Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Łaźnia turecka


Gość voit

Recommended Posts

Gość voit

Witam!

 

Budujemy dom, w którym zaplanowane jest miejsce na łaźnię turecką. De facto było to miejsce zaplanowane na saunę, ale po naszym wyjeździe do Turcji, zauroczeni jesteśmy właśnie kąpielą parową. W hotelu w którym mieszkaliśmy znajdowała się właśnie taka łażnia. Było to ośmioboczne, duże pomieszczenie, wykafelkowane aż po sufit. Dokoła pomieszczenia znajdowały się podgrzewane ławy, a na środku podgrzewany "stół" - wszystko również w kafelkach. W pomieszczeniu panowała temperatura około 46 stopni. We wszytkich narożnikach znajdowały się kamienne misy, do których z żeliwnych kranów nalać można było zimną i/lub gorącą wodę którą nasępnie można było siebie polać.

 

Moja żona, która ma problemy w korzystaniu z sauny w łaźni tureckiej czuła się doskonale. Podjęliśmy zatem decyzję o zastąpieniu w naszym przyszłym domu sauny łaźnią turecką.

 

Po przestudiowaniu ofert w salonach łazienkowych i w internecie, stwiedziłem, że jedyne co jest dostęne na naszym rynku to albo kabiny przysznicowe "z funkcją łaźni parowej", albo małe kabinki skręcane z akrylowych kształtek.

 

Chcę żeby łaźnia w naszym domu zbudowana była klasycznie. Oczywiście nie tak duża jak ta w tireckim hotelu, lecz jako pomieszczenie 220x220 cm, z dwoma równoległymi podgrzewanymi ławami po obu stronach, w całości wykafelkowane. W szczycie, naprzeciw wejścia powinna znajdować się kamienna misa, do której wlewać można zimną i/lub gorącą wodę.

 

Odnoszę wrażenie w łaźni w Turcji, nie było żadnych generatorów pary. Para powstawała, gdy polewalismy siebie i kafelki wodą nabieraną z kamiennych mis. Czy tak jest naprawdę? Czy żeczywiście nie potrzebuję takiego generatora? Czym spoinować kafelki by para ich nie zniszczyła? Jak poprowadzić ogrzewanie w kamiennych ławkach, by temperatura była utrzymana w zakresie 43-46 stopni? Jak wętylować pomieszczenie, by nie byłow nim duszno, ale żeby też ciepło nadmiernie nie uciekało?

 

Do kogo mam się zwrócić o wykonanie takiej łaźni?

Gdzie mogę szukać informacji na temat sposobu budowania takiej łaźni?

 

Z góry dziekuję za pomoc.

 

Pozdrawiam Serdecznie

 

Jerzy Wojciech Domański

---

ul. Wyzwolenia 102/17

85-790 Bydgoszcz

(0502) 64 08 04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to nie jest to czego oczekujesz, ale na stronie http://www.vav.pl/cgi-bin/show.cgi?01ML0100231 pod zawieszką porady jest artykół „Kąpiel dla zdrowia czyli domowa łaźnia”, w którym wykazano różnice między łaźnią i sauną zamieszczono porady dla wykonawców. Jest coś na temat generatora pary i wentylacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygladałam się takim łaźniom w paru hotelach Turcji, to chyba nie jest taka prosta sprawa, zrobic się wszystko da: para jest od goracej wody spływającej z figurek czy waz, stoły i ławy są podgrzewane rurami w których krąży goraca woda, nie ma tam dobrej wentylacji i na tym to polega. Ale co z kosztami uzytkowania ?! Co z wilgocią, która musi się w końcu gdzieś wydostać. Tamte łaźnie były w osobnych budynkach. Nie mogę jakoś sobie wyobrazić typowej łaźni np. w piwnicy.Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są w sprzedaży kabiny natryskowe z funkcją łaźni tureckiej lub sauny (do wyboru). Cena tego urządzenia też jest konkretna ok. 18 tys. zł. Ale może to być niezła alternatywa dla kogoś kto ma kasę i chce uniknąć kłopotu z budową i urządzaniem takiej łaźni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...