Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Trwałość sprężarki start/stop vs inwerter


michal.bdg

Recommended Posts

Witam dziś jestem po rozmowie z przedstawicielem Galmetu. Proponuje ich pompy 9kWstart/stop z zasobnikiem 300 litrów. Z informacji handlowych wynika ze maja miękki start a bufor gwarantuje ze w tocznym cyklu sprężarka pracuje znacznie mniej niż „inwerter”. Produkt droższy niż mniejsze skrojone na miarę inwertety panasonica mitsubishi czy samsunga. Pompa jest monoblokiem. Galmet często występuje w obiektach użyteczności publicznej wiec raczej powinien posłużyć dłużej niż inwerter. Proszę o Wasze sugestie co będzie trwalsze. Jeśli inwerter miałby „paść” w 5-6 roku tuż po gwarancji a tego pewnie nie można wykluczyć to „lipa”
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 10 czerwca ubiegłego roku używałem PC wyprodukowaną w 2008 roku firmy jak w stopce. Wymieniłem jednostkę zewnętrzną na wyprodukowaną w 2018 roku tylko dlatego że jest klasy A++. Starsza jednostka stoi sobie grzecznie w garażu i być może znajdzie zastosowanie w rodzinie. Nie wiem czemu Ktoś w Galmecie ma niskie mniemanie o pompach inwerterowych.

 

Nie podałeś jaki to typ (może prototyp) PC oferuje Galmet, więc trudno o ocenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coś przedstawiciel musi wymyslić żeby opchnąć ,a jak produkt się nie broni osiągami i jest przestarzały technicznie to się wymyśla nie stworzone rzeczy.

Klasa A+ dla 35st to już przerzytek nawet dotacji się nie dostanie na taką 45% tylko 30%

 

Pompa 6kw swoją moc 6kw osiąga dla 35st na zasilaniu tylko powyżej +7st

przy -15st maksymalna moc 3,1kw nieżle tyle co najsłabsza pompa panasonika 3kw normalnie cud techniki

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma Galmet kojarzy mi się raczej z bojlerami. Może i słusznie, że zaczynają działać w pompach ciepła.

Ale te on-off to raczej nie wypali. Inwerterowe są bardziej elastyczne (moc) oraz podobno zużywają do 30 % mniej energii. Wszyscy czołowi producenci PC takie właśnie mają w swojej ofercie.

 

Wracając do firmy Galmet - jeśli wypuszczą na rynek dobrej jakości bojlery do współpracy z PC o wyższej klasie energetycznej od "C" to znajdą na nie nabywców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biawar należy do Nibe.

 

A Galmet bojlery do pomp ciepła z klasą B ma w ofercie.

 

W zasadzie – dlaczego on/off współpracujący z buforem ciepła (takim pełnoprawnym, a nie małym, jakie się stosuje przy pompach inwerterowych tylko dla uzupełnienia zładu wody) ma działać mniej wydajnie od inwertera?

 

Pochodzi z tą pełną mocą, nabije bufor, i potem będzie mieć odpoczynek.

 

Taktowania nie ma, wysilenia nie ma.

 

Tylko tyle, że trzeba podnieść koszt instalacji o koszt bufora, no i potrzeba też więcej miejsca w kotłowni (maszynowni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Wy k... wiecie o start/stop,cytując klasyka :D

Każda pompa inwentorowa, która działa w przedziałach taryfowych jest typu start/stop.

Między innymi moja czyli Panas T-CAP 9kW.

Pełny inwenter a chodzi w systemie start/stop bo ma przedziały czasowe pracy.

Będę "inny" ale to bardzo dobrze wpływa na sprężarkę bo nie musi ona piłować 24h/dobę co powoduje, że jej żywotność i zużycie się wydłuża.

U mnie sprężarka tak pracująca jedzie z koksem od 2013r i ciągle jak nowa :)

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Wy k... wiecie o start/stop,cytując klasyka :D

Każda pompa inwentorowa, która działa w przedziałach taryfowych jest typu start/stop.

Między innymi moja czyli Panas T-CAP 9kW.

Pełny inwenter a chodzi w systemie start/stop bo ma przedziały czasowe pracy.

Będę "inny" ale to bardzo dobrze wpływa na sprężarkę bo nie musi ona piłować 24h/dobę co powoduje, że jej żywotność i zużycie się wydłuża.

U mnie sprężarka tak pracująca jedzie z koksem od 2013r i ciągle jak nowa :)

 

Tylko syf i bałagan wokół tej PC jest. Po za tym może jest jak mówisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Wy k... wiecie o start/stop,cytując klasyka :D

Każda pompa inwentorowa, która działa w przedziałach taryfowych jest typu start/stop.

Między innymi moja czyli Panas T-CAP 9kW.

 

Chyba nie bardzo rozumiesz do czego służy inwertor.

Wcale nie do tego by pompa pracowała non-stop ale do modulacji jej mocy. Czy twój T-CAP niezależnie od temperatury na zewnątrz pracuje zawsze z pełna mocą? Nie odpowiadaj. To pytanie retoryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem - pompa inwerterowa to nowsza technologia, wyższej klasy energetycznej. Ta którą używałem pracowała ponad 10 lat i ma się dobrze.

W garażu stoi sprawna zamrażarka nie podłączona z lat 80-tych ubiegłego wieku gdyż czasem zdarzało się brakowało miejsca w nowocześniejszej. Teraz kupiłem nową i tą sprzedam za 50 złotych albo pójdzie do utylizacji mimo, że jest sprawna.

 

Podobny los czeka też przestarzałe PC.

 

Tak na marginesie - jednostka zewnętrzna Daikin`a nowej generacji 6 kW na R32 to koszt poniżej 10 tys. złotych. Otrzymałem zapewnienie, że może współpracować z hydroboksem nawet z 2008 roku.

 

Więc czy jest sens inwestować w technologię z przed kilkudziesięciu lat ?

 

To co działa niech działa, jeśli działa dobrze, ale do czasu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

 

W zasadzie – dlaczego on/off współpracujący z buforem ciepła (takim pełnoprawnym, a nie małym, jakie się stosuje przy pompach inwerterowych tylko dla uzupełnienia zładu wody) ma działać mniej wydajnie od inwertera?

 

Pochodzi z tą pełną mocą, nabije bufor, i potem będzie mieć odpoczynek.

 

Taktowania nie ma, wysilenia nie ma.

 

Tylko tyle, że trzeba podnieść koszt instalacji o koszt bufora, no i potrzeba też więcej miejsca w kotłowni (maszynowni).

 

Tyle razy wałkowane :no: Jeśli w domu sama podłogówka to po co komu ten bufor, który ma mniejszą pojemność cieplną niż betonowa posadzka?

Dalej nie ma co tłumaczyć proponuję poczytać odpowiedni wątek na FM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MOże miec sens jak ktoś pali raz przez 8h na 2-3 dni np w piecu węglowym

 

Nie wiedziałem że odnośnikiem ciepła w domu jest czas grzania . Cały czas myślałem że najważniejsza jest moc urządzenia a nie czas Fakt czas też jest ważny lecz numer 1 to moc

Skoro już tak tłumaczysz to powiedz jakiej pojemności powinien być ten bufor w którym grzejemy raz na 2 do 3 dni. Przyjmijmy co 3 dni.

Za dane weźmy taki domek

125m2 zapotrzebowanie 40W/m2 przy ( -20)

Oblicz pojemność bufora

Bardzo jestem ciekaw jaki ten bufor .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już tak tłumaczysz to powiedz jakiej pojemności powinien być ten bufor w którym grzejemy raz na 2 do 3 dni. Przyjmijmy co 3 dni.

Za dane weźmy taki domek

125m2 zapotrzebowanie 40W/m2 przy ( -20)

Oblicz pojemność bufora

Bardzo jestem ciekaw jaki ten bufor .

na podstawie ciepła właściwego wody wiadomo, że 1000l wody podgrzane o 60 stopni (od 30st.C do 90st.C) przechowa ok. 65kWh energii.

Zgodnie ze wzorem:

(90-30)*1,0*1,163=69kWh

 

Moc ma małe znaczenie ale im wyższa tym bufor szybciej się zapełni energią.

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na podstawie ciepła właściwego wody wiadomo, że 1000l wody podgrzane o 60 stopni (od 30st.C do 90st.C) przechowa ok. 65kWh energii.

Zgodnie ze wzorem:

(90-30)*1,0*1,163=69kWh

 

Moc ma małe znaczenie ale im wyższa tym bufor szybciej się zapełni energią.

 

:rolleyes: Ha ha JA TO WIEM > i policzyć umie Dzięki:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żadne "weźmy" (bo co tak ci pasuje?) tylko to jest dom forumowicza Piczmana, bufor miał 1000l to pamietam natomiast kocioł zasypowy junkers o mocy (?) 9 kW nagrzewał bufor w ciągu kilku godzin gdyż Piczman słusznie zauważył ze kiszenie węgla nie jest efektywne więc palenie dużą mocą nie generuje tyle dymu. Jednak po kilku latach wiem że w końcu przeszedł na grzałki z powodów logistycznych tzn wyjazdy z domu.

 

Chodzilo mi o to czy umiesz policzyć. Ale tak jak myślałem NIE UMIESZ. Szkoda że Arturo odkrył częściowo karty ale widzę że i to nic ci nie dało.

Tyle chciałem Byś policzył To ile czasu Piczman będzie grzał ten Bufor 9kW?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dzienniku usunął zdjęcie ciężko mi znaleźć ten wpis o paleniu ale gdzieś tam był. Z tym paleniem jest tak ze to nie jest ze jak palisz to z niczego nie korzystasz jeżeli więc po 2h ostrego palenia wszyscy się wykąpią dom podwyższy tem o 2 st i dopiero jak wygaśnie będzie na buforze 70 st to nie wiem czy to tak łatwo policzyć.

 

Nie kręć tylko powiedz NIE UMIĘ i TYLE

Miałeś wszystkie dane wystarczyło tylko wyliczyć .Podstawić dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie umiesz i się do mnie przypieprzasz

 

ha ha ha ha

Dobra odpuszczam Uczył cię nie będę bo za późno.

Specjalnie dałem ci kawę na ławę .Podałem powierzchnię domu zapotrzebowanie 40W/m2 przy ( -20)

Wcinasz się doradzasz tylko nie wiesz o czym tak naprawdę piszesz. Po to to było

A żeby było ciekawiej to podałem twoją powierzchnie domu 125m2 i twoje zapotrzebowanie 40W/m2 ( bo takie podawałeś 1/2 roku temu) i ty tą chałupę ogrzewasz klimą 2,9kW CAŁY dom i temp masz 23*C

CUDOTWÓRCA

Ups. sorry twój to bodajże 135m2

Ale stopkę wykasowałeś TO SZAFA GRA teraz to można wszystko. Ale Pamiętamy. I klimę i metraż.

Wystarczy bo ma być o trwałości SPRĘŻARKI

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...