Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomocy! sąsiad chce wybudować blok za moim ogrodzeniem


Recommended Posts

Bardzo proszę Was o pomoc w kwestii prawa budowlanego, bo chciałbym wiedzieć, czy mogę coś wskórać w przypadku gdy sąsiad chce za moim ogrodzeniem postawić budynek wielorodzinny.

 

Moja sytuacja jest taka:

 

Mieszkam na obrzeżach niezbyt dużego miasta, gdzie zabudowa to domki jednorodzinne, choć ostatnio w niektórych miejscach zaczęły pojawiać się takie dziwolągi tj. jeden budynek ok 250m2 w podziale na 4 odrębne mieszkania. Na razie nie mam najbliższego sąsiedztwa, ale dowiedziałem się, że pewien deweloper na działce bezpośrednio przylegającej do mojej chce wybudować budynek 8 rodzinny (parter plus piętro) lub dwa po 4 mieszkania (parter plus piętro).

Oczywiście nie mieszkam na pustyni i mam świadomość, że właściciel może zagospodarować działkę wg. własnego uznania, ale nie do końca tak jest. Uwarunkowania lokalizacyjne są takie, że taki 8 lokalowy potworek zupełnie tutaj nie będzie pasował. Spowoduje to trudność już nie tylko moją, ponieważ na całej szerokości 10a działki będę mieć 8 rodzin, dla których jedynym widokiem (a może niestety i rozrywką) będzie obserwacja co dzieje się u mnie.

Ktoś zapewne doradzi zasadzić tuje, drzewa, postawić płotki, Po pierwsze to długie lata, po drugie to niewiele pomoże, bo budynek będzie piętrowy blisko mojego ogrodzenia. Drugą sprawą jest problematyczny wyjazd z tej działki i włączenie się do ruchu. Dla jednej czy dwóch rodzin z trudnościami, ale jakoś do przeżycia, tak dla 8 rodzin to będzie horror. Niektórzy kupujący nie będą sobie zdawać z tego sprawy i wszyscy już na zawsze! będziemy mieć problem.

 

Proszę o pomoc i informację tych, którzy mają biegłość w sprawach formalno-administracyjnych tj. czy da się coś zrobić, aby zmienić zamiar dewelopera?

Dla uzupełnienia dodam kilka ważnych kwestii.

Ta część miasta/wsi nie ma planu zagospodarowania.

Właścicielem tej kilkunastoarowej działki jest jeszcze osoba prywatna, która ma przedwstępną umowę zbycia na rzecz dewelopera. Zatem deweloper nie występował jeszcze o pozwolenie na budowę (choć mieszkania już tam sprzedaje). Nie występował o wydanie warunków zabudowy, etc. Kilkanaście lat temu właściciel/sąsiad wystąpił i otrzymał warunki na budowę dwóch domów jednorodzinnych. Z tamtych dokumentów wynika, że zgoda była na jeden klasyczny dom jednorodzinny i drugi mniejszy (ówczesna opinia UM - więcej się nie zmieści - faktycznie takie są uwarunkowania) Jakimś cudem deweloper (realna firma) już sprzedaje mieszkania. Wygląda mi to, że chcą zastosować jakiś szwindel bazując na tamtym dokumencie i owszem zbuduje 2 budynki, ale podzieli je 2 razy po 4 mieszkania.

Czy Waszym zdaniem mogę coś wskórać, aby nie dopuścić do budowy takiego potworka za moim płotem??

Edytowane przez maksym200
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie zrobisz. Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego działa na twoją niekorzyść - na takich terenach buduje się wszystko począwszy od fabryk po bloki. Jak dostaniesz od wydziału architektury informację o pozwoleniu na budowę sąsiada ( pod warunkiem ze jego budowa będzie oddziaływac na twój teren) masz 14 dni na wniesienie protestu i zatrzymanie inwestycji - natomiast jeżeli deweloper ma " znajomków " w wydziale domy i tak powstaną... Tak to już jest miasta się rozrastają i tereny które niegdyś były zacisznymi i przytulnymi miejscami zmieniają się "sypialnie miast". Ja to bym raczej się martwił że ktoś sobie wymyśli że chce mieć blisko do pracy tzn. "firmę w domu" i Ci postawi gastronomie albo tartak pod oknem.

https://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/odwolanie-od-pozwolenia-na-budowe-zgoda-na-budowe-domu-sasiada-aa-SmtD-JEg1-RFHu.html

Edytowane przez Karasso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie samorząd to z sąsiadami którym to przeszkadza poinformuj ich o tym niech wysmażą oficjalny zakaz/protest. Starostwo tez istnieje . A i plan muszą w końcu zrobić dopilnować aby było dopuszczalne jedynie jednorodzinne do 7 m wysokości budynku.

Inaczej trzymaj łapę na pulsie i nie sam tylko grupa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pier...ole. Wolność Tomku w swoim domku.

 

Masz działkę, sąsiad ma działkę. Może na niej postawić choćby burdel. Byle 4m od granicy. I nie więcej niż 10 m w górę (mniej więcej granica zdrowego rozsądku, żeby nie zacieniać). Takie są w Polsce zasady.

Nie chcesz mieć sąsiada - kup sąsiednią działkę.

 

I ciesz się, że za płotem nie buduje się cygańska rodzina z 12 dzieci i 20 kuzynami, albo kurnik na 2000 niosek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pier...ole. Wolność Tomku w swoim domku.

 

Masz działkę, sąsiad ma działkę. Może na niej postawić choćby burdel. Byle 4m od granicy. I nie więcej niż 10 m w górę (mniej więcej granica zdrowego rozsądku, żeby nie zacieniać). Takie są w Polsce zasady.

Nie chcesz mieć sąsiada - kup sąsiednią działkę.

 

I ciesz się, że za płotem nie buduje się cygańska rodzina z 12 dzieci i 20 kuzynami, albo kurnik na 2000 niosek.

 

ewentualnie hala spedycyjna o pow 100ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarunkowania lokalizacyjne są takie, że taki 8 lokalowy potworek zupełnie tutaj nie będzie pasował. Spowoduje to trudność już nie tylko moją, ponieważ na całej szerokości 10a działki będę mieć 8 rodzin, dla których jedynym widokiem (a może niestety i rozrywką) będzie obserwacja co dzieje się u mnie.
A co Cie to obchodzi jaki oni będą mieli widok?

Drugą sprawą jest problematyczny wyjazd z tej działki i włączenie się do ruchu. Dla jednej czy dwóch rodzin z trudnościami, ale jakoś do przeżycia, tak dla 8 rodzin to będzie horror. Niektórzy kupujący nie będą sobie zdawać z tego sprawy i wszyscy już na zawsze! będziemy mieć problem.
A co Cie to obchodzi jakie oni będą mieli warunki wjazdu-wujazdu?

 

Po prostu nie pasuje Ci co ktoś chce sobie zrobić i tyle, ale ten ktoś ma to głęboko w ......i tyle. Postaw sie w odwrotnej sytuacji, gdzie to Ty chcesz postawić cos co sprzedasz i zarobisz, a sąsiad będzie Ci utrudniał bo mu nie pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piętrowy budynek Ci przeszkadza? O matko. Sprzedaj i wyprowadź sie do wsi min 20km od najbliższego miasta. Postaw sobie 4 metrowe tuje i sprawe masz załatwioną.

Mam stary dom juz do wyburzenia w jednej z dzielnic Gliwic. Wokół sporo starych domów jeszcze na kopciuchach, a na tylnej działce 6 lokalowy, dwupiętrowy budynek. I to jest najlepszy sąsiad. Nieemisyjny i w miarę cichy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piętrowy budynek Ci przeszkadza? O matko. Sprzedaj i wyprowadź sie do wsi min 20km od najbliższego miasta. Postaw sobie 4 metrowe tuje i sprawe masz załatwioną.

Mam stary dom juz do wyburzenia w jednej z dzielnic Gliwic. Wokół sporo starych domów jeszcze na kopciuchach, a na tylnej działce 6 lokalowy, dwupiętrowy budynek. I to jest najlepszy sąsiad. Nieemisyjny i w miarę cichy :)

 

A jak wygląda w mieście sprawa z tujami ? Bo rok temu nasadziliśmy ok 50 wzdłuż ogrodzenia, maksymalna wysokość to 2m? Czy 4 metrowe też mogą być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda w mieście sprawa z tujami ? Bo rok temu nasadziliśmy ok 50 wzdłuż ogrodzenia, maksymalna wysokość to 2m? Czy 4 metrowe też mogą być?

 

nie ma żadnych regulacji co do wysokości, póki nie utrudniasz sąsiadowi swobodnego korzystania z jego działki (czyli np. nie zacieniasz mu sporego kawałka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...