Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Koszty zakupu


edgar

Recommended Posts

Chodzi mi o "Kz" w kosztorysie. Dostałem właśnie do ręki kosztorys ofertowy i ta pozycja stoi jak wół i to (14% M), na uczelni mówiono mi że nowe katalogi mają tę pozycję ukrytą (wliczoną) w materiale. Jak to jest?

Pytanie jest następujące:

czy koszty zakupu są wliczone w koszt materiałów - w katalogach.

W jakiej wysokości są przyjmowane (%). ???

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: edgar dnia 2002-08-23 21:15 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są pozycje kosztorysowe (koszty pośrednie, koszty zakupu i zysk) obliczane w sposób uproszczony (jako procent wartości zakupu materiałów) i standardowo umieszczane w kosztorysie.

Gdybyś budował dom z developperem to pewno tak skalkulowałby ci koszty materiałów.

Tak naprawdę jeśli budujesz systemem gospodarczym/zleconym, to łączne koszty zakupu to transport, twój czas zmarnowany na jeżdżenie po hurtowniach, telefony i benzyna. Przy założenu, że średni rabat od cen detalicznych jaki uzyskasz wynosi kilkanaście procent możesz przyjąć że całkowity koszt zakupu materiałów nie przekroczy ich wartości detalicznej. I taką wartość możesz przyjąć jako bezpieczną. A jeśli się postarasz to może być taniej :smile:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zaszły duze zmiany w przepisach dotyczących kosztorysowania. Rozporządzenie MRRiB z dnia 13.07.2001 r. utraciło swą moc 12.12.20001 r. Ta szczególna sytuacja wynika z uchwalenia nowej Ustawy o cenach z 5.07.2001 r. W związku z powyższym, nie ma obecnie obowiązujących katalogów do kosztorysowania (KNR, KSNR, KNNR itp.), jak i obowiązujących metod kosztorysowania. Wyjątek stanowią kosztorysy inwestorskie wykonywane dla potrzeb zamówień publicznych, co objęte jest odrębnymi przepisami. W/w Rozporządzenie wprowadziło zasadę, że koszt zakupu ujęte są w cenie materiału. Ale przepis już nie obowiązuje. Jeżeli życzysz sobie aby w kosztorysie ofertowym koszty zakupu były uwzględnione w cenach materiału, to należy dokonać takich ustaleń między stronami przed złożeniem oferty. W kosztorysie ofertowym oferent podaje swoje ceny materiałów, a nie z opracowań ORGBUD, czy SEKOCENBUD. Chociaż może skorzystać z tych opracowań. Orgbud podaje zarówno ceny z Kz jak i bez Kz. Jakie ceny przyjąć zależy od przyjętej metody kosztorysowania.

Co innego gdy chodzi o kosztorys inwestorski wykonany dla przedsięwzięcia realizowanego zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych. Tam należy przyjąć ceny podane przez ministerstwo (w cenach materiałów są uwzględnione koszty zakupu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...