Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wjazd do garażu


Recommended Posts

Cześć,

 

niedługo będę robił posadzki zastanawia mnie jak ogarnąć wjazd do garażu.

2020.10.14 1.jpg

Jak widać na zdjęciu styropian po zewnętrznej jest już oskubany (a za nim bloczek ytong) forte. Tak się teraz zastanawiam jak zrobić wjazd? To czego się obawiam to nagrzewanie posadzki w garażu i późniejsze oddawanie tego ciepła na podjazd.

 

Jeden z instalatorów powiedział, że czasem ludzie wylewają cienką warstwę betonu na przykrycie styropianu. Nie znam się, ale takie rozwiązanie słabo do mnie przemawia - boję się, że po paru wjazdach będę miał pęknięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziomo na samym fundamencie wywal stryropian a daj XPS ile Ci pasuje, ale 3cm będzie OK, 5cm to już luxus.

To możesz zasypać kruszywem, kostką albo zabezpieczyć mapelastic z siatką.

W pionie (centralnie równo z bramą) dałbym 2cm XPS aby oddzielić kostkę brukową od wylewki -podlogi w garażu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Nie wiem jak zrobić próg do garażu, więc chciałbym wiedzieć co zrobić przed progiem, na progu i wewnątrz garażu

Ad 2. Przyjmijmy, że będzie to beton, podejrzewam

Ad 3. Tak, 12 cm styropianu, jest w bryle więc będzie też ogrzewany (podłogówka, nie wykluczam w przyszłości "przebranżowienia garażu")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Nie wiem jak zrobić próg do garażu, więc chciałbym wiedzieć co zrobić przed progiem, na progu i wewnątrz garażu

Ad 2. Przyjmijmy, że będzie to beton, podejrzewam

Ad 3. Tak, 12 cm styropianu, jest w bryle więc będzie też ogrzewany (podłogówka, nie wykluczam w przyszłości "przebranżowienia garażu")

 

Zacznijmy od końca:

ad 3. Wewnątrz proponuję jako ocieplenie poziome wzdłuż progu połozyć 30cm pas styroduru XPS aby wylewka nie pękała i potem stopnio przechodzić w styropian.

ad2. Jeżeli próg (na fundamencie) ma być betonowy -to należy między betonem a fundamentem poziomo (na wysokości ocieplenia wewnetrznego) dać XPS o grubości ok. 3-5cm i szerokości fundamentu+jego ocieplenia (czyli ok. 30-35cm)

 

Dodatkowo dałbym 2cm XPSa pionowo pomiędzy wylewką w garażu a wylewką (betonem) na zewnątrz -dokładnie-centralnie w miejscu gdzie zamyka się brama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wersja 2 grafiki jeżeli chodzi o ocieplenie zewnątrz do granicy bramy.

W bramie tylko 1,5-2,0cm pionowo, które można przykryć np listwą progową.

W środku umówmy się, że standardowo, nie wysadzaj XPSa o grubości 30cm do poziomu płytek ;)

Może być styropian na chudziaku, ale zmniejszyłbym jego grubość, aby wylewka w tym miejscu była grubsza i dobrze zbrojona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, żeby było ładniej -to pionowa przegroda połowe cieńsza -brama ma 4-6cm a XPS 1,5-2cm.

Wylewka -zwłaszcza koło bramy solidnie gruba

Na modelu nie zachowałem proporcji, w rzeczywistości brama byłaby 3x szersza od XPSa na rysunku (który zrobiłem na 2cm).

W czym to malowałeś? Jestes plastykiem?

TinkerCad, fajny program do prostego modelowania 3D :) Nie jestem plastykiem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie próg do przerobienia.

Folię leżącą na chudziaku garażowym wywinąłbym do góry przed XPSem pionowym aby woda spływająca z bramy nie mogła się w żaden sposób dostać do styropianu w garażu.

 

Po drugie dałbym wzdłuż całego wjazdu pas grubej folii -z zewnątrz również zachodzący pionowo koło XPSa pionowego.

 

Wyobraź sobie co którymi drogami woda (i wilgoć) z zewnątrz może dostać się do garażu.

 

To co namalowałęś obecnie -teoretycznie jest dobre, ale praktycznie różnie może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 1 year później...
Wg mnie próg do przerobienia.

Folię leżącą na chudziaku garażowym wywinąłbym do góry przed XPSem pionowym aby woda spływająca z bramy nie mogła się w żaden sposób dostać do styropianu w garażu.

 

Po drugie dałbym wzdłuż całego wjazdu pas grubej folii -z zewnątrz również zachodzący pionowo koło XPSa pionowego.

 

Wyobraź sobie co którymi drogami woda (i wilgoć) z zewnątrz może dostać się do garażu.

....

 

a może zastosować żywicę na górze XPS? (około 4 mm)

a zamiast zwykłej folii dać folie w płynie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...