ZhRmwMd1TLm0T_Ftmm3vzwt8RwL1SdYXbbnaawj3fEtbReQFrcq0SRoCkt0QAvD_BwE&gclid=CjwKCAiAsOmABhAwEiwAEBR0ZhRmwMd1TLm0T_Ftmm3vzwt8RwL1SdYXbbnaawj3fEtbReQFrcq0SRoCkt0QAvD_BwE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ZX 142 nie podoba mi się wejście do salonu takim długim wąskim korytarzykiem. Miałam okazję być w podobnym domu i miało się wrażenie, że gości do salonu prowadzi się jakimś roboczym przejściem dla służby. Bardzo klaustrofobicznie i wymaga przechodzenia gęsiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan surowy zamknięty w Z500 obejmuje:

ściany nośne, strop, schody, kominy, stolarkę zewnętrzną, oraz konstrukcję i pokrycie dachu.

Podana kwota bazuje na minimalnych stawkach krajowych aktualizowanych na każdy kwartał w oparciu o cennik sekocenbud.

 

My niestety nie mieliśmy okazji być w domu z takimi korytarzami i to jest coś czego się obawiam w tym projekcie. Szerokość tego korytarza to 1.2m.

 

Ten projekt, który wrzuciłaś jest bardzo fajny. Nie rozumiemy w nim natomiast tej przestrzeni między bryłami, która się tworzy. NA wizualizacji wygląda ładnie, ale praktycznie trudno nam to uzasadnić.

L.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...