Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Impregnacja - preparat, który bezwzględnie nie zażółci tonacji koloru drewna?


piotrtoip

Recommended Posts

Przymierzam się do impregnacji nowych, sosnowych sufitów w moim domu - deski, suszone, heblowane, w żaden sposób nie impregnowane.

Chodzi o zabezpieczenie przeciw korozji, grzybom, brudzeniu, itp. Dobrze byłoby też, by zastosowany preparat podniósł ognioodporność drewna.

 

Czy ma ktoś doświadczenie w wykorzystaniu środka do zabezpieczenia drewna, który nie wpływałby na zmianę tonacji koloru drewna? Chodzi o to, by nie powodował nawet delikatnego zażółcenia drewna.

 

Czy lepszy jest preparat dwuskładnikowy? Wodorozcieńczalny (akrylowy)? Rozpuszczalnikowy?

Może warto użyć środka, który lekko wybieli/wyszarzy kolor?

 

Znajoma z wydziału konserwacji zabytków na warszawskiej ASP powoływała się na badania, które wskazywały na znaczną nietrwałość farb opartych na wodorozcieńczalnym medium akrylowym, w porównaniu do farb opartych na medium terpentynowo-olejowym. Ponoć po upływie kilkudziesięciu lat akryl zamienia się w proszek, który można wręcz dmuchnięciem oderwać od podłoża.

 

W konserwacji zabytków wykorzystuje się Paraloid B-72 - trwałą substancje, która zabezpiecza, nie powodując zmian kolorów podłoża. Nie słyszałem, by w tej branży - gdzie fachowcy maja do czynienia często z bardzo cennymi eksponatami - używano gotowych, "marketowych" środków.

Czy ktoś z Was, Forumowicze, używał Paraloidu?

 

Pamiętam, przed kilku laty wykonałem cyklinowanie podłogi. Odkryta dębina desek była piękna - szaro-zimno-biała. Kupiłem jednoskładnikowy, rozpuszczalnikowy, rzekomo b. dobry lakier do podłóg (najdroższy w Liroju). Po aplikacji przezroczystej substancji kolor podłogi stał się żółto-pomarańczowy. Starej daty stolarz wspominał, że podczas lakierowania drewno wydziela garbniki, i one zabarwiają drewno na kolory o ciepłej tonacji. Ponoć zastosowanie lakieru dwuskładnikowego (z podkładem?) zatrzymuje proces zmiany koloru drewna na skutek procesu lakierownia.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry jesteś:lol2:

Może i są takie środki do zabezpieczania materiałów ale - to nie lakier żółknie, ale drewno ulega zmianie koloru pod wpływem oddziaływania promieniowania UV.

A już sosna, na pewno otrzyma ładny słomkowy kolor. Większość produktów wykonanych z materiałów naturalnych ulega zmianie pomimo zastosowania powłok i lakierów to odróżnia je od plastikowych i sztucznych wytworów współczesnej cywilizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrtoip na początek wystarczy poczytać o Paraloid B-72 informacji pełno nawet o tym do czego jest używany w konserwatorstwie. Na pewno nie jest to impregnat raczej lakier (po rozpuszczeniu). Jeśli oczekujesz od lakierowanego drewna że będzie takie jak naturalne szlifowane to niestety tak się nie da. Każdy lakier, żywica zmienią kolor, odcień. Drewno naturalnie się starzeje i zmienia barwę zwłaszcza sosna - ciemnieje i żadne lakiery z filtrami UV nie powstrzymają tego może ograniczą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...