Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

podłogówka z projektem czy bez ?


Greggi

Recommended Posts

Napisałem o przeciwnikach zaprojektowania podłogówki a nie o przeciwnikach projektowania innych elementów.

Ale można "pociągnąć" temat - "majstry" na budowie też wiedzą lepiej niż podano w projekcie.

 

Projekt się zleca i płaci a nie kupuje. Zleca się projektantowi który gwarantuje jakość i poprawność swojego dzieła.

Instalator "co 10cm" niczego nie gwarantuje.

 

Odpowiedź na pytanie.

Nie ma możliwości aby coś zaprojektować nie mając wiedzy, nie wykonując obliczeń i badań.

Rozstaw z internetu 10cm jest zupełnie przypadkowy bo łatwiej zaznaczać po 10cm niż po 9cm lub po 11cm czy 12cm.

Przechodząc na calowy wymiar ten sam montażysta już nie będzie posługiwał się rozstawem 10cm bo nie ma tego na miarce.

Tak, wiem 4 cale to prawie 10cm :)

 

Wątek "źle zaprojektowanej podłogówki" powtarzają zwolennicy układania co 10cm.

 

Każdy może pisać co chce. Nikt nikomu nie zabrania.

 

Ile więcej kosztuje układanie co 10cm w stosunku do układania zgodnie z dobrym projektem?

 

Możemy temat zakończyć :)

 

Takich jak ty trzeba się bać a już na pewno nie pozwolić być ci politykiem bo z mety bys opodatkował ,zabronił samodzielnej budowy tylko poprzez firmy ,na wszystko koncesje ,pozwolenia, jednym słowem piekło , trochę mi cię żal że tak krótki horyzont .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 280
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie ma takiej możliwości, ze ogrzewanie wodne podłogowe z ułożeniem rurek co 10cm i sterowaniem temperaturą w poszczególnych strefach było błędem! Nie potrzeba żadnych bzdur w postaci ozc, projektów czy innych teoretycznych założeń.

Teoretycznie to powinniśmy być Chińczykami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dom w rododendronach 11n, kupiłem projekt w archonie w cenie chyba 210zł za instalację ogrzewania podłogowego. Projekt zgodny z wt2014, temp 20 w pomieszczeniach i 24 w łazienkach wg obliczeń. Większość 15cm odstępy wg projektu. Zmieniłem na 10cm, miejsce rozdzielacza także... Wychodzi 100m rury na 10m2, teraz przy np kolejnym domu takie założenie bym brał i projektu bym nie kupował
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze że temat się rozwinął;) Jak widać opinie są podzielone a sprawa nie do końca jest taka prosta;)

 

To mój przykład. Projekt podłogówki kosztował mnie 500zł.Według niego miało mi wystarczyć 600mb rury na podłogówkę i wystarczyło (zostało jakieś 12mb)Gdybym chciał robić co 10cm to bym musiał kolejną szpulę kupić co w przypadku BlueFloor 200m to prawie ...400zł (cena z alledrogo) Dodajmy do tego więcej klipsów i już mamy cenę projektu. U niektórych może dojść konieczność dodania kolejnej sekcji na rozdzielaczu, bo pętla będzie za długa a to kolejne koszty - to tak w temacie wydatków, dla wielu koronnego argumentu przeciw.

Dodatkowo- żadnych problemów z ustawieniem i ZRÓŻNICOWANIEM temperatur. W sypialniach chłodniej, mimo że domek mały, z reku. Przepływy minimalne 1,5L/min (garaż) reszta pomieszczeń 2,5L/min, co jest pozytywne dla PC.

Rozstaw rur - od 10 do 30cm.

Oczywiście wszystko napędzane pompką z PC i bez żadnego dodatkowego sterowania.

 

W garażu minimalną temperaturę miałem 12stC teraz jest 15stC. Rurki w nim co 30cm. Tak się zastanawiam, czy by nie brakło skali na rotametrze by te temp. utrzymać gdybym miał tam rurki co 10cm.

Edytowane przez Pytajnick
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek jest jeszcze mokry i schnie. W narożniku jest dużo wilgoci, rozumiem, że projektant by odpowiednio skompensowal ta chwilową stratę? Ps tam. jest niecały stopień różnicy..

No nic każdy wyciąga swoje własne wnioski.

Nie, wilgoci która jest ponadnormatywna projekt by nie skompensował.

Twoje dzieło tej wilgoci też nie skompensowało.

Wyciągnij z tego właściwe wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz mała podpowiedź przyspieszająca dyskusję - gdybyś cały czas nie używał określenia "... dobrym projekcie..." to w ogóle nie padły by pytania o złe projekty. Sam te pytania zasugerowałeś a potem na nie nie odpowiadasz.

To nie ja rzucam tezy o złych projektach podłogówki.

Ci co nie mają projektu podłogówki nie mają złego projektu podłogówki bo nic nie mają w tym zakresie.

Zwolennicy układania co 10cm lansują tezy o złych projektach sami nic nie projektując.

 

Czyli nie masz, nie znasz się a krytykujesz (to nie o Tobie).

Normalne zjawisko w obecnych czasach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój przykład. Projekt podłogówki kosztował mnie 500zł.Według niego miało mi wystarczyć 600mb rury na podłogówkę i wystarczyło (zostało jakieś 12mb)Gdybym chciał robić co 10cm to bym musiał kolejną szpulę kupić co w przypadku BlueFloor 200m to prawie ...400zł (cena z alledrogo) Dodajmy do tego więcej klipsów i już mamy cenę projektu. U niektórych może dojść konieczność dodania kolejnej sekcji na rozdzielaczu, bo pętla będzie za długa a to kolejne koszty - to tak w temacie wydatków, dla wielu koronnego argumentu przeciw.

Dodatkowo- żadnych problemów z ustawieniem i ZRÓŻNICOWANIEM temperatur. W sypialniach chłodniej, mimo że domek mały, z reku. Przepływy minimalne 1,5L/min (garaż) reszta pomieszczeń 2,5L/min, co jest pozytywne dla PC.

Rozstaw rur - od 10 do 30cm.

Oczywiście wszystko napędzane pompką z PC i bez żadnego dodatkowego sterowania.

 

W garażu minimalną temperaturę miałem 12stC teraz jest 15stC. Rurki w nim co 30cm. Tak się zastanawiam, czy by nie brakło skali na rotametrze by te temp. utrzymać gdybym miał tam rurki co 10cm.

 

Puenta: nie kupując projektu i wkładając te pieniądze w swoją instalację, miałbyś finalnie lepiej zrobione, za tą samą kwotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, wilgoci która jest ponadnormatywna projekt by nie skompensował.

Twoje dzieło tej wilgoci też nie skompensowało.

Wyciągnij z tego właściwe wnioski.

flir_20210219T153323.jpg

To jest na podłodze mniej jak jeden stopień różnicy.. Ale skąd wiesz jak zachowywała by się podłogówka z projektem? No i skąd wiesz jaki tam jest rozstaw?

 

Czepiacie się warunków jakie sa na tym zdjęciu, a nie wyciągacie wniosków - To podłoga (jej powierzchnia) ogrzewa pomieszczenie a nie rurki. I widac, też ,że ma ta posadzka w miarę równą temperature na całej powierzchni, by przy niskich dt pomieszczenia i grzejnika uzupełniać straty ciepła.

Za niskie przepływy to takie przy których podłoga nie jest w stanie uzupełnić start, i wtedy widac, nierównomierne wygrzane posadzki.

A gęsto rozłożona podłogówka ma większe możliwości kompensowania przepływu bez podnoszenia dt. Proste?

 

I już parokrotnie pisałem, że podłogówka zagęszczona wychodzi drożej w montażu niż "skrojona" wg projektu. Nie wiem po co to bicie piany.

Edytowane przez mac_612
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kreatywna fizyka. Nie przyszło Ci do głowy że ściany są jeszcze mokre?

 

Na moich fotkach też. Po wyschnięciu i dołożeniu okładzin (zwłaszcza drewna) pętle stały się mniej widoczne i to tylko w pewnym momencie rozgrzewania (to też wrzucałem). A trzeba pamiętać, że u mnie na całej długości jest ta sama "temperatura zasilania".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie gorzej ;)

 

Być może...a być może nie oznacza dla mnie na pewno. Przykład garażu. Obecnie rurki co 30cm a przepływ niższy od innych pomieszczeń o 1L/h ( niecałe 1,5L/h) Gdybym miał co 10cm to o ile mniej bym musiał ustawić na rotametrze, by utrzymać obecną temperaturę? Obecnie mam w garażu dwie pętle jedna 62,druga 59m.

Czy NA PEWNO by mi wystarczyło skali na rotametrze, by nie mieć w garażu więcej niż 15stC?

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływy na rotametrach zmienia się skokowo?:popcorn:

 

Zmienia się kręcąc szkiełkiem...z punktu widzenia laika.

Więc... przy zagęszczeniu rur co 10cm NA Pewno miałbym bezpieczny przepływ i max 15stC czy musiałbym ,jak sąsiad, zakręcać jedną z pętli?

O ile w garażu to możliwe to w sypialni od południa, gdzie mam rurki co 30cm a dałbym 10 to takiej opcji nie ma.

 

Dlatego też, widząc jak jest u innych, wolałem wydać parę stówek na fachowca, by sobie PO FAKCIE takim problemami głowy nie zaprzątać. Im bliżej emerytury, tym bardziej człowiek chce mieć ich jak najmniej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ja rzucam tezy o złych projektach podłogówki.

Ci co nie mają projektu podłogówki nie mają złego projektu podłogówki bo nic nie mają w tym zakresie.

Zwolennicy układania co 10cm lansują tezy o złych projektach sami nic nie projektując.

 

Czyli nie masz, nie znasz się a krytykujesz (to nie o Tobie).

Normalne zjawisko w obecnych czasach.

 

Jak pisałem ja nie ma co 10cm, mam co 10-15-30 cm.

I wiem, że istnieją złe projekty. Ty też to wiesz każdy produkt na rynku może być dobry lub zły.

Duże firmy instalatorskie (nie Czesiu hydraulik) mają na etacie kogoś z uprawnieniami do projektowania.

I "projektują" często źle, automatycznie, wskaźnikowo. Opowieści sprzed kilku stron o OC, itp to mech i paprocie.

 

W tym temacie jak w każdym tego typu na forum wieczne jest pytanie - jak rozpoznać dobrego fachowca, dobrą firmę jak sam się na tym nie znasz i chcesz zlecić. Idziesz widzisz, ze firma duża, z doświadczeniem, że jest osoba z uprawnianiami to czemu masz nie zaufać. I dostajesz projekt dobry lub zły (istnieje jeden i drugi na rynku).

 

Nie jestem przeciwnikiem projektu podłogówki.

Twierdzę tu od początku coś innego:

- istnieją dobre i złe projekty,

- dobre "wytworzą" instalację tańszą i często lepszą niż "zawsze po 10",

- złe "wytworzą" instalację często gorszą niż "zawsze po 10",

- ochrona inwestora przy posiadaniu projektu jest w praktyce żadna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Jakbym zrobił wg projektu podłogówki rozstaw w salonie co 10 cm i Tz 35v stopni to bym chyba siedział w 28 stopniach nago :D A tak mam przy HSie co 10 cm trochę dalej co 15 normalnie, Tz na poziomie ok 25-28 stopni max i są 22 stopnie... W największy mróz (u mnie było -14,8 jedną noc) Tz doszło chyba do 30 stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi że moje jest mojsze byle próbować udowodnić coś komuś jakież to Polskie . nie przyjmie że 10 cm to rozstaw uniwersalny który nie zawiedzie nigdy tylko będzie na wszelkie sposoby próbował mojszego normalnie do polityki choć broń boże przed takimi politykami .

 

Ależ oczywiście masz rację. Twoje jest najtwojsze..jeśli przyjąć, że przegrzanie pomieszczenia to pikuś. Przecież te kilka stopni więcej w garażu nie zaszkodzi a w sypialni...no qrka, ja nie mam jak uchylić okna ale inni przecież mogą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...