Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grubość styropianu pod podłogówkę


shoowtek

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 70
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To jakiej grubości, według dobrych praktyk, powinienem dać styro EPS? 15cm?

 

8cm pir odpowiada niby właśnie 15cm EPS..

 

jak grzejesz podłogę to nie ma kompromisów. te 8cm pir to bedzie za malo biorąc pod uwage ze masz duży metraż i podłogówkę , izolacje robisz raz na zawsze. taki problem zmienić poziom drzwi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy styropian o grubości 6cm, będzie OK pod podłogówkę w takim przypadku? Jaki ewentualnie możecie polecić? Lub czy może zastosować jakieś inne rozwiązanie?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

I tak i nie można by rzec ;)

Zależy czym będziesz grzał tzn ile straty do gruntu będą Cię kosztowały a konkretnie w jakiej cenie będziesz miał 1kWh,którą utracisz.

Co prawda nikt Ci tego nie wyliczy bo nikt nie weźmie na siebie temp. gruntu pod domem bo to różnie z tym bywa,a od tego zależy wyliczenie strat energii.

Ja w swoich wyliczeniach przyjąłem temp.pod domem/płytą na 6st.C i straty nie były tak duże.

Ale 6cm styro przy podłogówce jest to jednak zbyt mało.

Ja bym wszedł jednak w anhydryt, jako że cienko można go dać i płyty PIR ile się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę?

Ja za płyty pir mam zapłacić jakieś 6k a ze styro zmieściłbym się w 2000.

 

No OK, może źle to napisałem, bo porównałem na szybko dwie warstwy po 6cm tego styropianu

 

https://www.hurtowniastyropianu.pl/styropian/styropian/podlogowy/grafitowy-eps-100/

 

i jedną warstwę 6cm tej płyty pir

 

https://www.steelprofil.eu/sklep/plyta-pir-termpir-al-60-mm-izoproof-poliuretan-6cm-1200x600/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie można by rzec ;)

Zależy czym będziesz grzał tzn ile straty do gruntu będą Cię kosztowały a konkretnie w jakiej cenie będziesz miał 1kWh,którą utracisz.

Co prawda nikt Ci tego nie wyliczy bo nikt nie weźmie na siebie temp. gruntu pod domem bo to różnie z tym bywa,a od tego zależy wyliczenie strat energii.

Ja w swoich wyliczeniach przyjąłem temp.pod domem/płytą na 6st.C i straty nie były tak duże.

Ale 6cm styro przy podłogówce jest to jednak zbyt mało.

Ja bym wszedł jednak w anhydryt, jako że cienko można go dać i płyty PIR ile się da.

 

Dzięki za opinię. Porozmawiam jeszcze o tym z fachowcami. Zobaczymy czy podejmą się podniesienia drzwi, żeby weszło te 12cm EPS, albo ewentualnie wcisnąć jakoś 8cm pir i, tak jak piszesz, na to cienko anhydryt.

 

Grzane będzie pelletem.

Edytowane przez shoowtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No OK, może źle to napisałem, bo porównałem na szybko dwie warstwy po 6cm tego styropianu

 

https://www.hurtowniastyropianu.pl/styropian/styropian/podlogowy/grafitowy-eps-100/

 

i jedną warstwę 6cm tej płyty pir

 

https://www.steelprofil.eu/sklep/plyta-pir-termpir-al-60-mm-izoproof-poliuretan-6cm-1200x600/

 

Też miałem problem, bo mi tylko 18 cm zostawili. Rozważałem anhydryt ale ostatecznie chyba będzie 10pir/8miksokret.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ocieplenie podłogi tak jak w stopce.

I nic mnie nie ograniczało, aby dać styropian, wolałem PIR.

Zastosowałem płyty z półfelcem. Dwie płyty PIR na mijankę wyjdzie bez sensu drogo, bo płyt są wylewane w welonie (włókno szklane, folia alu.), a to kosztuje.

 

Moja podłoga na chudziaku:

folia do oczek wodnych

płyta PIR 14 cm lambda 0,021 ( najlepsze szare styro 0,031) proporcje każdy obliczy.

anhydryt 5,5-6 cm bardzo równiutki.

panele Vinylowe, 5mm wraz ze zintegrowanym podkładem 1mm

Jednakowy panel w całym domu, w łazience i WC klejony do podłogi, a w reszcie pomieszczeń pływająco, bezprogowo.

 

Po wstawieniu mebli, ciężko będzie pogrubić ocieplenie podłogi.

 

Na miejscu shoowtek, jak już jest piękny klinkier na zewnątrz, skułbym chudziak, przeznaczył gruz na podbudowę terenów utwardzonych i wylał nowy, niżej, tak z miejscem na 20 cm PIR.

 

I nie obchodzą mnie głosy, że się nie opłaca, bo zwróci się za 60 lat. Ci co podnoszą takie argumenty niech się postawią na miejscu inwestorów z przed 20-30 lat.

Sam popełniłem kable grzewcze w podłodze łazienki na 7 cm styropianu, ale to było 25 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co ma wylewka i anhydryt wspolnego z izolacją. nic.

Ma dużo wspólnego. Jak ma się wymiary na żyletki to jest to wybór między niebem a czyscem.

Anhydryt uważam za zło i jedynym jego usprawiedliwieniem lania w domu jest zapobiezenie przed samobójstwem inwestora :)

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że 10 cm pira i 8 wylewki dadzą radę? Tak zgaduję, że nie gorzej niż 12/6 pira/anhydrytu. Ale mogę się mylić.

 

Obydwa rozwiązania są dobre. Mogę Ci wyliczyć straty. Rocznie to pewnie różnica kilkunastu złotych.

Jeżeli nie jestes maniakiem domów pasywnych, że ucieka Ci kilka wat do gruntu -to będzie dobrze.

Grunt do dobry materiał i dobrze położony wraz z grubą pianką (najlepiej z fartuchem) koło ściany przylegającą do ocieplenia przy zalewaniu wylewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolego zastanów się nad źródłem ogrzewania. Na ch. Ci pellet i babranie się w piecu gdy jest coś takiego jak pompa powietrzna.

Rekuperacje bedzie miał czy też po staremu ?

 

Kompletny kocioł na pellet, wraz z instalacją to koszt rzędu 15-18k, a sama pompa ciepła, z tego co się orientuję to 30k+?

 

Niestety mam ograniczony budżet, który i tak już będzie nadszarpnięty wykonaniem "w miarę" przyzwoitej izolacji podłogówki..

 

Rekuperacji brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletny kocioł na pellet, wraz z instalacją to koszt rzędu 15-18k, a sama pompa ciepła, z tego co się orientuję to 30k+?

 

Niestety mam ograniczony budżet, który i tak już będzie nadszarpnięty wykonaniem "w miarę" przyzwoitej izolacji podłogówki..

 

Rekuperacji brak.

 

skuj chudziaka daj 25 cm dobrego styropianu i będzie git, pompa powietrzna to ceny w necie juz od 9 tysiecy

 

rekuperacja to mega ważny element. masz świeże powietrze w pokojach a nie wietrzenie wiecznie i zaduch po nocy.

jak masz smykałkę to wystarczy poczytać i samemu można to zrobić w cenie paru tysięcy za rury wentylacyjne plus rekuperator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...