Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator 3 x Z (zakupić, zainstalować, zapomnieć)


Recommended Posts

Też nie mam kominka, nie mam kominów, większość to fixy, ale mam garaż a z niego pion techniczny, przy którego uszczelnieniu się nie spinalem, bo cały czas coś zmieniam itd. Podciśnienie zasysaloby powietrze z garażu. To jest oczywiste że nie odczujemy takiej zmiany na poziomie 50Pa. Skądś to powietrze i u Ciebie musiało zassać...

 

Oczywiście, możliwe że gdzieś zasysało, kwestia tylko ile i jak długo. Mój reku w opcji odmrażanie pracował, nawiewał, wywiewał. Latałem z tubą, sprawdzałem, bo ktoś napisał, że to tylko wywiew wtedy działa. Z tego co zauważyłem, wartości nawiewu na jednym biegu nie były stałe - raz nominalne, raz mniejsze o 30% raz o 10%. Nie jestem fachowcem, nie wiem co i jak tym steruje, ważne że działa. Gdybym mieszkał w innym rejonie PL to na pewno dodałbym do tego grzałkę, by mieć święty spokój :D Nie jest to ani drogie ani trudne w montażu. Skoro jednak mieszkam gdzie mieszkam a obecnie mam 13stC na plusie, to mi motywacji brak :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 105
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No własnie..kabel grzewczy...Nie znam się, ale tak rozumuję, że wymienniki zamarzają ponieważ poprzez czerpnię jest wpuszczane bardzo zimne powietrze...zgadza się?

 

To nie wystarczy. Muszą być spełnione jeszcze dwa warunki:

1. Musi temperatura wyrzutni spaść poniżej punktu rosy, żeby skropliła się woda

2. Musi to być poniżej zera, żeby zamarzła.

 

I obstawiam, że u mnie dlatego spadła temperatura wyrzutni, bo strumień powietrza wywiewanego został mocno stłumiony przez oblodzenie wyrzutni. I dlatego nie zadziałał system antyzamrożeniowy który działa w ten sposób, że zwiększa wywiew względem nawiewu, żeby dostarczyć więcej ciepła do wymiennika i zapobiec oblodzeniu.

 

To samo dotyczy samej wyrzutni. Tylko nie ma ona systemu - więc trzeba zastosować kabel grzewczy (przynajmniej w takiej konstrukcji, jak moja - może jak się do niej dobiorę, to wymyślę jak zrobić, żeby nawet większe oblodzenie nie tłumiło tak przepływu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój przy 140m3/h bierze 63W, mój przy 160m3/h 30W.

Ja wiem, ze mój był prawie dwa razy droższy, ale znalazłoby się na rynku tańszy rotor obecnie.

 

Aż tak w karcie technicznej kłamią? Napisali, że jpm to 0,47W/m3/h co przy 160m3/h daje 75,2W

 

Zmierzyłeś? To pobór całego rekuperatora (włącznie z rotorem i elektroniką)? Czy to cytujesz z dokumentacji dla jednego wentylatora?

 

Ja pierwsze co zrobiłem, to zmierzyłem pobór prądu. I tak znalazłem błąd, bo w instrukcji producent napisał, ze @40% pobiera 17W - a to było dla jednego wentylatora właśnie. Pomiar mi wyszedł 30-32W. I tu cudów nie ma - dobre rekuperatory są na takich samych albo bardzo podobnych wentylatorach EC i w zużyciu prądu nie ma istotnych różnic. A w obrotowym dochodzi pobór prądu przez napęd rotora.

 

Ale istotniejsza sprawność odzysku ciepła - "do 80%" vs "do 90%" albo i więcej. Na podstawie z badań wg normy EN 308:1997-06

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przykrością stwierdzam, ze poniższa propozycja zejścia z poziomem dyskusji została odrzucona.

Jakie wartości podaję, źródło wartości, łącznie ze zdjęciami są już w tym temacie. Temat ma tylko 3 strony, dasz radę.

 

Aż tak w karcie technicznej kłamią? Napisali, że jpm to 0,47W/m3/h co przy 160m3/h daje 75,2W

 

Zmierzyłeś? To pobór całego rekuperatora (włącznie z rotorem i elektroniką)? Czy to cytujesz z dokumentacji dla jednego wentylatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przykrością stwierdzam, ze poniższa propozycja zejścia z poziomem dyskusji została odrzucona.

Jakie wartości podaję, źródło wartości, łącznie ze zdjęciami są już w tym temacie. Temat ma tylko 3 strony, dasz radę.

 

A ja przyjmuję. Przepływ to nie jest % x nominał. U mnie przepływy zmierzone i pobór prądu zmierzony (przeze mnie - nie przez algorytm ze sterownika producenta). Tak samo sprawność - zewnętrznymi, niezależnymi czujnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w obrotowym dochodzi pobór prądu przez napęd rotora.

Silnik krokowy pracujący na napięciu 4,5V i prądzie 1,5A.

Siłownik by-pass, potrafi W SPOCZYNKU pobierać 2W.

To są wartości porównywalne z pozostawioną w gniazdu ładowarką do telefonu.

Pomijalne w skali zużycia prądu na potrzeby wentylacji.

 

Skoro wymiennik ERV w tak małej skali (dom) przynosi tak duże oszczędności w ujęciu rocznym.

Dlaczego nie jest stosowany w instalacjach o dużych wydajnościach, gdzie jego zastosowanie przyniosło by wymierne oszczędności?

Obecnie w fazie rozwoju są duże centrale z wymiennikami polimerowymi, ale są to urządzenia projektowane do rozwiązań szpitalnych.

Ma to być alternatywa dla wymiennika przeponowego nie odzyskującego wilgoci.

Rotorów nikt się pozbywać nie zamierza, wręcz przeciwnie - przy wspomaganiu pompą ciepła osiągają rewelacyjne wyniki.

 

W pierwszej kolejności postaram się zamontować kabel grzewczy na wyrzutni.

Tylko nie zapomnij go opomiarować, najlepiej od razu z tym kablem, który polecasz do zabezpieczenia wymiennika od strony czerpni ;)

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie dobre pytanie, czemu nie są? Gabaryty, relatywnie nowe rozwiązanie na rynku? Mimo wszystko konieczność stosowania grzałki?

 

Rozwiązanie nie jest nowe.

Potaniał surowiec i metody produkcji, dlatego pojawiło się ono w masowej produkcji małych wymienników.

Pierwsze centrale z takimi wymiennikami montowano w 2012 roku we Szwajcarskich klinikach.

Podejrzewam, że w Kanadzie czy USA jeszcze wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik krokowy pracujący na napięciu 4,5V i prądzie 1,5A.

Siłownik by-pass, potrafi W SPOCZYNKU pobierać 2W.

To są wartości porównywalne z pozostawioną w gniazdu ładowarką do telefonu.

 

Pewny jesteś, że rotory są napędzane silnikiem krokowym? To nie ma sensu.

 

U mnie 5 ładowarek podpiętych od listwy włącznie z żaróweczką listwy pokazuje 0W poboru. Twoje faktycznie ciągną pi 2W? Sprawdziłeś?

 

Dlaczego nie jest stosowany w instalacjach o dużych wydajnościach, gdzie jego zastosowanie przyniosło by wymierne oszczędności?

 

A dlaczego w ciężarówkach nie montuje się silników z Golfa ani odwrotnie?

 

 

Tylko nie zapomnij go opomiarować, najlepiej od razu z tym kablem, który polecasz do zabezpieczenia wymiennika od strony czerpni ;)

 

Oczywiście - sterowanie będzie przez smart gniazdko, które mierzy również pobór prądu. Czemu miałoby to być żartem? Bo dla Ciebie pomiary to czarna magia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością przeraża Cię ten pobór prądu :wave: ;)

 

Ziarnko do ziarnka...

6W 24/7 to 52,kWh rocznie z czego większość w drogiej strefie. Przyzwoita flaszka zostaje w kieszeni.

Grzałka wstępna tyle nie da rady wciągnąć.

 

Ale z punktu widzenia ekonomii ważniejsze, że obrotowe sprawność mają niższą. A takie 10 p.p. przekłada się na jakieś 3 kWh/m2/r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rocznie z czego większość w drogiej strefie.

Odwrotnie.

 

Grzałka wstępna tyle nie da rady wciągnąć.

Z ciekawości ile twoja grzałka bierze rocznie?

I ile całość centrali bierze rocznie?

 

Ale z punktu widzenia ekonomii ważniejsze, że obrotowe sprawność mają niższą. A takie 10 p.p. przekłada się na jakieś 3 kWh/m2/r.

Te 10 p.p to z jakiś konkretnych badań czy z folderów producentów przeciwprądowych?

 

PS

Ostatni raz flaszkę jako walutę słyszałem ze 2 dekady temu. Widzę, ze tradycja gdzieniegdzie kultywowana ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwrotnie.

 

W G12 58% czasu to droga strefa a w G12as 67%.

 

 

Z ciekawości ile twoja grzałka bierze rocznie?

 

0Wh

 

 

I ile całość centrali bierze rocznie?

 

 

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132520-Czy-WM-si%C4%99-op%C5%82aca

 

 

Te 10 p.p to z jakiś konkretnych badań czy z folderów producentów przeciwprądowych?

 

Z badan producentów wg n=tej samej normy. Obydwu typów.

 

 

Ostatni raz flaszkę jako walutę słyszałem ze 2 dekady temu. Widzę, ze tradycja gdzieniegdzie kultywowana ;)

 

To nie waluta, bo nie płacę - to przelicznik. Oszczędzam sobie. Niektórzy przeliczają na indeks big maca - ale nie jadam, nie wiem ile kosztuje, więc nic mi to nie mówi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W G12 58% czasu to droga strefa a w G12as 67%.

A w G12W 42% droga. Czyli różnie bywa.

 

0Wh

Bardzo ładnie. Tyle co moja :)

 

Z badan producentów wg n=tej samej normy. Obydwu typów.

Aż muszę poszukać, byłem/jestem przekonany, ze to ok. 5 p.p. (na niekorzyść obrotowych oczywiście).

 

 

Z drugiej strony centrale z obrotowym tańsze w zakupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...