Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Najlepsze nawilżacze ewaporacyjne


Recommended Posts

Ostatnio wdrażam się w temat nawilżaczy powietrza. Z góry wykluczyłem nawilżacze ultradźwiękowe i parowe. W grę wchodzą jedynie nawilżacze ewaporacyjne. Póki co znalazłem 2 urządzenia, które wydają się w porządku. Pierwszy to Klarta Humea, a drugi Xiaomi SmartMi. Co o nich sądzicie ? Użytkuję ktoś sprzęt godny polecenia ?

 

Ogólnie to rozczarował mnie nieco rynek nawilżaczy... Czyżby brak popytu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to rozczarował mnie nieco rynek nawilżaczy... Czyżby brak popytu ?

 

240ml/h to jest nic. U mnie 550ml/h nie zawsze dawało radę w pokojach 10-12m2. Więc potrzebowałbyś jednego Xiaomi na każde 5m2 nawilżanej powierzchni.

 

Może Owczar Ci sprzeda swój kanałowy po instalacji wymiennika ERV :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wdrażam się w temat nawilżaczy powietrza. Z góry wykluczyłem nawilżacze ultradźwiękowe i parowe. W grę wchodzą jedynie nawilżacze ewaporacyjne. Póki co znalazłem 2 urządzenia, które wydają się w porządku. Pierwszy to Klarta Humea, a drugi Xiaomi SmartMi. Co o nich sądzicie ? Użytkuję ktoś sprzęt godny polecenia ?

 

Ogólnie to rozczarował mnie nieco rynek nawilżaczy... Czyżby brak popytu ?

 

Używam SmartMi - polecam do 25-30m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem się zastanawiać, czy na kolejną zimę nie spróbować zbudować nawilżacz kanałowy. Mam reku z wymiennikiem erv, jednak jestem wrażliwy na niską wilgotność i poniżej 40% odczuwam dyskomfort. Da się kupić moduły odparowujące ultradźwiękowe o wydajności 400ml/h, jeśli w zbiorniku z wodą z opcją dopełniania umieścić kilka/kilkanaście takich modułów myślę, że wydajność tworzenia pary by była wystarczająca. Teraz pytanie czy podłączenie tego do kanału nawiewnego nie spowoduje negatywnych efektów jak zagrzybienie kanałów etc?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kanału tylko ewaporacyjny. Ultradźwiękowy może powodować skraplanie w kanałach.

 

Ja bym raczej pomyślał o włączeniu 2-3 nawilżaczy xiaomi z talerzami i układ zasilania wodą z odwróconej osmozy.

 

Żeby utrzymać 45% przy 22 stopni nawliżacz odparowuje 6l wody, a reku odzyskuje prawie 14l na dobę. Razem 20l.

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kanału tylko ewaporacyjny.

Faktycznie nie ma co z ryzykować.

 

Komercyjne urządzenia z tego co widziałem maja na wyposażeniu nagrzewnicę, czy jest konieczna?. Temp. na nawiewie to z reguły powyżej 16 stopni, nie do końca rozumiem po co jeszcze nagrzewnica. Xiaomi trochę drogie tym bardziej, że obudowa jest nie potrzebne, poszukam może da się kupić same maty/bębny nawilżające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety grzałka must have. Żeby na wyjsciu osiągnąć zadowalającą wilgotność bezwzlędną musisz mieć na wyjściu min 15-16 stopni i 80% wilgotności żeby w 22 stopniach mieć te 45%.

 

U siebie jak wyłączę nagrzewnicę to na wyjściu z reku mam 10-12 stopni i wilgotność 80-85%. Do odparowania 1 litra wd potrzebujesz jakieś 0,69kWh plus energia na podniesienie temperatury. Łącznie pawie 1kW na każdy litr.

 

Teraz w salonie mam 23 stopnie i 45% wilgotnośc czyli nieco ponad 9g/m3 wody. Na zewnątrz 2,5g/m3. Różnica 6,5g na każdy m3.

Nawilżacz teraz podbija wilgotność po nocy i w kanale mam 10g/m3 - 17 stopni 69% wilgotności.

 

Wymiana 120m3/h czyli deficyt wody 780g na każdą godzinę - na dobę 18,7kg. Ale w nocy temperatura spada, a wraz z nią wilgotnośc. Ale przyjmijmy, że średnio potrzebujesz 20l na dobę, w miesiącu licz 420kWh energii na zapewnienie tych 45% przy 22-23 stopniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kanału tylko ewaporacyjny. Ultradźwiękowy może powodować skraplanie w kanałach.

 

Ja bym raczej pomyślał o włączeniu 2-3 nawilżaczy xiaomi z talerzami i układ zasilania wodą z odwróconej osmozy.

 

Żeby utrzymać 45% przy 22 stopni nawliżacz odparowuje 6l wody, a reku odzyskuje prawie 14l na dobę. Razem 20l.

 

Te 2-3 nawilżacze Xiaomi to przy mrozach najwyżej na salon wystarczą :D Mam 3 i bym musiał kupić jeszcze kolejnych 5 żeby coś z tego było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 2-3 nawilżacze Xiaomi to przy mrozach najwyżej na salon wystarczą :D Mam 3 i bym musiał kupić jeszcze kolejnych 5 żeby coś z tego było.

 

Jak połączysz to z ERV to da radę ;) Wczoraj u mnie 7 litrów odparował nawilżacz. Myślę, że to w zasięgu 2 xiaomi.

 

Eh, chyba w takim razie temat odpuszczę, nie spodziewałem się, że to taki dodatkowy koszt. Dzięki.

 

Jak już pisałem, ERV załatwia temat w 2/3. Powyżej 5 stopni bez nawilżacza będzie ok jak trochę zysków bytowych będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak połączysz to z ERV to da radę ;) Wczoraj u mnie 7 litrów odparował nawilżacz. Myślę, że to w zasięgu 2 xiaomi.

 

Jak się wyprowadzisz z domu na ten czas to jasne ;) Bo na 3 biegu, który ma dużo wyższą wydajność od 1 i 2 jest na tyle głośny, że nie da się przy nim przebywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...